Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü imzalandı

Bursa Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bursa Ticaret Borsası arasında Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü imzalandı.

BURSA (DÜNYA) – Bursa Valiliği Heykel Hizmet Binasında gerçekleşen iş birliği protokolü imza törenine Vali Yakup Canbolat’ın yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ve Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı, Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri ile Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Bursa Valisi Yakup Canbolat, “Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bursa Ticaret Borsamız arasında düzenlenecek protokol Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimizde teşvik anlamında bir uygulama olacak. Ticaret Borsamızın okullarımıza sağlayacağı maddi manevi birçok katkı olacak. Bunların içinde atölye ve laboratuvarların yeni teknolojilerle donatılması, öğrencilere başarı bursu verilmesi, teknik gezi ve izleme ziyaretlerinin düzenlenmesi gibi çeşitli destekler yer alıyor. Meslek liselerimizin kalitelerinin artırılması ve çocuklarımızın hayata iyi bir şekilde hazırlanması aynı zamanda istihdama katılımlarının sağlanmasını amaçlıyoruz. Ülkemizin kalkınması, ekonomimizin büyümesi ve katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi ancak nitelikli elemanla olabilmektedir. Sunmuş oldukları katkıdan dolayı Ticaret Borsamıza şükranlarımı sunuyorum” değerlendirmesini yaptı.

BTB Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı kırsal kalkınmanın temelini oluşturan tarım sektörünün nitelikli eleman sıkıntısı yaşandığını ve bu sıkıntının giderilmesi için varılan mutabakatın önemine değinerek “Sektörün Tarım Meslek Liselerinden beklentileri nelerdir? Öğrencilerin, sektörün beklentisi doğrultusunda yetkinlik kazanabilmesi için okul-özel sektör işbirliği modeli nasıl olmalı? Tarım Meslek Liselerinin sektördeki karşılığı nedir? Tarım Meslek Lisesi mezunlarının istihdamının önündeki engellerler nelerdir? gibi soruların cevaplarını, yakın bir tarihte yüzde 70 özel sektör, yüzde 30 kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılacağı bir çalıştayla tespit edeceğiz ve sonuçları Tarım Meslek Liselerinin günümüz iş dünyası ile entegrasyonunu güçlendirmek için yol haritamız olacak” dedi.

Bursa’nın bir tarım şehri olduğunun altını çizen Matlı, Tarıma yapılacak en büyük yatırımın eğitimden geçtiğini vurguladı. Matlı “İlimizde bulunan Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi başta olmak üzere, tarım liselerinin yeniden etkinliğini arttırmak, fiziki alt yapılarını güçlendirmek, eğitim modelinin modernize edilerek, kamu-özel sektör iş birliği ile uygulama ağırlıklı bir modele dönüştürmek hedefimizdir” diye konuştu.

CHP heyeti deprem bölgesinde Altılı Masa toplantısı ertelendi Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu: Var gücümüzle çalışıyoruz İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, saat 19.00'a dikkat çekti Telekom operatörlerinden açıklama