Corona virüs

Yeni koronavirüs hastalığı (Covid-19), ilk olarak 13 Ocak 2020 tarihinde Çin’in Vuhan eyaletinde yüksek ateş ve nefes darlığı ile tanımlanan yeni viral solunum yolu hastalığıdır. Hastalığın damlacık ve temas yoluyla bulaştığı bilinmektedir. Oluşturduğu küresel salgın durumundan ötürü pandemi olarak tanımlanmaktadır.

Yeni koronavirüs hem hayvanları, hem de insanları etkileyebilen koronavirüs ailesinin bir türüdür. Geçmişe bakıldığında koronavirüs ailesinden bazı farklı virüslerin, MERS (Orta Doğu Solunum Sendromu) ve SARS (Şiddetli Akut Solunum Sendromu) gibi şiddetli görülen solunum hastalıklarına sebep olduğu görülmektedir.

Koronavirüsler, elektron mikroskobuyla bakıldığından yuvarlak ve üzerinde çıkıntıları olan bir taça benzetildiği için, Latince’de taç anlamına gelen koronadan kelimesiyle adlandırılmışlardır

Yıllardır koronavirüsler görülmektedir. Bunların en basitleri ve en sık görüleni nezledir. Burun akıntısıyla birlikte üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan, 20 farklı virüs türünün bir grubu da koronavirüstür.

Koronavirüs ailesinden pek çok diğer koronavirüs, yeni koronavirüse göre daha hafif semptomların görüldüğü, daha hafif seyirli hastalıklara neden olmaktadır. Bu nedenle koronavirüsler, konu soğuk algınlığı gibi hastalıklar olduğunda herhangi bir paniğe yol açmamıştır.

Zaman zaman koronavirüsler insanlar ve hayvanlar arasında geçiş gösterebilmektedir. Virüslerin genetik bilgisi, RNA’sının mutasyona uğraması sebebiyle değişiklik göstermektedir. Özellikle yüzey proteinlerinde hücreye tutunup, içeriye girmekte kullandığı proteinlerde değişiklik yaratarak, daha önce oluşmuş bağışıklık sisteminden kaçmakta, hem de daha hızlı çoğalıp hücrelere çok daha fazla zarar verebilmektedir.

Daha önce SARS adı verilen virüs, bugünkü yeni koronavirüse çok benzer bir hastalık oluşturdu. SARS ismi, şiddetli akut solunum sendromunun İngilizce karşılığının baş harfleri kullanılarak oluşturulmuş isimdir. Günümüzde gündemde olan koronavirüs için de, ikinci SARS virüsü benzetmesi kullanılmaktadır.

Bunun dışında koronavirüs ailesinden bir başka virüs de ciddi hastalık oluşturabilme potansiyeli ve neden olduğu salgınlarla dünya gündemine gelmişti. MERS ismi verilen, Orta Doğu Solunum Sendromu, develerden insanlara geçiş gösteren bir koronavirüs türünün neden olduğu hastalık, bir süre Orta Doğu bölgesinde bir epidemi oluşturmuştur.

Ancak MERS’in hastalık bakımından etkileri bütün dünyada görülmediği için pandemi olarak adlandırılmamıştır. MERS hala daha Orta doğu bölgesinde belirli aralıklarla zaman zaman olgular şeklinde görülmektedir.

Şu anda etkilerini gördüğümüz koronavirüs hastalığının, ilk olarak 2019 yılında tanımlanması nedeniyle, küresel olarak kabul gören adı CoViD-19, Yeni Koronavirüs'tür.

DSÖ: 2 yılda yaklaşık 15 milyon can kaybı COVID-19 ile bağlantılı
COVID-19'da 1924 yeni vaka, 9 ölüm COVID-19'da 3 bin 354 yeni vaka, 17 ölüm
Koca: Kısıtlamalar yerine kişisel tedbirlerin olduğu döneme giriyoruz Bakan Koca'dan maske açıklaması Türkiye'den Bulgaristan'a girişlerde aşı sertifikası zorunluluğu kalktı Çekya'dan aşı sertifikası kararı Japonya'dan COVAX'a ek 500 milyon dolar destek ABD'de federal çalışanlar için COVID-19 aşısı zorunlu oldu Şanghay'da bir günde 25 milyondan fazla kişiye COVID-19 testi COVID-19'da 12 bin 647 vaka, 40 ölüm Bakan Koca, haftalık vaka haritasını paylaştı ABD'de COVID-19'dan ölenlerin sayısı 1 milyona yaklaştı COVID-19'da 13 bin 367 vaka, 45 ölüm Avrupa'da COVID-19 tedbirleri kaldırılıyor Almanya Sağlık Bakanı, COVID-19 için acil önlem alınmasını istedi COVID-19'da 16 bin 894 yeni vaka, 77 ölüm Almanya’da 24 saatte 283 binden fazla vaka COVID-19'da 17 bin 426 vaka, 90 ölüm COVID-19'da 14 bin 933 yeni vaka, 80 ölüm COVID-19 vakaları tüm illerde azaldı COVID-19'da 24 bin 404 yeni vaka, 133 ölüm Çin'de teknoloji kenti için karantina kararı COVID-19'da vakalar düşmeye devam ediyor Fransa'da maske kararı Almanya Türkiye'yi 'yüksek riskli bölgeler' listesinden çıkarıyor DSÖ: BA.2 alt varyantı daha bulaşıcı Yeni araştırma: Omicron yüzde 75 daha az ölümcül TURKOVAC, tüm devlet hastanelerinde uygulanmaya başlanacak Almanya, kısıtlamaları kaldırmaya hazırlanıyor