Döviz'den Altın'a, Borsa'dan Forex'e Tüm Finans Haberleri Dünya.com'da

02 Mart 2015 Pazartesi
 • Altın
  97,524
  0.79%
 • Euro
  2,8045
  0.29%
 • Dolar
  2,5045
  0.44%
 • BIST
  84.148
  -2.06%

Son değişikliklerin ardından TTK’daki yeni hükümler

Son değişikliklerin ardından TTK’daki yeni hükümler
Yeni TTK, çok tartışıldı ve şiddetle eleştirildi. Sonuçta, pek çok madde radikal değişime uğradı. DÜNYA okurları için son durumu araştırdı.

 

 

Yeni Türk Ticaret Kanunu yayımlandıktan sonra çok tartışıldı, binlerce şirketin iş yapma şeklini kökten değiştirecek yasa ile ilgili 'şiddetli' eleştiriler yapıldı. Bu süreçte Yeni TTK'da yer alan pek çok madde 'radikal' değişikliklere uğradı. Uluslararası bağımsız denetim ve danışmanlık şirketi KPMG Türkiye, bu son değişiklikleri okunması kolay bir formatta, tüm şirketlerin çok işine yarayacak pratik bir rapor haline getirdi. İşte KPMG Türkiye uzmanlarının son değişikliklerin ardından Yeni Türk Ticaret Kanunu raporu...

Yöneticinin Türkiye'de yaşama şartı kaldırıldı
Ne idi?
Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyelerinin en az birisinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve yerleşim yerinin Türkiye'de olması, en az 1/4'ünün yükseköğrenim görmüş olması, limitet şirketler bakımından ise müdürlerin en az birisinin yerleşim yerinin Türkiye'de olması şartları aranmakta idi.

Ne oldu?
Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyelerinden en az birisinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve yerleşim yerinin Türkiye'de olması, en az 1/4'ünün yükseköğrenim görmüş olması, limitet şirketler bakımından ise müdürlerin en az birisinin yerleşim yerinin Türkiye'de olması gibi şartlar artık kaldırılmıştır. (6102 SK. Md. 359)

Denetlenecek şirketleri bakanlar belirleyecek
Ne idi?
- Tüm sermaye şirketleri bağımsız denetime tabiydi.
- Sermaye şirketlerinin ve şirketler topluluğunun finansal tabloları denetçi tarafından, Uluslararası Denetim Standartları'yla uyumlu Türkiye Denetim Standartları'na göre denetlenecekti.
- Denetimden geçmemiş finansal tablolar ile yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporu düzenlenmemiş hükmündeydi.
- Denetçi, anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketin yetkili organı tarafından en geç 1.3.2013 tarihine kadar seçilmesi gerekmekteydi.

Ne oldu?
- Artık, bağımsız denetime tabi olacak şirketleri belirleme yetkisi Bakanlar Kurulu'na verilmiştir. (6102 SK. Md. 397/ f4)
- Bağımsız denetime tabi olacak sermaye şirketlerinin ve şirketler topluluğunun finansal tabloları denetçi tarafından, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunca yayımlanan Uluslararası Denetim Standartları'yla uyumlu Türkiye
Denetim Standartları'na göre denetlenecektir. (6102 SK. Md. 397/ f1)
- Denetime tabi olanlar, hazırlanmış olan finansal tablolarının denetimden geçip geçmediğini, denetimden geçmiş ise denetçi görüşünü ilgili finansal tablonun başlığında açıkça belirtmek zorundadır. Bu hüküm, yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporu için de uygulanır. Denetime tabi olduğu halde, denetlettirilmemiş finansal tablolar ile yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporu
düzenlenmemiş hükmünde sayılacaktır. (6102 SK. Md. 397/ f2)
- Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek denetime tabi şirketlerin ve şirketler topluluklarının yetkili organı tarafından en geç 31.3.2013 tarihine kadar denetçi seçimi yapılmalıdır. (6102 SK.
Geçici Md. 6/ f2

E-ticari defterler notere gitmeyecek
Ne idi?
Şirketlerin gerek ticari defterlerini tutarken, gerek münferit ve konsolide finansal tablolarını düzenlerken, Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu tarafından yayımlanan, Türkiye Muhasebe
Standartlarına, kavramsal çerçevede yer alan muhasebe ilkelerine ve bunların ayrılmaz parçası olan yorumlara aynen uymak ve bunları uygulamak zorunda olduğu düzenlenmişti.
- Tüm ticari defterler noter tarafından yapılacak açılış ve kapanış onayına tabiydi.

