28 Kasım 2014 Cuma
 • Altın
  84,415
  -0.68%
 • Euro
  2,7495
  -0.40%
 • Dolar
  2,2115
  0.00%
 • BIST
  85.419
  0.86%

Limited şirket ortaklığından çıkma hakkı ve çıkma davası

Limited şirket ortaklığından çıkma hakkı ve çıkma davası

Soner ALTAŞ / Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Başmüfettişi

Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun yürürlüğe girmesinden sonra en çok müracaat edilecek hükümlerinin başında, limitet şirket ortaklığından çıkmaya dair olanının geleceği düşünülmektedir. Yeni TTK'ya göre limitet şirket sözleşmesi ile ortaklara şirketten çıkma hakkını tanınabilir ve bu hakkın kullanılması belirli şartlara bağlanabilir. Nitekim halihazırda yürürlükte bulunan 6762 sayılı eski TTK'da da "Şirket mukavelesiyle, ortaklara şirketten çıkma hakkı verilebileceği gibi bu hakkın kullanılması muayyen şartlara da tabi tutulabilir." hükmü yer almaktadır.

Dolayısıyla, limitet şirket sözleşmesine hüküm koymak suretiyle, ortaklara şirketten çıkma hakkı tanınabilir. Bu hak herhangi bir şarta bağlanmayacağı gibi belirli şartların varlığı halinde de öngörülebilir. Eğer şartsız olarak tanınmışsa, ortak herhangi bir sebep belirtmeksizin ve kendisinden herhangi bir koşulu yerine getirmesi istenmeksizin şirketten çıkma hakkını kullanır. Yok eğer şirket sözleşmesi ile bu hak bazı şartlara bağlanmış ise, bu durumda da, ortak şirket sözleşmesinde yazılı koşulların gerçekleşmesi üzerine ortaklıktan çıkma hakkını kullanır.

Hemen belirtelim ki, şirket sözleşmesinde bu konuda bir hükmün yer almaması halinde de ortak şirketten çıkma hakkını kullanabilir. Şirket sözleşmesinde ortaklıktan çıkma hususunun düzenlenmemiş olması, ortağın hiçbir surette şirketten çıkmayacağı manasına gelmez. Ancak, bu durumda ortağın mahkemeye başvurması ve çıkmanın haklı bir sebebe dayanması gerekir. Zira, yeni TTK'nın 638'inci maddesinin ikinci fıkrasında "Her ortak, haklı sebeplerin varlığında şirketten çıkmasına karar verilmesi için dava açabilir." denilmiştir. Dolayısıyla, aynen 6762 sayılı eski TTK'da olduğu gibi, yeni TTK'da da ortağa haklı sebeplerin varlığında, çıkma davası açabilme imkanı sağlanmıştır.

Bununla birlikte, eski TTK'da olduğu üzere yeni TTK'da da "haklı sebep"lerin nelerden ibaret olduğuna değinilmemiştir. Bu nedenle, çıkma isteğinde bulunan ortağın öne sürdüğü sebebin gerçekten var olup olmadığını yahut haklı olup olmadığını mahkeme kararlaştıracaktır.

Diğer yandan, yeni TTK'da çıkma davası açmış bir kişinin, yargılama süresince ortaklık haklarını kullanması ve borçlarını yerine getirmekle yükümlü olmasının konumuna uygun düşmeyeceği dikkate alınarak, mahkemeye bazı tedbirleri alma yetkisi verilmiştir. Bu çerçevede, mahkeme talep üzerine, dava süresince, davacının ortaklıktan doğan hak ve borçlarından bazılarının veya tümünün dondurulmasına veya davacı ortağın durumunun teminat altına alınması amacıyla diğer önlemlere karar verebilecektir.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İflas erteleme sistemi, koruma kalkanı mı? Sisteme yeniden kazandırma modeli mi?22 Kasım 2014 Cumartesi 01:00
 • Kamuda taşeron uygulaması sınırlandırılıyor22 Kasım 2014 Cumartesi 01:00
 • Türk markaları ve İngiltere pazarı22 Kasım 2014 Cumartesi 01:00
 • Kalite başarı ilişkisi21 Kasım 2014 Cuma 08:04
 • Torba Yasa'dan TRT bandrolü çıktı20 Kasım 2014 Perşembe 08:08
 • Kamu ihalelerine katılan hizmet sunucuları için yeni dönem başladı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:20
 • Kredi notumuz inmez17 Kasım 2014 Pazartesi 08:40
 • New York havadisleri17 Kasım 2014 Pazartesi 08:36
 • Software / Hardware17 Kasım 2014 Pazartesi 08:30
 • Müjde! Matematik ölmüş!17 Kasım 2014 Pazartesi 08:28
 • ÜYE İŞLEMLERİ
  Copyright 2012 DÜNYA OnlineBurada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
  kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.
  Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim
  BIST Çekince İbaresi BIST isim ve logosu "koruma marka belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz. Piyasa verileri FOREKS tarafından sağlanmaktadır. Sayfamızdaki finansal veriler en az 15 dakika gecikmelidir.