koronavirüs

Yeni koronavirüs hastalığı (Covid-19), ilk olarak 13 Ocak 2020 tarihinde Çin’in Vuhan eyaletinde yüksek ateş ve nefes darlığı ile tanımlanan yeni viral solunum yolu hastalığıdır. Hastalığın damlacık ve temas yoluyla bulaştığı bilinmektedir. Oluşturduğu küresel salgın durumundan ötürü pandemi olarak tanımlanmaktadır.

Yeni koronavirüs hem hayvanları, hem de insanları etkileyebilen koronavirüs ailesinin bir türüdür. Geçmişe bakıldığında koronavirüs ailesinden bazı farklı virüslerin, MERS (Orta Doğu Solunum Sendromu) ve SARS (Şiddetli Akut Solunum Sendromu) gibi şiddetli görülen solunum hastalıklarına sebep olduğu görülmektedir.

Koronavirüsler, elektron mikroskobuyla bakıldığından yuvarlak ve üzerinde çıkıntıları olan bir taça benzetildiği için, Latince’de taç anlamına gelen koronadan kelimesiyle adlandırılmışlardır

Yıllardır koronavirüsler görülmektedir. Bunların en basitleri ve en sık görüleni nezledir. Burun akıntısıyla birlikte üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan, 20 farklı virüs türünün bir grubu da koronavirüstür.

Koronavirüs ailesinden pek çok diğer koronavirüs, yeni koronavirüse göre daha hafif semptomların görüldüğü, daha hafif seyirli hastalıklara neden olmaktadır. Bu nedenle koronavirüsler, konu soğuk algınlığı gibi hastalıklar olduğunda herhangi bir paniğe yol açmamıştır.

Zaman zaman koronavirüsler insanlar ve hayvanlar arasında geçiş gösterebilmektedir. Virüslerin genetik bilgisi, RNA’sının mutasyona uğraması sebebiyle değişiklik göstermektedir. Özellikle yüzey proteinlerinde hücreye tutunup, içeriye girmekte kullandığı proteinlerde değişiklik yaratarak, daha önce oluşmuş bağışıklık sisteminden kaçmakta, hem de daha hızlı çoğalıp hücrelere çok daha fazla zarar verebilmektedir.

Daha önce SARS adı verilen virüs, bugünkü yeni koronavirüse çok benzer bir hastalık oluşturdu. SARS ismi, şiddetli akut solunum sendromunun İngilizce karşılığının baş harfleri kullanılarak oluşturulmuş isimdir. Günümüzde gündemde olan koronavirüs için de, ikinci SARS virüsü benzetmesi kullanılmaktadır.

Bunun dışında koronavirüs ailesinden bir başka virüs de ciddi hastalık oluşturabilme potansiyeli ve neden olduğu salgınlarla dünya gündemine gelmişti. MERS ismi verilen, Orta Doğu Solunum Sendromu, develerden insanlara geçiş gösteren bir koronavirüs türünün neden olduğu hastalık, bir süre Orta Doğu bölgesinde bir epidemi oluşturmuştur.

Ancak MERS’in hastalık bakımından etkileri bütün dünyada görülmediği için pandemi olarak adlandırılmamıştır. MERS hala daha Orta doğu bölgesinde belirli aralıklarla zaman zaman olgular şeklinde görülmektedir.

Şu anda etkilerini gördüğümüz koronavirüs hastalığının, ilk olarak 2019 yılında tanımlanması nedeniyle, küresel olarak kabul gören adı CoViD-19, Yeni Koronavirüs'tür.

COVID-19'da 28 bin 465 yeni vaka, 198 ölüm
Pfizer/BioNTech'in takviye dozu yüzde 95,6 etkili 'COVID-19 aşısı çocuklara da güvenle yaptırılabilir'
Prof. Ceyhan: Eğitim sistemi karışacak, acilen devreye alınmalı COVID-19'da 24 saatte 224 ölüm Artan vakalar endişe yarattı Pfizer-BioNTech aşısı gençlerde etkinliğini kanıtladı COVID-19'da vakalar tekrar 30 binin üzerinde İtalya'da COVID-19 sertifikası olmadan Meclis'e giren senatöre ceza COVID-19'da 29 bin 240 yeni vaka, 214 ölüm COVID-19'da 24 bin yeni vaka, 186 ölüm Konya'da COVID-19'a yakalanan hemşire hayatını kaybetti Rusya'da günlük can kaybı bini geçti COVID-19'da ölüm sayıları 200'ün altında ABD'de Moderna'nın düşük dozlu üçüncü aşısı tavsiye edildi COVID-19'da 30 bin 709 vaka, 203 ölüm Bakan Koca: Aktif vakaların yüzde 40'ı gençler COVID-19'da vaka sayısı 31 binin üzerinde DSÖ: COVID-19 ölümlerinde bu yılın en düşük rakamlarının görüldü Vaka oranlarında bir ayda ciddi artış COVID-19'da vaka sayısında rekor artış CureVac'ın COVID-19 aşısının değerlendirme süreci durduruldu COVID-19'da vaka sayısı 30 bini geçti Avrupa Birliği, Ronapreve adlı COVID-19 ilacını incelemeye aldı COVID-19'da ölüm sayıları 200'ün altında COVID-19'da ölüm sayısı 200'ün altına düştü Vaka sayısı 30 bin sınırında Tanzanya, IMF kredisi için COVID-19 vakalarını paylaşacak Moderna'nın kurucuları Forbes'un en zenginler listesinde Bakan Koca uyardı: On günde 300 bin vaka kritik seviye