koronavirüs

Yeni koronavirüs hastalığı (Covid-19), ilk olarak 13 Ocak 2020 tarihinde Çin’in Vuhan eyaletinde yüksek ateş ve nefes darlığı ile tanımlanan yeni viral solunum yolu hastalığıdır. Hastalığın damlacık ve temas yoluyla bulaştığı bilinmektedir. Oluşturduğu küresel salgın durumundan ötürü pandemi olarak tanımlanmaktadır.

Yeni koronavirüs hem hayvanları, hem de insanları etkileyebilen koronavirüs ailesinin bir türüdür. Geçmişe bakıldığında koronavirüs ailesinden bazı farklı virüslerin, MERS (Orta Doğu Solunum Sendromu) ve SARS (Şiddetli Akut Solunum Sendromu) gibi şiddetli görülen solunum hastalıklarına sebep olduğu görülmektedir.

Koronavirüsler, elektron mikroskobuyla bakıldığından yuvarlak ve üzerinde çıkıntıları olan bir taça benzetildiği için, Latince’de taç anlamına gelen koronadan kelimesiyle adlandırılmışlardır

Yıllardır koronavirüsler görülmektedir. Bunların en basitleri ve en sık görüleni nezledir. Burun akıntısıyla birlikte üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan, 20 farklı virüs türünün bir grubu da koronavirüstür.

Koronavirüs ailesinden pek çok diğer koronavirüs, yeni koronavirüse göre daha hafif semptomların görüldüğü, daha hafif seyirli hastalıklara neden olmaktadır. Bu nedenle koronavirüsler, konu soğuk algınlığı gibi hastalıklar olduğunda herhangi bir paniğe yol açmamıştır.

Zaman zaman koronavirüsler insanlar ve hayvanlar arasında geçiş gösterebilmektedir. Virüslerin genetik bilgisi, RNA’sının mutasyona uğraması sebebiyle değişiklik göstermektedir. Özellikle yüzey proteinlerinde hücreye tutunup, içeriye girmekte kullandığı proteinlerde değişiklik yaratarak, daha önce oluşmuş bağışıklık sisteminden kaçmakta, hem de daha hızlı çoğalıp hücrelere çok daha fazla zarar verebilmektedir.

Daha önce SARS adı verilen virüs, bugünkü yeni koronavirüse çok benzer bir hastalık oluşturdu. SARS ismi, şiddetli akut solunum sendromunun İngilizce karşılığının baş harfleri kullanılarak oluşturulmuş isimdir. Günümüzde gündemde olan koronavirüs için de, ikinci SARS virüsü benzetmesi kullanılmaktadır.

Bunun dışında koronavirüs ailesinden bir başka virüs de ciddi hastalık oluşturabilme potansiyeli ve neden olduğu salgınlarla dünya gündemine gelmişti. MERS ismi verilen, Orta Doğu Solunum Sendromu, develerden insanlara geçiş gösteren bir koronavirüs türünün neden olduğu hastalık, bir süre Orta Doğu bölgesinde bir epidemi oluşturmuştur.

Ancak MERS’in hastalık bakımından etkileri bütün dünyada görülmediği için pandemi olarak adlandırılmamıştır. MERS hala daha Orta doğu bölgesinde belirli aralıklarla zaman zaman olgular şeklinde görülmektedir.

Şu anda etkilerini gördüğümüz koronavirüs hastalığının, ilk olarak 2019 yılında tanımlanması nedeniyle, küresel olarak kabul gören adı CoViD-19, Yeni Koronavirüs'tür.

COVID-19'da 22 bin 291 vaka, 76 can kaybı
'Kısıtlamaya mecbur kalacağımız bir seyir şimdilik yok' ABD'de aşılanmış kişilere kapalı mekanlarda maske tavsiyesi geri geldi
COVID-19'da aşı miktarı 68 milyon 802 bini geçti 'ABD'de COVID-19 günlük vaka sayısı 200 binlere çıkabilir' COVID-19'da günlük vaka sayısı 20 bine dayandı ABD'de hastaneler aşı zorunluluğu getirilmesini istedi COVID-19'da 16 bin 809 yeni vaka, 63 ölüm Bakan Koca: Salgın aşısız yenilmez, aşınızı olun COVID-19'da vaka sayısı 15 bine dayandı İtalya'da bir günde 4 bin 743 COVID-19 vakası 'Yarın muhtemelen daha yüksek bir sayıyla karşılaşacağız' İtalya, COVID-19 OHAL'ini yıl sonuna uzattı Prof. Ceyhan: Siz kim aşı konusunda fikir ileri sürmek kim COVID-19'da vaka sayısı 10 bine dayandı Haftalık COVID-19 vaka tablosu açıklandı ABD'de COVID-19 nedeniyle 341 kişi öldü Türkiye'de vaka sayısı artarken vefat sayısı düşüşte Koca uyardı: Toplumsal bağışıklığın aksi kısır döngüdür AstraZeneca aşısı nedeniyle 2 kişi daha öldü AB ön değerlendirmeye aldı: COVID-19'a karşı yeni aşı Yapılan aşı sayısı 3 milyar 690 milyonu aştı: Türkiye 8. sırada Koca: Bu iş aşılanma oranı yüzde 100'e yaklaşınca bitecek Kanada, COVID-19 nedeniyle 16 aydır kapalı olan sınırlarını açıyor Londra'da kısıtlamasız bir hafta geçti Prof. Ceyhan: Kalabalıktan uzak durun Dünya Bankası, COVID-19 için 157 milyar dolar kaynak kullandı COVID-19'da vaka sayısı yüzde 30 arttı Londra'da aşı karşıtlarından eylem Rusya'da 4'üncü COVID-19 aşısının deneyleri başladı