Bakanlıktan yeni kararlar: 15 yaş üstüne aşı hakkı

15 yaş üstündekiler ile kronik hastalığı bulunan 12 yaş üstündekilere COVID-19 aşı hakkı tanımlandı. Sağlık çalışanları ve öncelikli gruplara dördüncü doz aşı hakkı verildi. İki doz Sinovac aşısı olduktan sonra 3. dozu Pfizer-BioNTech aşısı yaptıranlara dördüncü doz aşı olma hakkı verildi.

DÜNYA Haber Merkezi | AA |

Sağlık Bakanlığı tarafından salgınla mücadelenin etkili şekilde sürdürülebilmesi için COVID-19 aşısının doz sayısı ve uygulandığı yaş grupları gibi konularda yeni kararlar alındı.

Bu kapsamda 15 yaş üstündekiler ile kronik hastalığı bulunan 12 yaş üstündekilere COVID-19 aşı hakkı tanımlandı.

Sağlık çalışanları ve öncelikli gruptakilere ise dördüncü doz aşı hakkı verildi.

Ayrıca, yurt dışına çıkışlarda bazı ülkeler tarafından iki doz BioNTech aşısı istenmesi nedeniyle, iki doz Sinovac ve bir doz BioNTech yaptıranlara dördüncü doz aşı hakkı tanımlandı.

Bu kapsamdaki kişilerden isteyenler dördüncü doz aşılarını yaptırabilecek.

PCR testi pozitif çıkan kişiler, daha önce, hastalığı atlatmalarından 3 ay sonra aşı olabiliyordu. Yeni kararla bu süre 1 aya indirildi.

Fenerbahçe turu zora soktu: 2-2 FATF Türkiye’yi gri listeye aldı Stoltenberg: Afganistan'ı uzaktan vurma imkanımız var Akarca: Yargı bağımsızlığını hiçbir zaman yitirmedi Merkez Bankası'nın faiz kararına muhalefetten tepki Fırıncılardan ekmeğe zam talebi