ABD

Birleşik Devletler, bir federal cumhuriyettir ve çift meclisli bir yasama sistemine sahip olmakla birlikte, üç ayrı hükûmet departmanına sahip temsilî demokrasidir. Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF), Amerikan Devletleri Örgütü (OAS), NATO gibi uluslararası kuruluşların kurucu üyesidir. 

 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesidir. Ayrıca ABD, uluslararası ekonomik özgürlük, hükûmet yolsuzluğu, yaşam kalitesi ve yüksek eğitim kalitesi ölçütlerinde üst sıralarda yer almaktadır. Gelir ve servet eşitsizliklerine rağmen Amerika Birleşik Devletleri, sosyoekonomik performans ölçümlerinde her defasında üst sıralarda yer almaya devam etmiştir. Irksal ve etnik açıdan en çeşitli toplumlardan birine sahiptir ve nüfusu yüzyıllar süren göçler ile şekillenmiştir.

Başkan Joe Biden,  Başkan yardımcısı Kamala Harris, Temsilciler Meclisi başkanı, Nancy Pelosi, Başyargıç John Roberts'dır.

Amerika Birleşik Devletleri 50 eyaletten meydana gelen bir federal birliktir. Ulusal hükûmetin merkezi, District of Columbia'dır. Anayasa, ulusal hükûmetin bünyesinin ana hatlarını tespit eder. Yetkileri ile faaliyetlerini belirtir. Kendine has anayasa ve yetkilere sahip olan her eyalet de öteki işlerden sorumludur. Her eyalet; yönetim bakımından şehir, kasaba, nahiye ve köylere ayrılmıştır. Her eyaletin seçimle gelmiş kendi valisi vardır.

Amerika'da hükûmet, halk hükûmetidir; halk tarafından kurulur. Kongre üyeleri, başkan, eyalet yetkilileri, kasaba ve şehirleri yönetenler halk tarafından seçilir. Hâkimler de, doğrudan halk tarafından seçilir veya seçilmiş yetkililer tarafından tayin edilir. Kamu görevlileri, görevlerini iyi yapmadıkları veya kanunları ciddi bir şekilde ihlal ettiklerinde görevden uzaklaştırılabilirler.

Anayasa, kişilerin hak ve hürriyetlerini teminat altına almaktadır. Bu hak ve hürriyetler, 1791'de anayasaya eklenen ve İnsan Hakları Beyannamesi adı verilen ilk on değişiklikte belirtilmektedir.

Anayasa, hükûmetin yetkilerini üçe ayırmıştır: Başında başkan olan yürütme, Senato ve Temsilciler Meclisi olmak üzere kongrenin her iki kanadını ihtiva eden yasama ve başta yüksek mahkeme olmak üzere yargı. Anayasa, her birinin yetkisini sınırlamakta ve birinin gereğinden fazla yetki sahibi olmasını engellemektedir.

Eyalet hükûmetlerinde de sistem, federal hükûmet sisteminin hemen hemen aynısıdır. Genelde ülke yönetiminde Cumhuriyetçiler üstündür. 1993-2001 yılları arasında Demokratlar hem Temsilciler meclisinde hem de Beyaz Saray'da üstünlük kurdular. 2001 ve 2004 seçimlerinde kazanan Cumhuriyetçiler oldu.

2004 seçimlerinde sonuçlar şöyleydi; Cumhuriyetçiler: 232, Demokratlar: 202, Bağımsız: 1. 2006 seçimlerinde ise çoğunluk Demokratlardaydı; Demokratlar: 232, Cumhuriyetçiler: 202. Temsilciler Meclisi başkanlığına Demokrat Nancy Pelosi seçildi.

Her eyalette yürütme kuvvetinin başında bir vali vardır. Eyalet hükûmetleri düzeni koruma, çocuk ve gençlerin eğitimi, yol inşaatı gibi işlere bakar. Federal hükûmet; millî, milletlerarası ve birden fazla eyaleti ilgilendiren meselelerle uğraşır.

Vatandaşların günlük hayatını etkileyen kanunlar, şehir ve kasabalardaki polis teşkilatı tarafından uygulanır. FBI diye bilinen Federal Soruşturma Bürosu; eyalet sınırlarını geçen suçluları, federal kanunlara aykırı hareket edenleri araştırır.

Amerika Birleşik Devletleri, Birleşmiş Milletler Turizm Örgütünün verilerine göre 2012 yılında kaydedilen 67 milyon turistle Fransa'dan sonra dünyada en çok ziyaret edilen ikinci ülke durumundadır.

ABD'de, Bağımsızlık Günü canisi suçunu itiraf etti
Amazon'a rekabet incelemesi başlatıldı ABD'de açık iş sayısı mayısta düştü
ABD’deki Bağımsızlık Günü saldırısında can kaybı 7'ye çıktı Rusya'da tutuklanan ABD'li basketbolcu Biden'dan yardım istedi Savaş gemisine inerken düşen uçağın yeni görüntüleri ortaya çıktı ABD'de Bağımsızlık Günü kutlamalarına silahlı saldırı: 6 ölü, 24 yaralı ABD'nin Florida eyaletinde sümüksü istila ABD'den Ukrayna'ya 820 milyon dolarlık ek yardım ABD'de inşaat harcamaları mayısta beklentilerin aksine azaldı ABD, Rus oligarkların 30 milyar dolarlık mal varlığını dondurdu ABD tarihinin ilk siyahi kadın yargıcı göreve başlıyor Erdoğan-Biden görüşmesi sona erdi Powell: Fed resesyonu önleyebilir New York borsası sert düşüşle günü tamamladı ABD'den Rus altınının ithalatına yasak ABD'de kamyonla çarpışan yolcu treni devrilerek raydan çıktı ABD, gelişmekte olan ülkelere 200 milyar dolar küresel altyapı yatırımı yapacak ABD'de yeni konut satışları arttı ABD'de tüketici güveni tüm zamanların en düşük seviyesinde Fed: Şiddetli bir resesyon atlatılabilir Faiz oranlarını düşürme konusunda isteksiz oluruz Biden, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile gümrük vergilerini görüşecek Şu anda bir resesyon görmüyoruz, resesyonda değiliz ABD'de ikinci el konut satışları 2 yılın en düşük seviyesine geriledi ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan COVID-19'a yakalandı ABD, AB ve 11 ülkeden metan emisyonunu azaltma taahhüdü ABD’nin göndereceği HIMARS’lar ay sonunda Ukrayna’da olacak ABD'de Compass ve Redfin firmaları işten çıkarmaya gidiyor ABD'den Rusya'nın bazı enerji işlemlerine izin