Avrupa Birliği

Avrupa Birliği (kısaca AB), yirmi yedi üye ülkeden oluşan ve toprakları büyük ölçüde Avrupa kıtasında bulunan siyasi ve ekonomik bir örgütlenmedir. 1992 yılında, Avrupa Birliği Antlaşması olarak da bilinen Maastricht Antlaşması'nın yürürlüğe girmesi sonucu, var olan Avrupa Ekonomik Topluluğu'na yeni görev ve sorumluluk alanları yüklenmesiyle kurulmuştur. 445 milyondan fazla nüfusuyla Avrupa Birliği, dünya ülkelerinin GSYİH’ye (nominal) göre sıralanışında nominal gayrisafi yurt içi hasılasının %30'luk bölümünü oluşturur.

Avrupa Birliği, tüm üye ülkeleri bağlayan standart yasalar aracılığıyla, insan, eşya, hizmet ve sermaye dolaşımı özgürlüklerini kapsayan bir ortak pazar (tek pazar) geliştirmiştir. Birlik içinde tarım, balıkçılık ve bölgesel kalkınma politikalarından oluşan ortak bir ticaret politikası izlenir. Birliğe üye ülkelerin on dokuzu, Euro adıyla anılan ortak para birimini kullanmaya başlamıştır. Avrupa Birliği, üye ülkelerini Dünya Ticaret Örgütü'nde, G8 zirvelerinde ve Birleşmiş Milletler'de temsil ederek dış politikalarında da rol oynamaktadır. Birliğin yirmi yedi üyesinden yirmi biri NATO'nun da üyesidir. Schengen Antlaşması uyarınca birlik üyesi ülkeler arasında pasaport kontrolünün kaldırılmasının da arasında bulunduğu pek çok adlî konu ve içişileri düzenlemelerinde Avrupa Birliği'nin payı bulunur. 

Avrupa Birliği, devletlerarası ve çok uluslu bir oluşumdur. Birlik içinde kimi konularda devletlerarası anlaşma ve fikir birliği gerekir. Ancak belirli durumlarda uluslarüstü yönetim organları, üyelerin anlaşması olmaksızın da karara varabilir. Avrupa Birliği'nin bu tip haklara sahip önemli yönetim birimleri Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği Konseyi, Liderler Zirvesi, Avrupa Adalet Divanı ve Avrupa Merkez Bankası'dır. Parlamentoyu, Avrupa Birliği vatandaşları beş yılda bir oylama yöntemiyle seçerler.

Avrupa Birliği yirmi yedi bağımsız devletten oluşur. Bunlar üye devletler olarak bilinen Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan'dır. 

Birliğe katılmayı bekleyen 6 aday ülke vardır bunlar: Arnavutluk, İzlanda, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Türkiye'dir. İzlanda müzakereleri askıya almıştır.Bosna-Hersek ve Kosova olası resmî adaylar olarak tanımlanmıştır.

AB'den tahliye edilen Yunan askerleriyle ilgili açıklama Brexit sonrası 'gümrük' çıkmazı Orban: Karadağ AB üyeliğine hazır Macaristan ile BM arasında göçmen krizi derinleşiyor AB'den Somali'ye 200 milyon euro yardım AB'den Airbnb'ye uyarı AB'den Siemens-Alstom birleşmesine inceleme AB'ye yabancı yatırımlar dip yaptı AB'nin büyüme tahmini düşürüldü AB, Rusya'ya yaptırımları uzattı AB'den Esad rejimine tepki AB'de kişi başına en çok araba Lüksemburg'da AB, 3 milyar euronun çoğunu bütçesinden verecek AB'den çifte tebrik AB'nin 9 ülkesi askeri kuvvet kurmaya hazırlanıyor AB araçlarına yüzde 20 vergi tehdidi ABD'ye ticari misillemeyi başlattı AB, 48 saatte suçluların mal varlığına el koyacak AB, Katar Petrolleri hakkında inceleme başlattı AB ve Yeni Zelanda, ticari müzakerelere başlıyor AB liderleri ticari konuları ele alacak AB, Kırım yaptırımlarını 1 yıl daha uzattı Avrupa Parlamentosu'na güven azaldı AB'den Sky'ın satışına onay AB, dış işleri bütçesini 123 milyar euroya çıkaracak Sınır güvenliği ve göç bütçesi kararı AB, tarım politikasını modernize etmek istiyor AB'den vergi kararına misilleme sinyali AB'de sosyal programlara 'güçlü' destek Suriye'ye Abhazya ve Güney Osetya'yı tanıma tepkisi