25 Ağustos 2016 Perşembe
 • Altın
  125,020
  -0.50%
 • Euro
  3,3222
  -0.13%
 • Dolar
  2,9427
  -0.32%
 • BIST
  76.787
  0.88%

Artık onlar da 'krallar gibi' yaşayamıyor

Artık onlar da 'krallar gibi' yaşayamıyor
Haşmetli bir yaşam süren Avrupa'nın kraliyet aileleri de krizden nasibini aldı. Özellikle krizin en sert darbeyi indirdiği ülkelerden İspanya ve İngiltere'nin kraliyet aileleri harcamalarını önemli oranda azaltırken kriz Arap krallarına yaradı!

Evrim KÜÇÜK

Dünyanın en büyük ekonomik güçlerine evsahipliği yapan Avrupa'daki kriz birçok ülkeyi ağır kemer sıkma tedbirleri almaya itti. Giderek artan borçlarını dizginlemek için dev ekonomiler harcamalarını kısmak zorunda kaldı. Alınan önlemler arasında vergilerin artırılması, memur ve emeklilerin maaşların dondurulması hatta bazı ülkelerde azaltılması, pekçok sektörde devlet sübvansiyonlarının düşürülmesi gibi uygulamalar bulunuyor. Ancak kesintiler bunlarla sınırlı değil. Haşmetli bir yaşam süren Avrupa'nın kraliyet aileleri de krizden nasibini aldı. Özellikle krizin en sert darbeyi indirdiği ülkelerden İspanya'da kraliyet ailesi gelirinin bir kısmından vazgeçmek zorunda kalırken, bir zamanlar 'üzerinde güneş batmayan imparatorluk' olarak nitelenen İngiltere'nin kraliyet ailesi ekonomik darboğaz nedeniyle harcamalarını önemli oranda azalttı. Krizin bir diğer kurbanı da Belçika Kraliyet ailesi oldu. Kral II. Albert, gayrimenkullerinin bakımını kendi maaşıyla karşılayacağını açıkladı. Ayrıca Kral'ın devletten aldığı 13.8 milyon doları da donduruldu. Hollanda Kraliyet Ailesi'nin harcamaları da krizde kamuoyunun dikkatini çekmeye başladı. Geçtiğimiz yıl ilk kez olarak kraliyet ailesinin geliri yıllık bir rapor olarak açıklandı. Hollandalı Nos TV'nin haberine göre aile 2010 yılında yaklaşık 39 milyon euroluk harcama yapmıştı. Bu raporun açıklanmasının ardından kriz dönemindeki yüklü harcamalarından dolayı halkın kraliyet ailesine desteği azalmaya başladı. Harcamalarından dolayı halkın büyük tepkisini çeken bir diğer monarşi ailesi ise İsveç. Kral Carl Gustaf ile Kraliçe Silvia'nın en büyük kızı Prenses Victoria'nın 20 milyon dolara ulaştığı tahmin edilen düğün masrafları halkın büyük  bir tepkisini çekti ve kraliyet ailesinin imajı zedelendi.

İSPANYOL KRALI JUAN CARLOS'UN BÜTÇESİNE TIRPAN

Avrupa'daki borç krizinin merkezine yerleşen ve bankacılık sektörü için ABD'den yardım talep zorunda kalan İspanya, milyarlarca euroluk ağır kemer sıkma tedbiri uygulamaya koydu. Bu durum Kraliyet ailesine de yansıdı. Monarşi ile yönetilen İspanya'da ekonomik krizin etkisiyle geçen yıl başlayan Kraliyet Ailesi'nin bütçesindeki kesinti bu yılda devam etti. İspanyol hükümeti, toplamda 27 milyar 300 milyon euro ile ülkenin demokrasi tarihindeki en büyük kesintinin olduğu 2012 yılı devlet bütçesini nisan ayında Meclis'e sunmuştu. Kraliyet Ailesi'ne tahsis edilen bütçe, bir önceki yıla oranla yüzde 2.01 kesintiye uğrarken, toplamda 8 milyon 260 bin euro olarak belirlendi. 2010 yılında dondurulan Kraliyet Ailesi'nin bütçesinde son 2 yıldaki toplam kesinti yüzde 7.19'u buldu.
Kraliyet Ailesi üyelerinin harcamalarının karşılandığı bütçede ayrıca Kraliyet Sarayı'nın faaliyetleri için çalışan yaklaşık 500 kişiden 18'inin maaşları da ödeniyor. Geri kalan çalışanların maaşları ise Kraliyet Ailesi bütçesi dışında bağlı oldukları bakanlıklar veya kurumlarca karşılanıyor.

