koronavirüs

Yeni koronavirüs hastalığı (Covid-19), ilk olarak 13 Ocak 2020 tarihinde Çin’in Vuhan eyaletinde yüksek ateş ve nefes darlığı ile tanımlanan yeni viral solunum yolu hastalığıdır. Hastalığın damlacık ve temas yoluyla bulaştığı bilinmektedir. Oluşturduğu küresel salgın durumundan ötürü pandemi olarak tanımlanmaktadır.

Yeni koronavirüs hem hayvanları, hem de insanları etkileyebilen koronavirüs ailesinin bir türüdür. Geçmişe bakıldığında koronavirüs ailesinden bazı farklı virüslerin, MERS (Orta Doğu Solunum Sendromu) ve SARS (Şiddetli Akut Solunum Sendromu) gibi şiddetli görülen solunum hastalıklarına sebep olduğu görülmektedir.

Koronavirüsler, elektron mikroskobuyla bakıldığından yuvarlak ve üzerinde çıkıntıları olan bir taça benzetildiği için, Latince’de taç anlamına gelen koronadan kelimesiyle adlandırılmışlardır

Yıllardır koronavirüsler görülmektedir. Bunların en basitleri ve en sık görüleni nezledir. Burun akıntısıyla birlikte üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan, 20 farklı virüs türünün bir grubu da koronavirüstür.

Koronavirüs ailesinden pek çok diğer koronavirüs, yeni koronavirüse göre daha hafif semptomların görüldüğü, daha hafif seyirli hastalıklara neden olmaktadır. Bu nedenle koronavirüsler, konu soğuk algınlığı gibi hastalıklar olduğunda herhangi bir paniğe yol açmamıştır.

Zaman zaman koronavirüsler insanlar ve hayvanlar arasında geçiş gösterebilmektedir. Virüslerin genetik bilgisi, RNA’sının mutasyona uğraması sebebiyle değişiklik göstermektedir. Özellikle yüzey proteinlerinde hücreye tutunup, içeriye girmekte kullandığı proteinlerde değişiklik yaratarak, daha önce oluşmuş bağışıklık sisteminden kaçmakta, hem de daha hızlı çoğalıp hücrelere çok daha fazla zarar verebilmektedir.

Daha önce SARS adı verilen virüs, bugünkü yeni koronavirüse çok benzer bir hastalık oluşturdu. SARS ismi, şiddetli akut solunum sendromunun İngilizce karşılığının baş harfleri kullanılarak oluşturulmuş isimdir. Günümüzde gündemde olan koronavirüs için de, ikinci SARS virüsü benzetmesi kullanılmaktadır.

Bunun dışında koronavirüs ailesinden bir başka virüs de ciddi hastalık oluşturabilme potansiyeli ve neden olduğu salgınlarla dünya gündemine gelmişti. MERS ismi verilen, Orta Doğu Solunum Sendromu, develerden insanlara geçiş gösteren bir koronavirüs türünün neden olduğu hastalık, bir süre Orta Doğu bölgesinde bir epidemi oluşturmuştur.

Ancak MERS’in hastalık bakımından etkileri bütün dünyada görülmediği için pandemi olarak adlandırılmamıştır. MERS hala daha Orta doğu bölgesinde belirli aralıklarla zaman zaman olgular şeklinde görülmektedir.

Şu anda etkilerini gördüğümüz koronavirüs hastalığının, ilk olarak 2019 yılında tanımlanması nedeniyle, küresel olarak kabul gören adı CoViD-19, Yeni Koronavirüs'tür.

ABD'de COVID-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 660 bine çıktı
İllere göre haftalık vaka sayısı açıklandı CDC: Aşı olmayanların ölüm riski 11 kat yüksek
Fransa salgını kötü yöneten eski sağlık bakanını yargılayacak 214 can kaybı, 23 bin 562 yeni vaka BioNTech, 5-11 yaş grubu için aşı kullanım izni isteyecek 'Aşı olmak için daha ne bekliyorsunuz' COVID-19'da vaka sayısı artmaya devam ediyor Kamuda çalışan işçilerden PCR testi istenecek 'TURKOVAC acil kullanım başvuru aşamasına geldi' Aşı sayısı 100 milyonu aştı Kuzey Makedonya'da COVID-19 merkezinde yangın: 10 ölü Bakan Koca üçüncü doz Biontech aşı için tarih verdi COVID-19'da ölüm sayısı düşmüyor Aşılanma artmazsa 4. dalga kapıda Bakan Koca: COVID-19 risk haritasında 3 ilin rengi değişti COVID-19'da ölüm sayısı düşmüyor, vaka sayısı arttı COVID-19'da ölüm sayısı düşmüyor Selim Yaşar, son yolculuğuna uğurlandı Avrupa 'takviye BioNTech' uygulanmasına hazırlanıyor ABD'de COVID-19'dan son 24 saatte 754 kişi öldü 12 yaş ve üzeri çocuklara aşı hakkı tanındı Vaka sayısı düştü ama ölümler yüksek Bakan Koca, vaka yoğunluğu artan 10 ili açıkladı Mu varyantı burnumuzun dibine kadar geldi İşveren çalışandan PCR testi isteyebilecek Bakan Koca: En fazla kapatabileceğimiz belki sınıf olabilir İstanbul'da bir aile hekimi COVID-19'dan hayatını kaybetti İçişleri'nden ülkeye giriş tedbirleri genelgesi COVID-19'u yönetemeyen Başbakan 'havlu attı'