ABD

Birleşik Devletler, bir federal cumhuriyettir ve çift meclisli bir yasama sistemine sahip olmakla birlikte, üç ayrı hükûmet departmanına sahip temsilî demokrasidir. Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF), Amerikan Devletleri Örgütü (OAS), NATO gibi uluslararası kuruluşların kurucu üyesidir. 

 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesidir. Ayrıca ABD, uluslararası ekonomik özgürlük, hükûmet yolsuzluğu, yaşam kalitesi ve yüksek eğitim kalitesi ölçütlerinde üst sıralarda yer almaktadır. Gelir ve servet eşitsizliklerine rağmen Amerika Birleşik Devletleri, sosyoekonomik performans ölçümlerinde her defasında üst sıralarda yer almaya devam etmiştir. Irksal ve etnik açıdan en çeşitli toplumlardan birine sahiptir ve nüfusu yüzyıllar süren göçler ile şekillenmiştir.

Başkan Joe Biden,  Başkan yardımcısı Kamala Harris, Temsilciler Meclisi başkanı, Nancy Pelosi, Başyargıç John Roberts'dır.

Amerika Birleşik Devletleri 50 eyaletten meydana gelen bir federal birliktir. Ulusal hükûmetin merkezi, District of Columbia'dır. Anayasa, ulusal hükûmetin bünyesinin ana hatlarını tespit eder. Yetkileri ile faaliyetlerini belirtir. Kendine has anayasa ve yetkilere sahip olan her eyalet de öteki işlerden sorumludur. Her eyalet; yönetim bakımından şehir, kasaba, nahiye ve köylere ayrılmıştır. Her eyaletin seçimle gelmiş kendi valisi vardır.

Amerika'da hükûmet, halk hükûmetidir; halk tarafından kurulur. Kongre üyeleri, başkan, eyalet yetkilileri, kasaba ve şehirleri yönetenler halk tarafından seçilir. Hâkimler de, doğrudan halk tarafından seçilir veya seçilmiş yetkililer tarafından tayin edilir. Kamu görevlileri, görevlerini iyi yapmadıkları veya kanunları ciddi bir şekilde ihlal ettiklerinde görevden uzaklaştırılabilirler.

Anayasa, kişilerin hak ve hürriyetlerini teminat altına almaktadır. Bu hak ve hürriyetler, 1791'de anayasaya eklenen ve İnsan Hakları Beyannamesi adı verilen ilk on değişiklikte belirtilmektedir.

Anayasa, hükûmetin yetkilerini üçe ayırmıştır: Başında başkan olan yürütme, Senato ve Temsilciler Meclisi olmak üzere kongrenin her iki kanadını ihtiva eden yasama ve başta yüksek mahkeme olmak üzere yargı. Anayasa, her birinin yetkisini sınırlamakta ve birinin gereğinden fazla yetki sahibi olmasını engellemektedir.

Eyalet hükûmetlerinde de sistem, federal hükûmet sisteminin hemen hemen aynısıdır. Genelde ülke yönetiminde Cumhuriyetçiler üstündür. 1993-2001 yılları arasında Demokratlar hem Temsilciler meclisinde hem de Beyaz Saray'da üstünlük kurdular. 2001 ve 2004 seçimlerinde kazanan Cumhuriyetçiler oldu.

2004 seçimlerinde sonuçlar şöyleydi; Cumhuriyetçiler: 232, Demokratlar: 202, Bağımsız: 1. 2006 seçimlerinde ise çoğunluk Demokratlardaydı; Demokratlar: 232, Cumhuriyetçiler: 202. Temsilciler Meclisi başkanlığına Demokrat Nancy Pelosi seçildi.

Her eyalette yürütme kuvvetinin başında bir vali vardır. Eyalet hükûmetleri düzeni koruma, çocuk ve gençlerin eğitimi, yol inşaatı gibi işlere bakar. Federal hükûmet; millî, milletlerarası ve birden fazla eyaleti ilgilendiren meselelerle uğraşır.

Vatandaşların günlük hayatını etkileyen kanunlar, şehir ve kasabalardaki polis teşkilatı tarafından uygulanır. FBI diye bilinen Federal Soruşturma Bürosu; eyalet sınırlarını geçen suçluları, federal kanunlara aykırı hareket edenleri araştırır.

Amerika Birleşik Devletleri, Birleşmiş Milletler Turizm Örgütünün verilerine göre 2012 yılında kaydedilen 67 milyon turistle Fransa'dan sonra dünyada en çok ziyaret edilen ikinci ülke durumundadır.

Biden, Bill Clinton ile telefonda görüştü
ABD'de ithalat ve ihracat fiyat endeksleri beklentileri karşılamadı Trump'tan "Beni hala özlemediniz mi?" mesajı
ABD'de tedarik zinciri sıkıntıları için firmalar 7/24 çalışacak ABD'den Türkiye'ye başsağlığı mesajı NBA'de şampiyon adayı takımda aşı krizi WTI petrolün varil fiyatı son 7 yılın en yüksek seviyesini gördü Elon Musk: Tesla'yı taşıyoruz ABD nükleer denizaltısı bilinmeyen bir cisme çarptı ABD'de tüketici kredileri ağustosta beklentilerin altında ABD’de 4 kişi selde hayatını kaybetti New York'a ilk kez siyahi federal savcı atandı ABD'de temerrüt krizine Senato'dan çözüm Tesla, siyahi çalışanına 137 milyon dolar ödeyecek Johnson and Johnson, ABD'de destek aşı başvurusu yaptı ABD'de fabrika siparişleri beklentileri aştı ABD'de tüketici güveni eylülde yukarı yönlü revize edildi ABD'de iniş yapan uçağın kanadına çıkan yolcuya gözaltı ABD'de anketlerde Harris sürprizi ABD'de 5 gazetecinin katiline müebbet hapis Powell: Ekonomi maksimum istihdam hedefinden çok uzak ABD 10 yıllık tahvil faizi 3 ayın zirvesinde Huawei yöneticisi Mıng Vancou ile ABD anlaştı ABD'de süpermarkette dehşet: 2 ölü, 12 yaralı ABD'den kripto para borsasına yaptırım Denizaltı krizi: Fransa büyükelçilerini geri çağırdı Biden’ın öksürük nöbetleri ABD'yi korkuttu ABD'de tüketici güveni beklenenden az yükseldi ABD’de 500 kişiden biri COVID-19'dan öldü ABD Sözcüsü Price: Türkiye ve Katar Afganistan'dan uçuşlar için çalışıyor