Prof. Ceyhan: Kalabalıktan uzak durun

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, COVID-19'daki vaka artışını değerlendirdi. Ceyhan, aşı yapıldıkça COVID-19'un azalacağı gibi yanlış bir algı olduğunu belirterek, kalabalaklardan uzak durulması konusunda vatandaşları uyardı.

DÜNYA Haber Merkezi |

CNN Türk'e konuşan Ceyhan, maske takmak ve sasyal mesafeyi korumanın çok önemli olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Bu hastalıktan korunmanın artık öğrendik ki 2 tane yolu var. Bir tanesi kısıtlamalar ve önlemler. İkincisi aşı.

'Aşı yaptıkça vaka azalacak' algısı yanlış

Yalnız şöyle bir yanlış algı var sanki aşı yaptıkça bu iş azalacak gibi. Aşıda bir hedef var, toplumun yüzde 80’inin aşılanması gerekiyor. Hedefe ulaşıncaya kadar aşının çok bir etkisi yok. Daha çok önlemler ve kısıtlamalar etkili böyle bir durumda. Kalabalıklardan uzak durmak gerekiyor.

Aşımızı gidip mutlaka olmalıyız. Aşılamayı belirli bir noktaya getirmek zorundayız. Maske mesafe önlemlerini alacağız. Beklediğimiz rakam oldukça yüksek bir rakam. Bütün aşılar hastalığın hafif seyretmesinde, ölüm oranında oldukça etkili.

Maske takıp sosyal mesafayi korumalıyız

Dikkat edilecek iki şey var bir maske takacak iki 2 metrelik mesafeyi koruyacak. Havuz kenarında oturuyorsanız 2 buçuk metre mesafe koymaya çalışın. Toplu taşımada N-95 maske kullanmaya çalışın.

Sağlık Bakanı Koca: Aşıda 7. sıradayız 'TEKNOFEST'in genç mucitleri, 2053 ve 2071 Türkiye'sinin mimarları olacak' CHP'li 11 büyükşehir belediyesinden göç politikası talebi 'Yetersiz aşılama olan ülkelerde COVID-19 endemik hastalığa dönüşebilir' Yeni Türkevi'nde konsolosluk hizmetleri 27 Eylül'de başlayacak ÇAYKUR, 776 bin ton yaş çay aldı