2011 yılındaki rakamlara göre Kral Juan Carlos'un yıllık maaşı 292 bin 752 euro, veliaht Prens Felipe'ninki ise 146 bin 375 euro idi.
Öte yandan 2010 yılında dönemin sosyalist iktidarı tarafından, başbakan ve bakanların maaşlarında yapılan yüzde 15'lik kesinti sonrasında mevcut maaşların dondurulduğu görüldü. Buna göre, Başbakan Mariano Rajoy, bir önceki Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero gibi yıllık 78 bin 185 euro maaş alıyor.

Bütçede öne çıkan diğer başlıklar ise, Milli İstihbarat Teşkilatı'ndaki (CNI) yüzde 3.1'lik, sinemaya yardımda yüzde 35'lik, sosyal harcamalarda yüzde 4.3'lük, altyapı yatırımlarında yüzde 22'lik, Ar-Ge yatırımlarında yüzde 25'lik, eğitim ve istihdamı teşvikte yüzde 20'lik kesintiler oldu.

Devletin toplam harcamalarında yüzde 9.6'lık bir kesinti yapılan bütçeyle ilgili olarak hükümet yetkilileri, ekonomik büyümeye en az zararı vermeyi hedefleyen bu bütçe, krizin en kısa zamanda sona ermesi ve yatırımcı ile İspanya'daki Avrupa kurumlarının güvenini tekrardan sağlayabilmek için çok önemli olduğunu söyledi. İspanyol ekonomisinin ciddi bir küçülme döneminden geçtiğini vurgulayan yetkililer, 2012 yılı sonunda kamu açığını yüzde 5.3'e indirme hedeflerini tutturabilmeleri için bu bütçenin gerekli olduğunu savundu.

KRALİYET AİLESİ ABD'NİN KAPISINI ÇALDI

İşsizliğin rekor seviyeye çıktığı,bankaların çökme noktasına geldiği ve protestocuların sokaklara döküldüğü İspanya'da ekonomik kriz nedeniyle yardım arayışlarına giren Kraliyet ailesi ABD'nin kapısını çaldı. Prens Felipe ve Prenses Letizia iki ülke arasındaki ilişkileri, özellikle de ekonomik bağları güçlendirmek amacıyla, ABD'de bir dizi görüşme gerçekleştirdi. Prens Felipe'nin görüşmelerinde işdünyası arasında yeni bağlantılar kurulmasına yönelik görüşmelerin yanında, kültürel ve bilimsel alanlarda da ilişkilerin güçlendirilmesi için görüşmeler yapıldı.

II. ELİZABETH'İN MAAŞI 2015'E KADAR DONDURULDU

İspanya'da monarşi ailesi kemerleri sıkarken, İngiltere Kraliyet Ailesi de içinden geçilen ekonomik darboğazın farkında ve bunun için harcamalarda kısıntıya gidiyor. İngiltere’de Kraliçe’nin devletin başındaki kişi olarak temsil faaliyetlerini yürütebilmesi için her yıl hazineden bir fon ayrılıyor. Bu fonun önemli bir kısmını çalışanların maaşları oluşturuyor. İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in maaşı, tasarruf önlemleri çerçevesinde 2015 yılına kadar donduruldu.

İngiliz hükümeti, daha önce de ülkenin borç yükünü azaltmak amacıyla bir dizi önlem almış, vergi artırımına gitmeyi ve kamu harcamalarında kesinti yapmayı kararlaştırmıştı.  Tasarruf önlemleri çerçevesinde Kraliçe II Elizabeth'e ödenen maaş da 2015 yılının nisan ayına kadar donduruldu.  

