NATO

4 Nisan 1949'da 12 ülke tarafından imzalanan Kuzey Atlantik Antlaşması'na dayanarak kurulan ve farklı dönemlerde 18 ülkenin daha katıldığı uluslararası askerî ittifaktır. Örgüt üyeleri herhangi bir dış güçten gelebilecek saldırıya karşı ortak savunma yapmaktadır. NATO'nun merkezi, örgütün Kuzey Amerika ve Avrupa'daki 30 üyesinden biri olan Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunmaktadır. 21 ülke NATO'nun "Barış İçin Ortaklık" adlı girişiminde yer alırken 15 ülke kurumlaşmış diyalog programlarına dâhildir. Tüm NATO üyelerinin toplam askerî harcaması, dünyadaki savunma harcamalarının %70'inden fazladır. Üyelerin savunma harcamalarının GSYİH'lerinin %2'si kadar olması gerekmektedir. Genel merkezi Brüksel’dedir.

Üye ülkeler;

ALMANYA

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

ARNAVUTLUK

BELÇİKA

BİRLEȘİK KRALLIK

BULGARİSTAN

ÇEK CUMHURİYETİ

DANİMARKA

ESTONYA

FRANSA

HIRVATİSTAN

HOLLANDA

İSPANYA

İTALYA

İZLANDA

KANADA

KARADAǦ

KUZEY MAKEDONYA

LETONYA

LİTVANYA

LÜKSEMBURG

MACARİSTAN

NORVEÇ

POLONYA

PORTEKİZ

ROMANYA

SLOVAKYA

SLOVENYA

TÜRKİYE

YUNANİSTAN

29 üye ülke tarafından yönetilen NATO içinde kararların nasıl alınacağı Kuzey Atlantik Antlaşması ve diğer sözleşmeler tarafından belirtilmektedir. 29 üyenin her biri NATO'nun Brüksel'deki merkezine bir delegasyon veya misyon göndermektedir. Her delegasyonun üst düzey kalıcı üyesi Daimi Temsilci olarak bilinmekte ve genel olarak üst düzey bir memur veya deneyimli bir elçi olmaktadır. Pek çok ülke Belçika'daki elçiliği yoluyla NATO'da diplomatik misyon bulundurmaktadır.

Haftada en az bir kez toplanan ve NATO'da etkili yönetim ve karar yetkisi bulunan bir idari organ olan Kuzey Atlantik Konseyi Daimi Üyeler'den oluşmaktadır. Zaman zaman konsey, dışişleri bakanları, savunma bakanları ile devlet ve hükûmet başkanlarının katıldığı daha üst düzey toplantılar gerçekleştirmektedir ve NATO'nun politikaları ile ilgili önemli kararlar genellikle bu toplantılarda alınmaktadır. Fakat toplantıların seviyesi, konseyin yönetim ve karar alma yetkisi ile kararlarının statüsü ve geçerliliğini etkilememektedir. ABD, Almanya, Birleşik Krallık, Fransa ve İtalya gayriresmî bir tartışma grubu olan Quint üyesi kabul edilmektedir. NATO zirveleri de genişleme gibi karmaşık kararların alındığı bir platformdur.

Kuzey Atlantik Konseyinin toplantılarına NATO Genel Sekreteri başkanlık etmektedir ve karar alınması gerektiğinde oybirliği ve genel uzlaşı aranmaktadır. Çoğunlukla oy veya karar bulunmamaktadır. Konseyde veya konseyin alt komitelerinde temsil edilen hiçbir ülke tam bağımsızlığını ve kararlarının sorumluluğunu kaybetmemektedir.

Türkiye ile yapılan anlaşma ve iade sözleşmesine uyacağız
Stoltenberg: Finlandiya ve İsveç, suçluların iadesinde Türkiye ile çalışacak Türkiye'den Finlandiya ve İsveç'e onay
Madrid'teki kritik dörtlü görüşme sona erdi Stoltenberg, NATO'nun ilk emisyon hedefini açıkladı Türkiye'nin endişeleri için bir anlaşma üzerinde çalışıyoruz İbrahim Kalın: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla Madrid'te dörtlü NATO zirvesi yapılacak İbrahim Kalın: Atacakları adımları hep birlikte göreceğiz Stoltenberg: Türkiye'nin endişelerini konuşmalıyız Stoltenberg: NATO, Türkiye için masaya oturmaya hazır İbrahim Kalın: Terör örgütlerine mensup kişilerin iadesini istedik NATO: Özgürlük ticaretten önemli Çekya’dan Ukrayna’ya 5,5 milyon euroluk ek askeri yardım NATO ülkelerinin liderleri Brüksel'de buluşacak Cumhurbaşkanı Erdoğan Stoltenberg ile görüştü Stoltenberg: Sivillerin hedef alınması savaş suçudur 'Rus askeri Donbas’a, Donetsk ve Luhansk’a girdi' Stoltenberg: Ukrayna'ya saldırı sistemleri kurma planımız yok NATO'nun 2022 askeri bütçesi 1 milyar 560 milyon euro oldu Stoltenberg: Afganistan'ı uzaktan vurma imkanımız var Rusya tehlike, Çin ‘sistemik zorluk’ Bildiride Türkiye detayı Stoltenberg: Türkiye ile yakın çalışmayı sürdüreceğiz Hangi ülke ne kadar bütçe ayırıyor? Karadağ ekonomisine "NATO" etkisi NATO'nun savunma harcamaları 984 milyar doları geçecek Kabil'de NATO konvoyuna saldırı: 4 ölü NATO'dan Libya'da çatışmaların sonlandırılması çağrısı Stoltenberg: Rusya'nın SSC-8 füzeleri güvenliğimize ciddi risk "INF Anlaşması'nın olmadığı bir dünyaya hazırlanmalıyız"