Euro Bölgesi

Euro bölgesi, ortak para birimi ve yasal ödeme aracı olarak euroyu (€) seçen 19 Avrupa Birliği (AB) üyesinin oluşturduğu ekonomik ve parasal birlik. 1 Ocak 2015 itibarıyla euro bölgesinde Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan bulunmaktadır. Diğer AB üyesi ülkeler Danimarka hariç kriterleri karşıladıkları zaman euro bölgesine katılmak zorundadır.

Andorra, Monako, San Marino ve Vatikan AB üyesi olmamalarına karşın, yapılan antlaşmalar çerçevesinde euro kullanmaktadır. Karadağ ve Kosova ise AB ile herhangi bir antlaşma imzalamadan euro kullanmaktadır.

Grup başkanı, Jeroen Dijsselbloem

Basan otorite, Avrupa Merkez Bankası

AMB başkanı, Mario Draghi

Bağlantılı olduğu, Avrupa Birliği'dir.

Diğer AB üyesi ülkeler (Birleşik Krallık ve Danimarka hariç) kriterleri karşıladıkları zaman euro bölgesine katılmak zorundadır. Yunanistan'ın borç krizi sırasında bu ülkenin Euro Bölgesi'nden ayrılması yönünde hararetli tartışmalar yapılmış olsa da bugüne kadar birlikten ayrılan ülke olmadı.

Danimarka, Maastricht Antlaşması'nda yer alan ayrıcalıklara dayanarak euroya geçmeyen AB üyesidir. Bu ülkenin hükûmetleri ya da bir referandum sonucu halkı bu yönde karar vermedikçe AB tarafından yasal bir baskıyla karşılaşmaz. 28 Eylül 2000'de Danimarka'da yapılan referanduma göre, oy verenlerin %53,2'si euroya geçmeye karşı çıkmıştır.

İsveç'in avro konusunda bir ayrıcalığı olmamasına karşın, bu ülkede gerçekleştirilen referandumlar euroya geçişi engeller durumdadır. 14 Eylül 2003'teki referanduma göre, oy kullananların %56,1'i euroya 'hayır' demiştir. Kriterleri karşıladıktan sonra Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Macaristan, Polonya ve Romanya da euroya geçmek zorundadır.

Euro Bölgesi'nin dağılma riski ağustosta arttı
Bağımsız para politikası uygulanmalı "Tahvil getirilerinde yukarı yönlü baskı oluşabilir"
OECD ve Euro Bölgesi'nde büyüme ivmesi yavaşlıyor Euro Bölgesi’nde ekonomi iklimi bozuldu Euro Bölgesi'nde imalat sanayi, temmuzda da zayıf kaldı Euro Bölgesi ekonomisinde ivme kaybı sinyali IMF'den Euro Bölgesi değerlendirmesi "İtalya eurodan ayrılmayı planlamıyor" Euro Bölgesi'nin ihracatı azaldı, ithalatı arttı Avrupa'da sanayi üretimi mayısta arttı İtalya'nın 'euro'dan çıkış için B planı yok Euro Bölgesi’nde ekonomik güven azaldı "Euro Bölgesi'nde deflasyon riski ortadan kalktı" Euro Bölgesi'nde ÜFE mayısta arttı "Euro Bölgesi’nde aşağı yönlü riskler hakim" Euro Bölgesi ekonomik güvende gerileme Euro Bölgesi İmalat PMI 18 ayın en düşüğünde Euro Bölgesi'nde 'petrol' endişesi AB ekonomisi birinci çeyrekte yüzde 0,4 büyüdü Euro Bölgesi'nde yatırımcı güveni beklenmedik şekilde geriledi Euro Bölgesi'nde imalat sanayi PMI 15 ayın düşüğünde Euro Bölgesi'nde enflasyon beklentilerin üzerinde ECB: Hiçbir ülke euroya katılım kriterlerini karşılayamadı Euro Bölgesi'nde ithalat ve ihracat azaldı Avrupa ekonomisinde büyüme hız kesti Draghi: Şoklara karşı mali enstrümana ihtiyaç var AB'nin GSYH'sinde en büyük pay Almanya'nın Euro Bölgesi'nde yatırımcı güveni 4 aydır düşüyor Euro Bölgesi'nde perakende satışlar hafif arttı