Corona virüs

Yeni koronavirüs hastalığı (Covid-19), ilk olarak 13 Ocak 2020 tarihinde Çin’in Vuhan eyaletinde yüksek ateş ve nefes darlığı ile tanımlanan yeni viral solunum yolu hastalığıdır. Hastalığın damlacık ve temas yoluyla bulaştığı bilinmektedir. Oluşturduğu küresel salgın durumundan ötürü pandemi olarak tanımlanmaktadır.

Yeni koronavirüs hem hayvanları, hem de insanları etkileyebilen koronavirüs ailesinin bir türüdür. Geçmişe bakıldığında koronavirüs ailesinden bazı farklı virüslerin, MERS (Orta Doğu Solunum Sendromu) ve SARS (Şiddetli Akut Solunum Sendromu) gibi şiddetli görülen solunum hastalıklarına sebep olduğu görülmektedir.

Koronavirüsler, elektron mikroskobuyla bakıldığından yuvarlak ve üzerinde çıkıntıları olan bir taça benzetildiği için, Latince’de taç anlamına gelen koronadan kelimesiyle adlandırılmışlardır

Yıllardır koronavirüsler görülmektedir. Bunların en basitleri ve en sık görüleni nezledir. Burun akıntısıyla birlikte üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan, 20 farklı virüs türünün bir grubu da koronavirüstür.

Koronavirüs ailesinden pek çok diğer koronavirüs, yeni koronavirüse göre daha hafif semptomların görüldüğü, daha hafif seyirli hastalıklara neden olmaktadır. Bu nedenle koronavirüsler, konu soğuk algınlığı gibi hastalıklar olduğunda herhangi bir paniğe yol açmamıştır.

Zaman zaman koronavirüsler insanlar ve hayvanlar arasında geçiş gösterebilmektedir. Virüslerin genetik bilgisi, RNA’sının mutasyona uğraması sebebiyle değişiklik göstermektedir. Özellikle yüzey proteinlerinde hücreye tutunup, içeriye girmekte kullandığı proteinlerde değişiklik yaratarak, daha önce oluşmuş bağışıklık sisteminden kaçmakta, hem de daha hızlı çoğalıp hücrelere çok daha fazla zarar verebilmektedir.

Daha önce SARS adı verilen virüs, bugünkü yeni koronavirüse çok benzer bir hastalık oluşturdu. SARS ismi, şiddetli akut solunum sendromunun İngilizce karşılığının baş harfleri kullanılarak oluşturulmuş isimdir. Günümüzde gündemde olan koronavirüs için de, ikinci SARS virüsü benzetmesi kullanılmaktadır.

Bunun dışında koronavirüs ailesinden bir başka virüs de ciddi hastalık oluşturabilme potansiyeli ve neden olduğu salgınlarla dünya gündemine gelmişti. MERS ismi verilen, Orta Doğu Solunum Sendromu, develerden insanlara geçiş gösteren bir koronavirüs türünün neden olduğu hastalık, bir süre Orta Doğu bölgesinde bir epidemi oluşturmuştur.

Ancak MERS’in hastalık bakımından etkileri bütün dünyada görülmediği için pandemi olarak adlandırılmamıştır. MERS hala daha Orta doğu bölgesinde belirli aralıklarla zaman zaman olgular şeklinde görülmektedir.

Şu anda etkilerini gördüğümüz koronavirüs hastalığının, ilk olarak 2019 yılında tanımlanması nedeniyle, küresel olarak kabul gören adı CoViD-19, Yeni Koronavirüs'tür.

Yapılan aşı sayısı 85 milyonu aştı
'İkinci risk grubu, tek doz aşı olmuş olanlar' Yapılan aşı sayısı 4 milyar 700 milyonu aştı: Türkiye 8. sırada
15 yaş üstüne aşı hakkı İlk doz aşı yaptırmayan 18 milyon 313 bin 689 kişi var İsrail'de 3. doz aşı kararı Varank: VLP aşısında önemli bir aşamayı daha tamamladık DSÖ'den COVID-19'un kökeni için yeni ekip 'Dördüncü pik aşı olmayanların salgını' 2 doz aşı yaptıranların sayısı 30 milyona ulaştı Almanya'da yeni kurallar yolda Türkiye'de yapılan 3 doz aşı sayısı 75 milyonu aştı 'COVID-19, aşı olmayanlar arasında yayılan hastalığa dönüştü' Dünya genelinde yapılan aşı sayısı 4 milyar 210 milyonu aştı İstanbul'un aşı tablosu sarıya döndü Türkiye'de uygulanan toplam aşı sayısı 70 milyonu aştı En az bir doz aşı yaptıranların sayısı 40 milyonu aştı İllere göre haftalık vaka sayısı açıklandı AB, aşılamada hedefine ulaştığını duyurdu Japonya'da aşı pasaportu uygulaması başladı Yapılan aşı sayısı 3 milyar 880 milyonu aştı: Türkiye 9. sırada Fransa'da COVID-19 yasa tasarısı onaylandı AB ön değerlendirmeye aldı: COVID-19'a karşı yeni aşı Fransa'da 18 bin yeni vaka: Daha önce görülmemiş bir artış Yapılan aşı sayısı 3 milyar 690 milyonu aştı: Türkiye 8. sırada Koca: Bu iş aşılanma oranı yüzde 100'e yaklaşınca bitecek Melbourne'de yasaklar bir hafta uzatıldı Turkovac-Coronovac 3. doz klinik çalışması başladı Ankara'da yapılan aşı sayısı 5 milyonu aştı 24 saatte 1 milyon 34 bin 135 doz aşı yapıldı