İnşaat sektörü toparlanma eğiliminde

İMSAD tarafından yayımlanan raporda, inşaat sektörü güven endeksinde son aylarda görülen artışın ve yakalanan toparlanma eğiliminin sürdüğü bildirildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) yayımladığı raporla inşaat sektörü güven endeksinde son aylarda görülen artışın ve yakalanan toparlanma eğiliminin sürdüğünü ortaya koydu. Ekim ayında mevcut inşaat işleri seviyesinin bir önceki aya göre 2.7 puan daha arttığı vurgulanan raporda, “İnşaat sektörü güven endeksi haziran ayındaki sınırlı düşüşün ardından izleyen dört ay içinde kademeli ve temkinli bir artış gösteriyor. İnşaat sektörü güven endeksi ekim ayında 2 puan daha artarken, 2019 yılının zirvesi olan nisan ayı verilerine yaklaştığı, inşaat sektörü güven endeksinde bir toparlanma yaşanmakla birlikte; güven seviyesi geçmiş yıllara göre düşük seviyelerde bulunuyor” denildi.

Faiz oranlarındaki düşüş inşaat sektörünü olumlu etkiliyor

Rapora göre, sektörde eylül ayında yaşanan sıçrama sonrası artış eğiliminin devam edeceği belirtilirken, düşen faiz oranlarının sektörü olumlu olarak etkilediği bildirildi. Raporda ayrıca “İnşaat işleri mevcut seviyesi ocak ayındaki sert düşüşün ardından artış eğilimine girdi ve mayıs ayına kadar yükseldi, haziran ayında uzun bayram tatili ve siyasi beklentiler ile mevcut işlerde düşüş gerçekleşti. Temmuz-ekim döneminde ise mevcut inşaat işleri seviyesi 13.5 puan artış gösterdi. Mevcut inşaat işleri seviyesi geçen yıllar ile karşılaştırıldığında halen düşük kalmakla birlikte toparlanma eğilimi sürüyor. Makro ekonomik göstergeler ile mali göstergelerde sağlanan göreceli istikrar ve özellikle faiz oranlarındaki düşüşler inşaat sektöründeki işleri de olumlu etkilemeye devam ediyor” ifadelerine yer verildi. İnşaat sektöründe alınan yeni iş siparişlerdeki artışın da istikrarlı bir şekilde sürdüğü belirtilen raporda “Yeni iş siparişleri 2019 yılı temmuz ayında ilk kez aylık bazda artış gösterdikten sonra ağustos ve eylül aylarında da yükselmişti. Bu artış ekim ayında da 4 puan olarak gerçekleşti. Yeni alınan inşaat işlerinde toparlanma ivme kazanmaya başladı. Dip seviyeden dönüş oldu ve bu seviyeden uzaklaşılmaya başlandı. Yeni alınan iş siparişleri seviyesi geçen yılın eylül seviyesine yaklaştı. Ancak kalıcı iyileşmenin mevcut performans ile zaman alacağı öngörülüyor” denildi.

Türkiye’nin inşaat malzemeleri sanayii için ABD en önemli pazar

Türkiye ile ABD arasında karşılıklı ticaretin 100 milyar dolara çıkarılması hedefi ile ilgili olarak ilk aşamada iki ülkenin karşılıklı, dengeli bir ticaret içinde olması ve orta vadede ihracat ve ithalatın 50’şer milyar dolara çıkarılmasının amaçlandığı belirtilen raporda şu ifadeler kullanıldı: “ABD dünyanın en büyük inşaat malzemeleri ithalatçısı ülke konumunda yer alıyor. 2018 yılında 118.4 milyar dolar tutarında inşaat malzemeleri ithalatı yapan ABD hemen hemen tüm inşaat malzemeleri ürünlerini önemli ölçüde ithal ediyor. Aydınlatma cihazları, elektrik malzemeleri, demir çelik boru ürünlerinde ithalat 11’er milyar doların üzerinde seyretti. Yalıtımlı kablolar ithalatı 7.65 milyar dolar, musluk vana ve valf ithalatı 9.3 milyar dolar, plastik inşaat malzemeleri ithalatı 8.1 milyar dolar ve ağaçtan inşaat malzemeleri ithalatı 6.8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu açıdan Türkiye’nin ABD’ye yönelik ihracat potansiyeli olan sektörler içinde inşaat malzemeleri sanayisi önemli bir yer tutuyor.”

ABD’ye inşaat malzemeleri ihracatı 1.4 milyar dolara ulaştı

Raporda, ABD pazarında yüzde 1.2 paya sahip olan Türkiye’nin 2018 yılı itibarıyla ABD’ye inşaat malzemeleri ihracatının 1.4 milyar dolara ulaştığı bildirilirken, “ABD pazarına hemen hemen tüm ürünlerde ihracatçı olmakla birlikte miktar, değer ve pay olarak bazı sektörler öne çıkıyor. İşlenmiş taşlar ihracatı 288.4 milyon dolar ile yüzde 10.5 pazar payı aldı. Demir çelikten boru ihracatı 239.6 milyon dolar, demir çelikten profil ihracatı ise 214.3 milyon dolar oldu. 2018 yılında çimento ihracatı 118 milyon dolar, alüminyumdan inşaat malzemeleri ihracatı 105 milyon dolar ve musluk vana ve valfler ihracatı ise 106.5 milyon dolar olarak gerçekleşti. Seramik kaplama ihracatı 2018 yılında 86.6 milyon dolar oldu. Demir çelikten cıvata ve somunlar ile yine kilitler ve donanım eşyası ihracatı da göreceli olarak yüksek gerçekleşti” denildi.

Türkiye’nin ABD’ye olan ihracatını daha da arttırması bekleniyor

Trump yönetiminin altyapı yatırımlarına ağırlık verdiği ve konut ve konut dışı inşaat faaliyetlerinde önemli gelişmelerin yaşandığı ABD’de; 2019 yılı sonuna kadar inşaat harcamalarının 1.3 trilyon dolara ulaşacağının öngörüldüğü rapora göre, ABD’nin inşaat malzemesi ithalatında artışın devam edeceği belirtilirken; Türkiye inşaat malzemeleri sanayisinin, ABD’ye yönelik mevcut ihracatı ile ticaretin geliştirilmesinde ve ihracatın artırılmasında önemli bir işlev görmesi bekleniyor.