10 °C

Yatırım için TICAD7'ye resmi davet alan Tosyalı, Japon MOL ile işbirliğine imza attı

Japonya Yokohama’da düzenlenen Afrika Uluslararası Konferansı'na (TICAD7) katılan Tosyalı, globalin önde gelen deniz taşımacılığı şirketlerinden Japon MOL ile stratejik bir işbirliğine imza attı.

Yatırım için TICAD7'ye resmi davet alan Tosyalı, Japon MOL ile işbirliğine imza attı

Bu yıl TICAD7 konferansına birçok devlet başkanından yatırım için resmi davet aldıklarını söyleyen Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, konferans kapsamında Japonya Başbakanı Sinzo Abe ile de temasta bulunduklarını açıkladı. Japon şirketlerinin Afrika pazarına girmek istediklerini, ancak tek başlarına girme konusunda tereddütlerinin bulunduğunu anlatan Tosyalı, "Bizim Osmaniye’de Toyo Kohan ile ortaklık modelimizin başarısı, Japon şirketlerini özellikle Afrika’da Türk şirketleriyle birlikte iş yapmaya cesaretlendiriyor" dedi.

TICAD7 kapsamında Japonya merkezli deniz taşımacılığı şirketi Mitsui OSK Lines (MOL) ile önemli bir stratejik işbirliği anlaşması da imzaladıkları bilgisini veren Fuat Tosyalı, imza töreninin Tokyo’daki Türk Büyükelçiliği'nde Tokyo Büyükelçisi Murat Mercan’ın katıldığı bir resepsiyonla gerçekleştirildiğini aktardı. MOL ile yaptıkları bu işbirliği anlaşması kapsamında Türkiye ve yurtdışındaki üretim ağlarında, hammadde ve çelik ürünlerinin taşınmasında birlikte hareket etme fırsatlarını değerlendireceklerini açıklayan Tosyalı, ayrıca Tosyalı Holding olarak kendileri tarafından geliştirilen limanların büyütülmesinde birlikte hareket etme fırsatlarını da değerlendireceklerini vurguladı.

"Lojistik alanında ortak yatırım fırsatlarını da değerlendireceğiz”

Şu anda İskenderun’da biri yatırım aşamasında, diğeri ise faaliyette olan iki limanlarının bulunduğu bilgisini veren Fuat Tosyalı, Türkiye’de üretilen demir çeliğin yüzde 40’ının İskenderun ve Osmaniye bölgesinde olduğuna dikkat çekti. Türkiye'nin yanı sıra Cezayir’de de bir limanlarını devreye almak üzere olduklarını bildiren Tosyalı, "Yatırım yaptığımız diğer ülkelerde de liman yatırımlarımız arazilerimiz olacak. Bu nedenle deniz aşırı taşımacılıkta, MOL’un gücü ve bizim üretim kapasitemizin önemli bir sinerji yaratacağından şüphemiz bulunmuyor” diye konuştu.

Türkiye’nin dış ticaretinin önemli bir kısmının deniz yoluyla gerçekleştiğini anlatan Fuat Tosyalı, bunun da liman yatırımlarının ve taşımacılığın önemini göstediğini ifade etti. Bu açıdan MOL ile yaptıkları işbirliği anlaşmasını Türkiye ekonomisi için de önemli gördüklerini belirten Tosyalı, şöyle konuştu: “Biz çelik üreticisiyiz, işimiz gereği çok büyük oranlarda lojistik hacmimiz var. Siz Tosyalı’nın sadece nihai ürününü görüyorsunuz, ama maden ve hammadde işin içine girdiğinde, bu üretim kapasitesinin yaklaşık üç katı kadar bir hacimden bahsediyoruz. Sadece 2018’de 10 milyon tonluk bir hacimden söz ediyoruz. Bu imkanları daha ileri taşıyacak ve bu sektördeki yeni iş fırsatlarını ortaya koyacak bir noktaya geliyoruz. MOL’un deniz taşımacılığı alanındaki büyüklüğü, kapasitesi ve bilgi birikimi, gerek Türkiye’de gerekse yatırım yaptığımız coğrafyalarda farklı işbirliği imkanları doğurdu. MOL ile yaptığımız bu stratejik işbirliği anlaşması kapsamında ayrıca, lojistik alanında ortak yatırım fırsatlarını da değerlendireceğiz.”

Sırada Batı Afrika’daki diğer ülkeler var

Üç farklı kıtada yaklaşık 20 tesisle üretim yapan Tosyalı Holding’in Cezayir’deki başarısının diğer Afrika ülkelerini de heyecanlandırdığını söyleyen Fuat Tosyalı, Tosyalı Algerie’nin ardından Senegal’deki yatırımla Afrika'daki çalışmalarının sürdüğünü açıkladı. Bu yatırımın bölge için yeni bir kırılma noktası olacağını ve burada özel bir ekonomi bölgesi oluşturmak için hazırlıkları tamamladıklarını anlatan Tosyalı, ‘Tosyalı Ekonomi Bölgesi’ (Tosyalı Economic Zone) olarak adlandırılan bu proje için kararnamenin çıktığını bildirdi.

Ortaya koydukları iş modelinin Afrika ülkelerinin yanı sıra Japon şirketlerde de bölgede ortak yatırım yapma istiği doğurduğunu katıldıkları TICAD7 konferansında daha net gördüklerini söyleyen Tosyalı, "Gelen tüm yatırım tekliflerini titizlikle değerlendiriyoruz. Ekonomik, coğrafi ve sektörel şartlarla lojistik imkanlar doğrultusunda fizibilite çalışmaları yapıyoruz. Cezayir ve Senegal’in ardından, özellikle Batı Afrika tarafında, farklı lokasyonlarda, çelik üzerine çok ciddi yatırımlarımız olacağını söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap