petrol

Günümüzde ekonomi, siyaset ve teknolojide oldukça önemli olan petrol, herhangi bir şekliyle antik zamanlardan bu yana kullanılagelmiştir. Öneminin artışı ise, içten yanmalı motorların keşfi, sivil havacılığın artması ve petrolün Organik Kimya'da ve özellikle plastik, yapay gübre, çözücü, yapıştırıcı ve böcek zehri üretimindeki öneminden ileri gelmiştir.

Dünya petrol rezervlerinin yaklaşık olarak yüzde 18'i Venezuela^ya aittir. yaklaşık olarak 300 milyar varillik bir petrol varlığına sahip ülkeyi, Suudi Arabistan takip eder. 265 milyar varillik bir petrol varlığı olan Suudi Arabistan'ı ise Alberta'da bulunan devasa petrol yataklarına sahip olan Kanada takip etmektedir ve 170 milyar varillik bu petrol varlığı dünya rezervlerinin yüzde 10'una tekabül etmektedir. Bu ülkeleri sırasıyla İran ve Irak takip etmektedir, İran petrolleri dünya rezervlerinin yüzde 9.5'una ve Irak petrolleri ise dünya rzervlerinin yüzde 8.7'sine denk gelir.

Petrol endüstrisi ve petrol ürünleri pazarlamada (petrol tankerleri ve genellikle boru hatları) taşıma, arama, çıkarma, rafinaj ve küresel süreçler yer almaktadır. Sektörün en büyük hacimli ürünleri fuel oil ve benzindir. Petrol, aynı zamanda ilaç, solventler, gübre, pestisit ve plastik gibi birçok kimyasal ürünler için ham maddedir.

Petrol, birçok sanayi için çok önemlidir ve sanayileşmiş medeniyetler kendisi için önemli olduğunu bilir ve bu nedenle birçok ülke için önemli husustur. Dünyada petrol tüketimi her yıl yaklaşık olarak 30 milyar varildir ve üst petrol tüketicilerini büyük ölçüde gelişmiş ülkeler oluşturur. 2004 yılında tüketilen petrolün %24'ünü Amerika Birleşik Devletleri tüketmişken 2007 yılında bu oran %21'e düşmüştür.

ABD'de, Arizona, California, Hawaii, Nevada, Oregon ve Washington eyaletlerinde, Batılı Devletler Petrol Derneği (WSPA) şirketi, rafineri dağıtım, üretim, taşıma ve petrol pazarlamadan sorumlu kurumdur. kâr amacı gütmeyen bu ticaret kurumu, 1907 yılında kurulmuş olup Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en eski petrol ticaret birliğidir.

Petrolün çok farklı kullanım alanlarına hizmet edebilme şansı vardır, çünkü petrol çok farklı çeşitte ve farklı büyüklükte hidrokarbon zincirlerine ayrılabilir. damıtma işlemi petrol işleme tesislerinde ısıl süreçler ile yapılır ve üç tür ürün ortaya çıkar. İlk sıcaklıklarda çıkan ürünler hafif, ikinci ürünler orta ve son ürünler ağır petrol ürünleridir. Benzin, gaz vb. hafifken, dizel ve gaz yağı orta, fuel-oil, katran ve cila ağır ürünleri oluşturur.

Suudi Arabistan'ın günlük petrol ihracatı 7,38 milyon varile yükseldi
Petrol fiyatlarında kayıp telafi çabası Petrolde sürpriz kesinti rallisi
Brent, kesinti sinyaliyle 100 doların üzerinde Rusya'nın petrol üretimi yüzde 3,3 arttı Ortadoğu’ya ek 1,3 trilyon dolar girecek G7’nin ‘tavan fiyat’ı petrolü yükseltebilir Savaş sonrası ilk kez 90 doların altında Petrolde dalgalı seyir G7 ülkelerinden Rusya’nın petrol karını kısıtlama planları Petrolde arz fazlası tahmini indirildi Fildişi Sahili'nde yeni petrol ve doğal gaz sahası keşfedildi ABD stratejik petrol rezervinden ilave 20 milyon varil petrol satacak Ödeme sisteminde akış kesilmemeli Brent petrol 100 doların altına indi Brent petrolün varil fiyatı 100 doların altına indi İran, Yunanistan’a ait 2 petrol tankerine el koydu 'Biden'ın danışmanları gizlice Suudi Arabistan'a gitti' iddiası Petrolde arz-talep makası yeniden açılabilir Güçlü dolar ve Pekin paniği petrolü vuruyor ABD, petrol fiyat tahminini düşürdü Brent petrolün varil fiyatı 101,81 dolara geriledi ABD'nin ham petrol stokları arttı Kuveyt ve Suudi Arabistan Durra Gaz Sahası'nı geliştirmek için anlaştı BAE'den petrol üretiminde artışa destek ABD ve Avrupa, Rusya'dan petrol ithalatını durdurmayı tartışıyor Brent petrolün varili 106 dolar IEA: 60 milyon varil petrol acil kullanıma açılacak Lukoil, Şah Deniz doğalgaz sahasındaki payını artırdı Brent petrolün varil fiyatı 93 doları aştı