Baştuğ Metalurji, yeni yatırımlarla yıllık üretimini 4 milyon tona çıkaracak

Baştuğ Metalurji Yönetim Kurulu Başkanı Baştuğ, “Türkiye’nin en büyük demir-çelik üreticilerinden biri olarak sadece ülkemizin değil, dünyanın demir-çelik ihtiyacını karşılayan bir marka olma vizyonuyla üretmeye ve büyümeye devam ediyoruz” dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Demir ve çelik ihracatının en önemli temsilcilerinden Baştuğ Metalurji, dış ticarette yaşanan sıkıntılara rağmen ürün kalitesi ile cirosunu arttırırken, üretim miktarını da yeni yatırımlarla 4 milyon tona çıkarmayı hedefliyor. Yarım asırdır çelik sektöründe hizmet veren Baştuğ Metalurji, Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan 700 bin metrekarelik tesisinde yer alan 1 etap çelikhanede yıllık 2 milyon ton sıvı çelik işleme kapasitesi ile çalışıyor.

Grup olarak bin, hizmet aldığı diğer çalışanları ile birlikte toplamda bin 500 kişilik istihdam sağlayan firma, 2018 yılında yaklaşık 5 milyar TL ciro elde ederken; bu yıl bu tutarın üzerine çıkmayı hedefliyor. Firma olarak üretim süreçlerinde Ar- Ge çalışmalarına ve teknolojik gelişmelere önem verdiklerini ifade eden Baştuğ Metalurji Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baştuğ, “Türkiye’nin en büyük demir-çelik üreticilerinden biri olarak sadece ülkemizin değil, dünyanın demir-çelik ihtiyacını karşılayan bir marka olma vizyonuyla üretmeye ve büyümeye devam ediyoruz” dedi.

“Teleskopik tip elektrikli ark ocağı kullanıyor”

Tesislerinde gerçekleştirdikleri üretim sürecinde en gelişmiş teknolojiye ve donanıma sahip ocaklar kullandıklarına dikkat çeken Baştuğ, altyapı sistemleri hakkında bilgi vererek “1’inci etap çelikhane tesisimiz yaklaşık 110 bin metrekare kapalı alan üzerine yıllık 2 milyon ton sıvı çelik kapasiteli olup, ülkemizdeki son teknoloji ile yapılan tesislerden biri konumunda. 2’nci etap haddehanemiz ise 45 bin metrekare kapalı alanda hizmet veren, yıllık 1 milyon 250 bin ton kapasiteli, sıcak - soğuk şarj yapabilme özelliğine sahip, hızlı ve son teknoloji entegre bir yapı. Tesisimizde 130 x 130 milimetreden 180 x 180 milimetreye kadar kütük, 8 milimetreden 63 milimetreye kadar nervürlü inşaat demiri üretebiliyoruz” diye konuştu.

“2019’u 5 Milyar TL’nin üzerinde ciro ile kapatmayı hedefliyoruz”

Baştuğ Metalurji olarak yerel ve bölgesel ticarete ağırlık verdiklerini ancak pazar çeşitlendirmesine giderken iç piyasayı da ihmal etmemeye özen gösterdiklerini vurgulayan Mustafa Baştuğ, yüzde 40 ila 45 oranında iç piyasaya tedarik sağladıklarını söyledi. Baştuğ, sözlerine şöyle devam etti: “Firmamız inşaat demiri ihracatında yeni ve yükselen bir oyuncu. 2017 ve 2018 yıllarında hem yurtiçi hem de yurtdışında yeni pazarlara giriş yaptık. Üretimimizin yaklaşık yüzde 50 ila 55’ini, 30 ülkeye ihraç ediyoruz.”

2018’de belirledikleri hedeflerin tamamını gerçekleştirdiklerini ifade eden Baştuğ, “2018 ve 2019 yıllarında ülkemiz hak etmediği derecede şiddet, acı ve haksızlığa maruz kalmasına rağmen dayanışma ile işimize devam ediyoruz. İlk 500’de gurur verici sıralara ulaşmak, marka olarak dünyada ve ülkemizde daha dikkate alınan bir sektörel aktör olmak bizim için elbette güzel gelişmeler. Ama bizim hedefimiz sektörel ve ulusal bir birliktelikle, totalde erişilecek noktalar olmalı. Bu yüzden bugün kullandığımız teknolojiyi, yüksek katma değerli ürün vizyonuyla şekillendirdik” dedi. Tesis yapılanmalarıyla ilgili son teknoloji seçimler yaparken, Ar-Ge çalışmalarına da önem verdiklerini söyleyen

Baştuğ, “Bundan sonra stratejimiz yıllık kapasitemizi 4 milyon ton seviyesine çıkaracak ek yatırımlar üzerine şekillenecek ama bunu kesin zamanlı sınırlandırmamız elbette mümkün değil. Baştuğ Metalurji olarak 2018 yılını yaklaşık 5 milyar TL ciro ile kapattık, önümüzdeki dönemde bunu daha yukarılara çekmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Dünyanın en ucuz inşaat demiri Türkiye’de”

Dünyanın en ucuz inşaat demiri fiyatının Türkiye’de olduğunun altını çizen Baştuğ, “Ülkemizin kapasitesi içerideki talebi karşılamaya fazlasıyla yeterli. Basit bir planlama ve koordinasyon ile demiri, inşaat firmaları açısından daha ulaşılabilir kılmak mümkün olacaktır. Gerçek anlamda bir rekabet ortamı ve serbest piyasaya sahip olduğumuz için dünyanın en ucuz inşaat demiri fiyatı Türkiye’dedir. Ancak sektörümüz ne yazık ki kendini yeterince ifade edemiyor veya dinletemiyor ve sonuçları ülkemiz için çok ciddi olabilecek bir haksızlığa maruz kalıyor. Bu haksızlık sadece yurt içinde değil, yurt dışında yapılıyor” yorumunu yaptı.

Sektördeki firmaların özellikle dış pazarlarda büyük haksızlıklarla karşı karşıya kaldığını belirten Baştuğ Metalurji Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baştuğ, “ABD yönetiminin ulusal güvenlik bahanesiyle çelik ithalatına getirdiği vergi artışından Türkiye – Amerika arasındaki ticaret açığına rağmen henüz muaf tutulmadı. Ancak biz çalışmaya, haklılığımızı anlatmaya, işimizi dürüstlükle yapmaya devam edeceğiz. İnanıyoruz ki bu zor zamanlardan ülkemiz ve sektörümüz güçlenerek çıkacaktır” diye konuştu.