ABD

Birleşik Devletler, bir federal cumhuriyettir ve çift meclisli bir yasama sistemine sahip olmakla birlikte, üç ayrı hükûmet departmanına sahip temsilî demokrasidir. Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF), Amerikan Devletleri Örgütü (OAS), NATO gibi uluslararası kuruluşların kurucu üyesidir. 

 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesidir. Ayrıca ABD, uluslararası ekonomik özgürlük, hükûmet yolsuzluğu, yaşam kalitesi ve yüksek eğitim kalitesi ölçütlerinde üst sıralarda yer almaktadır. Gelir ve servet eşitsizliklerine rağmen Amerika Birleşik Devletleri, sosyoekonomik performans ölçümlerinde her defasında üst sıralarda yer almaya devam etmiştir. Irksal ve etnik açıdan en çeşitli toplumlardan birine sahiptir ve nüfusu yüzyıllar süren göçler ile şekillenmiştir.

Başkan Joe Biden,  Başkan yardımcısı Kamala Harris, Temsilciler Meclisi başkanı, Nancy Pelosi, Başyargıç John Roberts'dır.

Amerika Birleşik Devletleri 50 eyaletten meydana gelen bir federal birliktir. Ulusal hükûmetin merkezi, District of Columbia'dır. Anayasa, ulusal hükûmetin bünyesinin ana hatlarını tespit eder. Yetkileri ile faaliyetlerini belirtir. Kendine has anayasa ve yetkilere sahip olan her eyalet de öteki işlerden sorumludur. Her eyalet; yönetim bakımından şehir, kasaba, nahiye ve köylere ayrılmıştır. Her eyaletin seçimle gelmiş kendi valisi vardır.

Amerika'da hükûmet, halk hükûmetidir; halk tarafından kurulur. Kongre üyeleri, başkan, eyalet yetkilileri, kasaba ve şehirleri yönetenler halk tarafından seçilir. Hâkimler de, doğrudan halk tarafından seçilir veya seçilmiş yetkililer tarafından tayin edilir. Kamu görevlileri, görevlerini iyi yapmadıkları veya kanunları ciddi bir şekilde ihlal ettiklerinde görevden uzaklaştırılabilirler.

Anayasa, kişilerin hak ve hürriyetlerini teminat altına almaktadır. Bu hak ve hürriyetler, 1791'de anayasaya eklenen ve İnsan Hakları Beyannamesi adı verilen ilk on değişiklikte belirtilmektedir.

Anayasa, hükûmetin yetkilerini üçe ayırmıştır: Başında başkan olan yürütme, Senato ve Temsilciler Meclisi olmak üzere kongrenin her iki kanadını ihtiva eden yasama ve başta yüksek mahkeme olmak üzere yargı. Anayasa, her birinin yetkisini sınırlamakta ve birinin gereğinden fazla yetki sahibi olmasını engellemektedir.

Eyalet hükûmetlerinde de sistem, federal hükûmet sisteminin hemen hemen aynısıdır. Genelde ülke yönetiminde Cumhuriyetçiler üstündür. 1993-2001 yılları arasında Demokratlar hem Temsilciler meclisinde hem de Beyaz Saray'da üstünlük kurdular. 2001 ve 2004 seçimlerinde kazanan Cumhuriyetçiler oldu.

2004 seçimlerinde sonuçlar şöyleydi; Cumhuriyetçiler: 232, Demokratlar: 202, Bağımsız: 1. 2006 seçimlerinde ise çoğunluk Demokratlardaydı; Demokratlar: 232, Cumhuriyetçiler: 202. Temsilciler Meclisi başkanlığına Demokrat Nancy Pelosi seçildi.

Her eyalette yürütme kuvvetinin başında bir vali vardır. Eyalet hükûmetleri düzeni koruma, çocuk ve gençlerin eğitimi, yol inşaatı gibi işlere bakar. Federal hükûmet; millî, milletlerarası ve birden fazla eyaleti ilgilendiren meselelerle uğraşır.

Vatandaşların günlük hayatını etkileyen kanunlar, şehir ve kasabalardaki polis teşkilatı tarafından uygulanır. FBI diye bilinen Federal Soruşturma Bürosu; eyalet sınırlarını geçen suçluları, federal kanunlara aykırı hareket edenleri araştırır.

Amerika Birleşik Devletleri, Birleşmiş Milletler Turizm Örgütünün verilerine göre 2012 yılında kaydedilen 67 milyon turistle Fransa'dan sonra dünyada en çok ziyaret edilen ikinci ülke durumundadır.

Rusya'nın her an Ukrayna'ya saldırabileceği aşamadayız
ABD'li Merck, UNICEF'e 3 milyon Molnupiravir ilacı verecek ABD Genelkurmay Başkanı Milley’in COVID-19 testi pozitif çıktı
FBI: Sinagog saldırganı İngiliz vatandaşı ABD'de 2021'de üniversite başvuruları 465 bin düştü ABD'de COVID-19'dan ölenlerin sayısı 850 bine yaklaştı ABD bütçesi geçen ay 21,3 milyar dolar açık verdi ABD ekonomisi ılımlı hızda büyüdü Enflasyon Biden’ın en büyük önceliği olacak ABD'de COVID-19'dan ölenlerin sayısı 842 bini geçti ABD'de ambulans helikopter düştü: 4 kişi kurtuldu Enflasyon uzun sürerse faizleri artırmamız gerekir Beyaz Saray'dan Kalın-Sullivan telefon görüşmesine ilişkin açıklama ABD’de apartman faciasında ölenlerin sayısı 17 olarak güncellendi ABD'de tüketici kredileri kasımda beklentileri aştı Joe Biden: Fed enflasyonu dizginleyecek ABD, Rusya’yı Kazakistan’daki hak ihlallerine karşı uyardı Taliban: Eski cumhurbaşkanı Gani'yi öldürme planımız yok ABD'de hizmet sektörü PMI yukarı yönlü revize edildi Toyota, ABD'de General Motors'u tahtından etti ABD'de kasım 2021'de rekor sayıda kişi işinden ayrıldı ABD'de ISM imalat endeksi 11 ayın en düşük seviyesinde Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Blinken ile görüştü ABD'de imalat sanayi PMI aşağı yönlü revize edildi New York'ta bir günde 85 binden fazla vaka ABD, Afrika'ya seyahat kısıtlamasını kaldırdı ABD'de Omicron nedeniyle 700 uçak seferi iptal edildi Beyaz Saray'dan Intel'e özür tepkisi ABD'de Omicron 'kara kışın habercisi' oldu Biden, 2024 başkanlık seçimlerinde yeniden aday olmayı planlıyor