fransa

Fransa(Fransız Cumhuriyeti) ana kara toprakları Batı Avrupa'da bulunan ve dünyanın pek çok bölgesinde denizaşırı toprakları olan bir ülkedir.

Kıta Fransası, güneyde Akdeniz'den kuzeyde Manş Denizi ve Kuzey Denizi'ne, doğuda Ren Nehri'nden batıda Atlas Okyanusu'na kadar yayılan topraklarda yer alır. Fransızlar, ülkelerini topraklarının biçiminden ötürü Altıgen olarak adlandırırlar.

Fransa, yönetimde yarı-başkanlık sisteminin uygulandığı üniter bir devlettir. Ülkenin başlıca ilke ve ülküleri İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi'nde açıklanmıştır. Ülkenin başbakanı Jean Castex, cumhurbaşkanı ise Emmanuel Macron'dur.

Fransa'nın Avrupa kıtasındaki komşuları Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya, İspanya, Monako ve Andorra'dır. Akdeniz'de İtalya'ya ait Sardinya Adası'ndan sadece 12 km uzaktaki Korsika adası da Fransa'ya aittir. Sahip olduğu denizaşırı illerde de, Fransız Guyanası aracılığıyla Brezilya ve Surinam'a, Saint Martin Adası aracılığıyla da Hollanda Antilleri'ne sınırı vardır. Fransa, Manş Denizi'nde deniz yüzeyinin altından geçen Manş Tüneli'yle Birleşik Krallık'a bağlanmaktadır.

Dünya sıralamasında 6. sırada bulunan nominal gayrisafi yurt içi hasılası ve 8. sırada yer alan satın alma gücü paritesi ile ileri bir ekonomiye sahiptir ve gelişmiş ülkeler sınıfında yer almaktadır.

İş gezileri için gelenler dâhil, ülkede yirmi dört saatten az kalanlar hariç tutulmak üzere, yıllık olarak ağırladığı yaklaşık 82 milyon turistle Fransa, dünyada en çok ziyaret edilen ülkedir.

Fransa, Avrupa Birliği adlı siyasi ve ekonomik örgütlenmenin kurucu üyelerinden biridir ve birlik üyesi ülkeler içinde yüz ölçümü en büyük olanıdır. Ülke, bunun yanında Birleşmiş Milletler'in de kurucu üyelerinden, Frankofon'un, G8 Zirveleri'nin, Latin Birliği'nin ve NATO'nun da katılımcılarındandır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinden biridir. 360 etkin savaş başlığı ve 59 nükleer santraliyle önemli bir nükleer güçtür.

Fransa Cumhuriyeti, yarı başkanlık sistemiyle yönetilen, köklü bir demokrasi geçmişine sahip üniter bir devlettir. Beşinci Fransa Cumhuriyeti olan günümüz Fransa'sının Anayasası 28 Eylül 1958 tarihinde yürütülen bir halk oylaması sonucu onaylanmıştır. Bu anayasa parlamentoya oranla devlet başkanının yetkilerini arttıran yasalar içerir. Fransa'da devlet yönetiminin iki kanadı vardır: Fransa Cumhurbaşkanı ve Hükûmet. Ülkenin cumhurbaşkanı ülke çapında 18 yaşını doldurmuş ve oy kullanma hakkı olan tüm seçmenler tarafından beş yıllık dönem için (eskiden yedi yıl) seçilir. Hükûmet ise cumhurbaşkanı tarafından atanan bir başbakan tarafından yönetilir.

1992 yılında alınan kararla, Fransa Cumhuriyeti anayasasının 2. maddesi uyarınca, Fransızca Fransa'nın tek resmî dilidir. Bu durumda Fransa Batı Avrupa'da yalnızca bir resmî dili olan tek ülkedir.

Dünyanın en büyük taze toptan gıda pazarında yangın
Fransa'da kışın elektrik kesintileri yaşanabilir Fransa'da şişe sularının yüzde 78'i mikro plastik dolu
Fransa ile BAE arasında enerji iş birliği anlaşması imzalandı Fransa'daki yangınlarda 14 bin 900 kişi daha tahliye edildi Fransız EDF, Polonya'da nükleer santral için imza attı Macron'un ittifakı salt çoğunluğu sağlayamıyor Lafarge, 'insanlığa karşı suça iştirakten' yargılanacak Fransa’da 30 yıl sonra ilk kadın Başbakan Fransa'da seçimin galibi Macron Fransa’da ayçiçek yağı satışına sınırlama Macron ve Le Pen ikinci tura kaldı Fransa: Ukrayna'ya askeri müdahalede bulunmayacağız Fransa'da nükleer santralde çıkan yangın kontrol altına alındı Fransa’da rekor: Bir günde 208 bin 99 vaka Fransız bakan tecilli hapis cezası alınca istifa etti Fransa'da COVID-19'da 24 saatte 60 bin vaka Macron'a bu sefer yumurtalı saldırı Denizaltı krizi: Fransa büyükelçilerini geri çağırdı F1 Fransa GP'sini Max Verstappen kazandı Macron NATO zirvesinden önce Erdoğan ile görüşecek Fransa'da Macron’a tokat atan saldırgana 18 ay hapis Fransa’da Renault'ya egzoz emisyon cezası Kalekim, Fransa'da 'Kalekim France' şirketini kuracağını duyurdu Macron: Afrika için 300 milyar dolar finansmana ihtiyaç var Fransa'daki saldırıya tepki yağdı Fenerbahçeli eski futbolcudan Macron'a tepki Dışişleri Bakanlığı Fransa'daki saldırıyı kınadı Fransa'da kilise yakınlarında bıçaklı saldırı Macron'un hamleleri Lübnan'da boşa çıktı