Bazı tıbbi ürünler ile işlenmiş amyant ithalat denetimine dahil edildi

İnsan sağlığında kullanılan beşeri tıbbi ürün ve ara ürünler ile işlenmiş amyant ithalat denetimi kapsamına alındı.

DÜNYA Haber Merkezi | AA |

İnsan sağlığında kullanılan beşeri tıbbi ürün ve ara ürünler ithalat denetimi kapsamına alındı.

Ticaret Bakanlığının "Sağlık Bakanlığınca Denetlenen Bazı Ürünlerin İthalat Denetimi Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, "Yalnız insan sağlığında kullanılan beşeri tıbbi ürün ve ara ürünler 'tedaviye yardımcı ve sağlığı koruyucu diğer farmasötik ürünler' (Özel izin alınması gerekenler, Tıbbi Cihaz Yönetmeliği kapsamı ürünler, laboratuvarlarda analiz amacıyla kullanılacak olanlar, ilaç araştırmaları amacıyla kullanılacak olanlar hariç)" tebliğe eklendi.

Söz konusu ürünler, belirtilen amaçlarla kullanılmak üzere ithal edilmesi halinde, insan sağlığı ve güvenliği yönünden uygunluğu Sağlık Bakanlığına sunulan belgeler esas alınarak "kontrol belgesi"yle belgelenecek.

Ürünlerin ithalatının gerçekleştirilmesinden sonra en geç 15 gün içinde gümrük beyanname ve fatura suretlerinin, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu elektronik ithalat geri bildirim formu doldurularak iletilmesi gerekecek.

Amyant

İşlenmiş amyant, çevrenin korunması yönünden kontrol altında tutulan kimyasallara eklendi.

Ticaret Bakanlığının "Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol Altında Tutulan Kimyasalların İthalat Denetimi Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, işlenmiş amyant (lif halinde); amyant veya amyant ve magnezyum karbonat esaslı karışımlar "çevrenin korunması yönünden kontrol altında tutulan kimyasallar" listesine dahil edildi.

Bu ürünler, Serbest Dolaşıma Giriş, Dahilde İşleme, Gümrük Kontrolü Altında İşleme ve Geçici İthalat rejimleri kapsamında ithal edilemeyecek.

MSB: Uzman Çavuş Abdullah Bayram şehit oldu Kılıçdaroğlu: Akıllarını yitirmiş bunlar Bakan Koca'dan 'Maske geri mi dönecek?' sorusuna yanıt 'Benim en yakışıklı partnerim' Beyaz Saray'dan Erdoğan-Biden görüşmesiyle ilgili açıklama Rusya'dan 25 ABD'liye yaptırım kararı