Türkiye'nin makinecileri Rusya Innoprom Fuarı’nda bir araya geldi

Bakan Varank yaptığı konuşmada, "Böyle bir ortamda, karşılıklı iş birliği imkanlarını geliştirerek beraber kazanmamıza imkan verecek Innoprom Sanayi Fuarı'nın Türkiye'nin partnerliğinde düzenlenmesini anlamlı bulduğumu özellikle ifade etmek istiyorum." dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Açılışında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov'un konuşmacı olarak yer aldığı fuarda Varank, Innoprom 2019'un yeni teknik ve ticari iş birliklerinin tesis edilmesine vesile olacağını, bu sayede Türkiye ve Rusya arasında refahın artarak iki halkın dostluğunun pekişeceğini söyledi. Konuşmasında küreselleşme söylemlerinin yerini ticaret savaşlarının, kapalı ekonomiler ve yeni bloklaşmaların aldığına dikkat çeken Varank, "Böyle bir ortamda, karşılıklı iş birliği imkanlarını geliştirerek beraber kazanmamıza imkan verecek Innoprom Sanayi Fuarı'nın Türkiye'nin partnerliğinde düzenlenmesini anlamlı bulduğumu özellikle ifade etmek istiyorum" dedi.

Türkiye'nin sahip olduğu coğrafi konumu, ekonomisi, pazar olanakları, gelişen ve dijitalleşen sanayisiyle yatırımcı dostu bir ülke olduğunu belirten Mustafa Varank, şunları söyledi: "Bir taraftan Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgesel iş birlikleri ve serbest ticaret anlaşmaları yatırımcılar için verimli bir ortam sunarken, diğer yandan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı olarak sağladığımız teşvikler, ülkemizi doğrudan yabancı yatırımcılar için bir cazibe merkezi haline getiriyor. Bu yıl Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksinde 17 sıra yukarı çıkarak bir rekora imza attık. Avrupa, Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da 1.7 milyar müşteriye ve toplam milli hasıla miktarları 27 trilyon doları aşan çok sayıda pazara Türkiye üzerinden kolay erişim imkanı sunabiliyoruz. Bir kısmını sayabildiğim imkanlar sayesinde 2018 yılı itibarıyla Türkiye'de kurulu yabancı sermayeli şirket sayısı 65 bine ulaştı."

Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin her alanında kendini gösterdiğini ve ekonomik etkileşimin içeriğinin genişlediğini aktaran Mustafa Varank, bunun da iki ülke arasındaki ticaret hacmi ile yatarımlara yansıdığını vurguladı.

2018'de ikili ticaret hacminin 2017'ye göre yaklaşık yüzde 15 artarak 25.7 milyar dolara ulaştığı bilgisini veren Varank, "Karşılıklı yatırımlarımız da 12 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Ancak karşılıklı iş birliği bağlamında hala ülkelerimizin taşıdığı potansiyelin uzağında olduğumuzu özellikle belirtmek istiyorum. Rusya Federasyonu'nun bölgeleriyle de ekonomik ve kültürel ilişkilerimizi geliştirmek, böylece iş birliği alanlarını ve aktörlerini çeşitlendirmek istiyoruz. Serbest vize rejiminin tekrar yürürlüğe sokulabilmesi ekonomik, sosyal, kültürel ilişkilerimizin daha fazla ivme kazanmasına sebep olacaktır, hedeflerimize ulaşmamızı kolaylaştıracak" diye konuştu.

"Fuara katılan 600'den fazla teknoloji şirketi son yenilikleri tanıtacak"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın yanı sıra Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov da Innoprom Uluslararası Sanayi Fuarı'nda bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında fuarın sanayi dünyasında kabul gördüğünü ve 50 binden fazla kişinin fuarı ziyaret ettiğini söyleyen Manturov "Fuara katılan 600'den fazla teknoloji şirketi son yenilikleri tanıtacak. 90'ını aşkın ülkeden misafiri burada ağırlamaktan gurur duyuyoruz" dedi.