26 Ekim 2014 Pazar
 • Altın
  590,89
  -0.02%
 • Euro
  2,8285
  -0.04%
 • Dolar
  2,2335
  -0.22%
 • BIST
  79.417
  -0.10%

SGK sisteminde görünmeyen primleri ne yapmalı

Resul KURT

 

 

Okurumuz Serkan Yıldırım "merhaba Resul bey, size bir konu hakkında danışmak istiyorum. Benim özel bir iş yerinden 01.06.1995 sigorta başlangıcım var. Bu iş yerinde yaklaşık 6 aylık çalışma süremden sonra askerlik nedeniyle ayrıldım. Fakat SGK bilgisayar sisteminde bu çalıştığım süre zarfındaki primlerim gözükmüyor. 1998 yılında başladığım başka bir işyerinden itibaren primler gözükmekte. 2 ay önce sigortada bir evrak için bulunduğumda sorun olacağını söylediler ve ilk sigorta başlangıcımın yapıldığı Fatih Sigorta Müdürlüğü'ne başvurmamı söylediler. Ben de Fatih Sigorta Müdürlüğü'ne bir dilekçe yazarak başvurdum. Ama 2 aydır henüz bir cevap gelmedi. Başvuru dilekçeme ilk sigortalı işe giriş bildirgesi ve sigorta kartımın fotokopisini iliştirip verdim. İş yeri tarafından prim ödenmemiş olmasını da öngörmüyorum. Çünkü o işyerinde çalıştığım süre içerisinde bir rahatsızlığımdan dolayı Samatya SSK Hastanesi'nde 4 gün yatarak tedavi gördüm ve 15 gün istirahat alarak taburcu oldum. Tabi hastanede tedavi olurken işyerinden vizite kağıdı da götürmüştük. Ayrıca bu istirahat bitiminde işbaşı yaptım ve 1.5 ay kadar sonrada Fatih Sigorta Müdürlüğü'den istirahatlı olduğum sürenin ücretini bile almıştım. Prim ödenmemiş olsaydı herhalde bu sırada sorun çıkardı. Dilekçeyle başvurumdan 20 gün sonra sigortayı arayıp sorduğumda henüz bir sonuç çıkmadı dediler ve şu an 2 ay oldu. Ne yapmam gerekiyor?" diyor.

Özellikle 15-20 yıl öncesinde bilgisayar sistemlerinin yeterince kullanılmaması ve işlemlerin manuel kağıt ortamında yeterince kontrol olmadan yapılmış olmasından dolayı ciddi hatalar ve yanlışlar yapılmıştır. Öyle ki, Alinin primi Veli'ye, Veli'nin ki Hasan'a yatabildiği gibi, bazen de işverenler aylık bildirge verip, dört aylık dönem bordrosu vermemekte ya da verdikleri dönem bordrolarında yer alan bilgiler çakıştığı için işleme alınmamış olabilecektir.

Bazen de, dönem bordrolarında SSK sigorta sicil numarası yanlış veya hatalı yazıldığı için yine prim günleri bir başka kişinin üzerinde görünebiliyor.
İşte bu bilgiler ışığında Fatih SGK Müdürlüğü'nün arşivlerinde dört aylık dönem bordrolarını bularak konuyu açıklığa kavuşturması gerekiyor.

Vergi indirim belgesi alanlar yaş beklemeden emekli olur
Gelir Vergisi Kanunu'nun 31'inci maddesine göre, çalışma gücünün asgarî %80'ini kaybetmiş bulunan hizmet erbabı (4/a ve 4/c sigortalısı) birinci derece sakat, asgarî %60'ını kaybetmiş bulunan hizmet erbabı ikinci derece sakat, asgarî %40'ını kaybetmiş bulunan hizmet erbabı ise üçüncü derece sakat sayılmakta ve Gelir Vergisi Genel Tebliği'nde belirlenen aylık tutarlar, hizmet erbabının vergi matrahından indirilmektedir. 2012 yılı için tespit edilen sakatlık indirimi tutarı, birinci derece sakatlar için 770 TL, ikinci derece sakatlar için 380 TL, üçüncü derece sakatlar için 180 TL olarak belirlenmiştir.

Engellilere tanınan pozitif ayrımcılık, ödeyecekleri verginin çalışma gücü tam olanlara nispeten daha az olmasıyla sınırlı değildir. Engelliler çalışma yaşamında, emekli olma şartları açısından da özellikle korunmuştur. Vergi indirim belgesi alanlar yaş beklemeden diğer koşulları yerine getirdiğinde emekli olabilmektedir. 5510 Sayılı Kanunu'nun geçici 10'uncu maddesi (2) fıkrası hükmüne göre, bu kanunun yürürlük tarihinden önce sigortalı olup bu kanunun yürürlük tarihinden önce veya sonra sakatlığı nedeniyle vergi indiriminden yararlanmaya hak kazanmış durumda olan sigortalılar hakkında, 506 sayılı Kanun'un mülga 60'ıncı maddesinin (c) bendinin (b) alt bendi ve geçici 87'nci maddesine göre işlem yapılacağı hüküm altına alınmış olup, engellilerin 506 sayılı Kanun'da öngörülen aylığa hak kazanma koşulları aynen korunmuştur. 5510 sayılı Kanun, 506 sayılı Kanun'un geçici 87'nci maddesine atıfta bulunduğundan, 2008 yılı Ekim ayı başından önce sigortalı olan engellilere, vergi indirim belgesini hangi tarihte aldığının üzerinde durulmaksızın aşağıda belirtilen şartlara göre aylık bağlanacaktır.

resulkurt.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
muharrem turanoglu
10 Kasım 2013 Pazar 16:01
sigorta
isim benim sicil numarası başkası ait prim yatırılmış benim 105 gün emeklilikte açıklığım var nasıl sonuçlanır yorumlarını acil bekliyorum yardımcı olun lütfen
88.236.21.185
mehmet duran
11 Ağustos 2013 Pazar 15:48
ssk
benim bir yıl içerisinde sigortam 16 ay yatırılmış görünüyor bu ne demek
95.7.0.151
mehmet
11 Ağustos 2013 Pazar 15:46
Yorum başlığı
Yorumunuz
95.7.0.151
Yazarın Diğer Yazıları
Copyright 2012 DÜNYA OnlineBurada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim
BIST Çekince İbaresi BIST isim ve logosu "koruma marka belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz. Piyasa verileri FOREKS tarafından sağlanmaktadır. Sayfamızdaki finansal veriler en az 15 dakika gecikmelidir.