Alternatif Bank, AKİB ile bin ihracatçıya kredi sağlamayı hedefliyor

Alternatif Bank; işletme, ihracat, yatırım kredileri, gayri-nakdi krediler, ödeme ve tahsilat işlemleri, dış ticaret işlemleriyle birlikte sigorta ve leasing gibi bankacılık dışı işlemlerde AKİB üyelerinin ihtiyacına özel olarak şekillendirilecek avantajlı hizmet ve çözümler sunacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

AKİB, ihracatçıların kaynak ihtiyaçlarına çözüm üretebilmek amacıyla, Alternatif Bank ile işbirliği protokolü imzaladı. İmzalanan protokol ile Alternatif Bank; işletme, ihracat, yatırım kredileri, gayri-nakdi krediler, ödeme ve tahsilat işlemleri, dış ticaret işlemleriyle birlikte sigorta ve leasing gibi bankacılık dışı işlemlerde AKİB üyelerinin ihtiyacına özel olarak şekillendirilecek avantajlı hizmet ve çözümler sunacak. Ayrıca Alternatif Bank ortağı olan The Commercial Bank’ın Katar, Umman, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’ndeki gücüyle de ihracatçılara yeni pazarlara girmelerinde destek olacak.

Kredi kullanımlarında %1 komisyon uygulanacak

Protokol toplantısında konuşan Alternatif Bank Ticari Bankacılık Satış ve Performans Müdürü Şule Özbaş; Mersin, Adana ve Antep’in kayda değer ihracat rakamlarına ulaştığı bir bölge olduğunu hatırlatarak, “Bu yılın devamında bu bölgede bin ihracatçı müşteriye ulaşarak, toplamda 200 milyon dolar değerinde kredi sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Protokol anlaşmasının en önemli maddelerinden birinin, mevcutta ortama yüzde 1 ile yüzde 2.5 seviyelerinde seyreden banka komisyonunun, imzalanan protokol ile net yüzde 1’e düşürülmesi olduğunu vurgulayan Şule Özbaş, “Komisyon oranını sabitledik. Müşterilerimiz, yabancı para teminat mektubundan, exim ve reeskont kredilerinden yüzde 1 komisyon ödeyerek, yıllık gayri nakit krediden faydalanabilecekler” diye konuştu.

Aynı zamanda ihracat bedellerinde uygulanan kesinti ve hizmet masrafl arını tamamen sıfırladıklarını aktaran Şule Özbaş, ihracatçıya herhangi bir ek gider yaratmayacaklarını dile getirdi. İhracatçıyı maddi olarak desteklerden, zamandan da tasarruf ettirecek bir protokole imza atıklarını ekleyen Özbaş, dış ticaretin finansmanına yönelik kredi ihtiyaçlarında, üyelerin değerlendirme süresinin öncelenerek ihracatçıya daha hızlı dönüş yapacaklarını aktardı.

“Finans sorununu bu tarz işbirlikleri ile çözeceğiz”

Toplantıda konuşan AKİB Koordinatör Başkanı Ali Uğur ATEŞ ise imzalanan bu protokol ile ihracatçıların avantaj kazanacağını vurgulayarak, şunları kaydetti: “İhracata en çok ihtiyacımız olan bu günlerde tüm gücümüz ve kurumlarımızla ihracatçının yanında olmalıyız, ihracatçımızın en önemli sorunu olan finans sorununu bu tarz işbirlikleri ile çözmeye çalışacağız. Gelişimlerimiz artarak devam edecek. Normalde Türkiye ihracatındaki toplam artış yüzde 3.2 seviyelerinde iken bizim bu noktada bu yılın ilk dört ayı ile geçtiğimiz yılın aynı dönemini karşılaştırdığımızda yüzde 20’ye yakın bir artışımız var. Bu yıl 4 milyar 650 milyon dolarlık ihracat yaptık. Bu noktada bütün üyelerimize de gerekli hizmetler noktasında her türlü çalışmayı yapıyoruz. İmzalanan bu protokol ile başarılarımızın artarak devam edeceğini ümit ediyorum.”