29 Ağustos 2016 Pazartesi
 • Altın
  125,534
  0.03%
 • Euro
  3,3074
  -0.12%
 • Dolar
  2,9440
  0.25%
 • BIST
  77.120
  0.43%

Mal varlığına tedbir zorlaşacak

Mal varlığına tedbir zorlaşacak
Teklife göre, mal varlığına tedbir için artık BDDK, SPK ve MASAK'tan rapor gerekecek

ANKARA - Özel Yetkili Mahkemeler'in (ÖYM) kaldırılmasına ilişkin düzenlemeyi de içeren  22 maddelik yasa teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın açıkladığı yasa teklifine göre, mal varlığına tedbir konulması zorlaşacak. Tedbir için BDDK, SPK ve MASAK'tan rapor şartı getirilecek.

İşte 22 maddelik teklifin detayları

Tasarının kabul edilmesi ile birlikte;

-Özel yetkili mahkemeler ve özel yetkilik savcılıklar kaldırılacak.

-Özel yetkili mahkemelerin baktığı davalar suçun işlendiği yerde bulunan ağır ceza mahkemelerinde görülecek.

-Kişisel verilerin korunması amacıyla, bu verileri hukuka aykırı olarak kaydedenlere, yayanlara veya ele geçirenlere verilecek cezalar önemli derecede artırılacak.

-Arama, telefon dinlemesi ve teknik takip gibi soruşturma işlemleri sırasında elde edilen kişisel veriler ile özel hayata ilişkin bilgileri yok etmeyenlere verilecek cezalar yükseltiliyor.

-Müdafiinin soruşturma aşamasında dosyayı inceleyebilmesi ve belgelerden örnek alması konusundaki kısıtlama kaldırılacak.

Tutuklama süresi 5 yılla sınırlandırılacak

-Özel yetkili mahkemelerin görevine giren suçlarda uygulanmakta olan azami 10 yıllık tutuklama süresi, 5 yılla sınırlandırılacak.

-Birden fazla suç işleyenler ile suçu meslek edinenler bakımından tutuklamayı kolaylaştırıcı düzenleme getiriliyor.

Somut delil şartı getiriliyor

-Gözaltı, tutuklama, arama ve elkoyma, dinleme, gizli soruşturmacı ve teknik takip işlemlerine karar verilebilmesi için “somut delillerin” bulunması zorunluluğu getiriliyor.

Yetki tek hakim yerine ağır ceza mahkemesine verilecek

-İletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması, teknik araçlarla izleme, gizli soruşturmacı görevlendirme ve taşınmazlara, hak ve alacaklara elkoyma koruma tedbirleri bakımından karar verme yetkisi tek hakim yerine ağır ceza mahkemesine verilecek. Mahkeme bu kararı oybirliğiyle alacak.

-İletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması, teknik araçlarla izleme ve taşınmazlara, hak ve alacaklara elkoyma koruma tedbirlerinin uygulanacağı suçlar arasından Türk Ceza Kanunu'nun 220. maddesi çıkarılıyor. Böylece bu suç kullanılarak katalogda bulunmayan suçlar bakımından bu tedbirlerin uygulanma ihtimali ortadan kaldırılıyor.

Mal varlığına el koymak için rapor şartı aranacak

-Suç nedeniyle taşınmazlara, hak ve alacaklara el konulabilmesi için ilgisine göre BDDK, SPK, MASAK ve Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumundan rapor alınması zorunluluğu getirilerek mülkiyet hakkının korunması amaçlanıyor.

-Arama kararı gereğince kişinin bilgisayarındaki verilere elkonulduğunda bunların bir yedeğinin sahibine verilmesi zorunlu  olacak. Böylece bu verilerde sahtelik ya da değiştirme iddialarının önüne geçilecek.

-Kolluk görevlileri telefon dinlenmesine ilişkin talepte bulunurken tedbir uygulanacak hattın sahibini gösterir belgeyi de talebe ekleyecek. Böylelikle dinleme kararı verilirken kimin hakkında verildiği açıkça bilinecek.

Dinlemeye ilişkin süre 3 aya indiriliyor

-Telefon dinlemesine ilişkin süreler 6 aydan 3 aya indiriliyor. Örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlarla ilgili olarak sürenin müteaddit defalar uzatılmasına son veriliyor ve bu durumda en fazla 3 ay uzatılabilmesi imkanı getiriliyor.

Teknik izleme tedbiri 4 haftaya indiriliyor

-Teknik araçlarla izleme tedbirine ilişkin süreler 8 haftadan 4 haftaya indiriliyor. Örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlarla ilgili olarak sürenin müteaddit defalar uzatılmasına son veriliyor. Bu durumda süre en fazla 4 hafta uzatılabilecek.

15 gün içinde yeniden karar alınması sağlanacak

-Telefon dinlenmesine, gizli soruşturmacı görevlendirilmesine ve teknik takip yapılmasına karar verilmesi için yeni bir usul benimsendiğinden, daha önce bu işlemler için alınan kararların geçerliliğini devam ettirebilmesi için 15 gün içinde bu Kanun hükümleri uyarınca yeniden karar alınması zorunluluğu getirilecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ÖTV'siz araç yasalaşıyor19 Ağustos 2016 Cuma 10:28
 • Torba kanun tasarısının 12 maddesi kabul edildi18 Ağustos 2016 Perşembe 07:50
 • Türkiye-İsrail anlaşması Komisyon'dan geçti17 Ağustos 2016 Çarşamba 22:15
 • İsrail 20 milyon dolar tazminat ödeyecek17 Ağustos 2016 Çarşamba 14:57
 • CHP'den batık kredi borçlarına araştırma istemi17 Ağustos 2016 Çarşamba 11:51
 • 'Varlık fonu' Komisyon'dan geçti16 Ağustos 2016 Salı 23:24
 • Meclis yoğun bir haftaya giriyor14 Ağustos 2016 Pazar 09:19
 • Torba Tasarı Komisyon'dan geçti13 Ağustos 2016 Cumartesi 11:48
 • 'Torba Tasarı'da 25 madde Komisyon'dan geçti12 Ağustos 2016 Cuma 08:31
 • Bireysel Emeklilik Kanun Tasarısı yasalaştı10 Ağustos 2016 Çarşamba 20:35
 • ÜYE İŞLEMLERİ

  Copyright 2012 DÜNYA OnlineBurada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
  kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.
  Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim
  BIST Çekince İbaresi BIST isim ve logosu "koruma marka belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz. Piyasa verileri FOREKS tarafından sağlanmaktadır. Sayfamızdaki finansal veriler en az 15 dakika gecikmelidir.