Yeni düzenlemeye göre Kraliçe II. Elizabeth, ünlü Regent Sokağı, Windsor Parkı ve ülkenin sahil şeridinin neredeyse yarısını da içeren kraliyet arazisinden kazanılan karın yüzde 15'ini alacak.  II. Elizabeth, 60 yıllık iktidarı boyunca gayrimenkul gelirini yüzde 9 bin 400 artırdı. Kraliçe'nin gelirindeki artış aynı dönem içinde enflasyonda kaydedilen artışın üç katı. Kraliyet ailesinin İngiltere'deki toprak ve mallarına sahip olan Crown Estate şirketinin 1952'de kira geliri bugünkü koşullarda Londra'nın merkezinde ancak bir ev almaya yetecek olan 2.5 milyon sterlin civarındaydı. Ancak Crown Estate mart sonu itibariyle 235 milyon sterlin gelir açıkladı. Kraliçe'nin geliri, malvarlığının ülkenin en iyi pqerformns gösteren bölgelerinde yer alması nedeniyle, sektördeki gelir artışının çok üzerinde gerçekleşti. Kraliyet ailesinin iktidardeki dönemi boyunca Crown Estate tarafından yönretilen varlıklar arasında; dünyanın önemli perakendecilik adreslerinden Londra'daki Regent Street,  hedge fon sektörünün kalbinin attığı St James, 19 km uzunluğunda kumsal, Kraliyet Parkları, 106 bin hektar büyüklüğünde tarım arazisi bulunuyor. Buckingham Sarayı, Windsor Kalesi ve Balmoral bu portföye dahil değil çünkü Kraliçe'nin kendi mülkü.

İngiltere'deki likidite krizi nedeniyle Kraliçe II. Elizabeth'in geliri, geçen yıllarda sürekli azaldı. 1991-2002 yılları arasında yıllık 77 milyon sterlin olan Kraliçe'nin geliri, 2008-2009'da 38 milyon sterline, 2010-2011'de ise 32 milyon sterline düştü.

Küresel ekonomik krizden etkilenen İngiliz kraliyet ailesi, seyahat bütçesini daraltmak zorunda kaldı. Öyleki Kraliçe'nin iki yıl önce Kanada'ya gerçekleştirdiği ziyaretin masrafları ev sahibi ülke tarafından karşılanmıştı. O yıl, II. Elizabeth ve ailesinin her bir İngiliz vatandaşına yıllık maliyeti 62 pence yani yaklaşık 1.5 liraya gerilemişti. Buckingham Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre kraliyet ailesi için yapılan harcamalar 2009-2010 mali yılında yüzde 7.9 oranında azalarak 46 milyon euroya gerilemişti. Dört milyon euro civarındaki azalma büyük oranda seyahat masraflarının kısılmasından kaynaklanmıştı.  
Buckingham Sarayı'nın bir dizi yeni ekonomik önlem alması bekleniyor. Kraliyet ailesinin gelirindeki kısıntı nedeniyle saraylardaki birikmiş tamirat işleri ertelendi. Galler Prensi Charles ise Cambrigde Dükü Prens William ve eşi Cambridge Düşesi Kate'in masraflarını karşılamaya devam etti.

İNGİLTERE'NİN EN DEĞERLİ MARKASI ONLAR

Haberin Devamı  1 2  
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 'Düşük faizlere karşı enflasyon hedefleri yükseltilmeli'15 Ağustos 2016 Pazartesi 22:22
 • Paranın yeni rotası Asya12 Ağustos 2016 Cuma 02:00
 • Borsalardaki yükselişe karşı uyarı10 Ağustos 2016 Çarşamba 08:10
 • Petrolde kısa pozisyonlar rekor seviyede09 Ağustos 2016 Salı 02:30
 • Fitch Ratings'ten BoE'nin kararlarına değerlendirme04 Ağustos 2016 Perşembe 23:35
 • Dünya gıda fiyatları düştü04 Ağustos 2016 Perşembe 11:47
 • 'Bu yıl bir kez faiz artırılması uygun olabilir'03 Ağustos 2016 Çarşamba 23:01
 • Bilançolarda 5’inci kötü çeyrek02 Ağustos 2016 Salı 02:45
 • Brexit’in iş dünyasına etkisi çarpıcı boyutlarda29 Temmuz 2016 Cuma 07:21
 • Fed faizi değiştirmedi27 Temmuz 2016 Çarşamba 21:06
 • ÜYE İŞLEMLERİ

  Copyright 2012 DÜNYA OnlineBurada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
  kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.
  Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim
  BIST Çekince İbaresi BIST isim ve logosu "koruma marka belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz. Piyasa verileri FOREKS tarafından sağlanmaktadır. Sayfamızdaki finansal veriler en az 15 dakika gecikmelidir.