Corona virüs

Yeni koronavirüs hastalığı (Covid-19), ilk olarak 13 Ocak 2020 tarihinde Çin’in Vuhan eyaletinde yüksek ateş ve nefes darlığı ile tanımlanan yeni viral solunum yolu hastalığıdır. Hastalığın damlacık ve temas yoluyla bulaştığı bilinmektedir. Oluşturduğu küresel salgın durumundan ötürü pandemi olarak tanımlanmaktadır.

Yeni koronavirüs hem hayvanları, hem de insanları etkileyebilen koronavirüs ailesinin bir türüdür. Geçmişe bakıldığında koronavirüs ailesinden bazı farklı virüslerin, MERS (Orta Doğu Solunum Sendromu) ve SARS (Şiddetli Akut Solunum Sendromu) gibi şiddetli görülen solunum hastalıklarına sebep olduğu görülmektedir.

Koronavirüsler, elektron mikroskobuyla bakıldığından yuvarlak ve üzerinde çıkıntıları olan bir taça benzetildiği için, Latince’de taç anlamına gelen koronadan kelimesiyle adlandırılmışlardır

Yıllardır koronavirüsler görülmektedir. Bunların en basitleri ve en sık görüleni nezledir. Burun akıntısıyla birlikte üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan, 20 farklı virüs türünün bir grubu da koronavirüstür.

Koronavirüs ailesinden pek çok diğer koronavirüs, yeni koronavirüse göre daha hafif semptomların görüldüğü, daha hafif seyirli hastalıklara neden olmaktadır. Bu nedenle koronavirüsler, konu soğuk algınlığı gibi hastalıklar olduğunda herhangi bir paniğe yol açmamıştır.

Zaman zaman koronavirüsler insanlar ve hayvanlar arasında geçiş gösterebilmektedir. Virüslerin genetik bilgisi, RNA’sının mutasyona uğraması sebebiyle değişiklik göstermektedir. Özellikle yüzey proteinlerinde hücreye tutunup, içeriye girmekte kullandığı proteinlerde değişiklik yaratarak, daha önce oluşmuş bağışıklık sisteminden kaçmakta, hem de daha hızlı çoğalıp hücrelere çok daha fazla zarar verebilmektedir.

Daha önce SARS adı verilen virüs, bugünkü yeni koronavirüse çok benzer bir hastalık oluşturdu. SARS ismi, şiddetli akut solunum sendromunun İngilizce karşılığının baş harfleri kullanılarak oluşturulmuş isimdir. Günümüzde gündemde olan koronavirüs için de, ikinci SARS virüsü benzetmesi kullanılmaktadır.

Bunun dışında koronavirüs ailesinden bir başka virüs de ciddi hastalık oluşturabilme potansiyeli ve neden olduğu salgınlarla dünya gündemine gelmişti. MERS ismi verilen, Orta Doğu Solunum Sendromu, develerden insanlara geçiş gösteren bir koronavirüs türünün neden olduğu hastalık, bir süre Orta Doğu bölgesinde bir epidemi oluşturmuştur.

Ancak MERS’in hastalık bakımından etkileri bütün dünyada görülmediği için pandemi olarak adlandırılmamıştır. MERS hala daha Orta doğu bölgesinde belirli aralıklarla zaman zaman olgular şeklinde görülmektedir.

Şu anda etkilerini gördüğümüz koronavirüs hastalığının, ilk olarak 2019 yılında tanımlanması nedeniyle, küresel olarak kabul gören adı CoViD-19, Yeni Koronavirüs'tür.

Bakan Koca: Vaka sayılarında artışlar olabilir
Biden'ın 'COVID-19 bitti' sözüne Avrupa'dan tepki 'Yeni bir varyant görülmezse salgın yakın zamanda bitebilir'
Maymun çiçeği virüsü 92 ülkede görüldü, vaka sayısı 35 bini geçti Haftalık vaka sayıları açıklandı ABD'de karantina ve sosyal mesafe kararı BioNTech'in varyantlara uyumlu aşısı inceleniyor 'COVID-19'un bulaştırıcılık katsayısı 20’yi geçti' Küresel COVID-19 vakalarında 7 hafta sonra düşüş DSÖ: Aşılar 19,8 milyon hayat kurtardı 'İnsanlar COVID olduğunu bilmeden dışarda geziyor' Belçika'da 3. doz aşı çağrısı: Vakalar 3 ayın en yükseğinde Avrupa'da yeni COVID-19 dalgası Bakan Koca'dan 'Maske geri mi dönecek?' sorusuna yanıt ABD'de bir haftada 721 bin 576 vaka Avusturya’da aşı zorunluluğu kaldırılacak ABD'de COVID-19'dan ölenlerin sayısı 1 milyon 13 bin 414'e çıktı Kediden insana ilk kez COVID-19 bulaştı ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan COVID-19'a yakalandı COVID-19'da 6-12 Haziran'da 7 bin 556 yeni vaka, 20 ölüm Haftalık COVID-19 verileri açıklandı COVID-19'da 975 yeni vaka, 4 ölüm Bakanlıktan maske genelgesi Hastaneler hariç, maske mecburi olmaktan çıktı COVID-19'da 940 yeni vaka, 4 ölüm COVID-19'da 1304 yeni vaka, 6 ölüm Kuzey Kore'de COVID-19 vaka sayısı artıyor DSÖ: COVID-19 istikrarsız, 50 ülkede vakalar artıyor Tayvan'da günlük vaka sayısında rekor COVID-19'da 1253 yeni vaka, 11 ölüm