Ne oldu?
Ticari defterler Vergi Usul Kanunu'na göre tutulması gerektiğine ilişkin düzenleme yapılmıştır. (6102 SK. Md.64/f5)
- Sadece fiziki ortamda tutulan ticari defterler noter tarafından açılış onayına tabi duruma gelmiştir. Noter tarafından kapanış onayı ise sadece yevmiye defteri ile yönetim kurulu karar defteri için söz konusu olup, izleyen faaliyet döneminin üçüncü ayının sonuna kadar notere yaptırılması gerekmektedir. (6102 SK. Md.64/f3)
- Ticari defterlerin elektronik ortamda tutulması halinde bu defterlerin açılışlarında ve yevmiye defteri ile yönetim kurulu karar defterinin kapanışında noter onayı aranmayacaktır. (6102 SK. Md.64/f3)
-  Münferit ve konsolide finansal tabloların Türkiye Muhasebe Standartlarına göre hazırlanmasına ilişkin maddeler geçerliliğini korumaya devam etmektedir. Ancak, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve
Denetim Standartları Kurumu'na özel ve istisnai standartlar koyma yetkisi verilmiştir. (6102 SK. Md. 88/ f3)

İşlem denetçileri kanundan çıkarıldı
Ne idi?
- Kanunda ayrı bir denetçi türü olarak 'işlem denetçiliği' mevcuttu.
- Şirketin kuruluşunu, sermaye artırımını, azaltılmasını, birleşmeyi, bölünmeyi, tür değiştirmeyi, menkul kıymet ihracını veya herhangi  bir diğer şirket işlem ve kararını işlem denetçisi denetlemekteydi.

Ne oldu?
- İşlem denetçileri tamamen Kanun'dan çıkartılmıştır. Bu nedenle, şirket kuruluşunda, sermaye artırımında, birleşme, bölünme gibi işlemlerde; işlem denetçisi tarafından denetim yapılmasına ve rapor alınmasına gerek kalmamıştır. (6102 SK. Md. 400 ve ilgili maddeler)

Haberin Devamı  1 2 3 4 5 6 7 8  
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Gelir İdaresi'nin en çok sevdiği ikinci il Tunceli23 Ocak 2015 Cuma 13:33
 • Maliye 'tapu devrini' mercek altına aldı13 Ocak 2015 Salı 13:27
 • Sigara ve alkolden bütçeye 1,8 milyar TL07 Ocak 2015 Çarşamba 10:36
 • Rant varsa vergisi alınmalı03 Ocak 2015 Cumartesi 11:56
 • Yeni yılın ilk zamları geldi!01 Ocak 2015 Perşembe 13:18
 • Vergi yükü İstanbullunun sırtında!31 Aralık 2014 Çarşamba 13:07
 • 2015'in vergi ve cezaları Resmi Gazete'de30 Aralık 2014 Salı 10:56
 • Gelir Vergisi Genel Tebliği yayımlandı30 Aralık 2014 Salı 10:06
 • İşte yeni yılın vergi ve cezaları28 Aralık 2014 Pazar 15:24
 • Maliye, 'vergi yüzsüzleri'ni açıkladı27 Aralık 2014 Cumartesi 12:20
 • ÜYE İŞLEMLERİ

  Copyright 2012 DÜNYA OnlineBurada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
  kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.
  Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim
  BIST Çekince İbaresi BIST isim ve logosu "koruma marka belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz. Piyasa verileri FOREKS tarafından sağlanmaktadır. Sayfamızdaki finansal veriler en az 15 dakika gecikmelidir.