petrol

Günümüzde ekonomi, siyaset ve teknolojide oldukça önemli olan petrol, herhangi bir şekliyle antik zamanlardan bu yana kullanılagelmiştir. Öneminin artışı ise, içten yanmalı motorların keşfi, sivil havacılığın artması ve petrolün Organik Kimya'da ve özellikle plastik, yapay gübre, çözücü, yapıştırıcı ve böcek zehri üretimindeki öneminden ileri gelmiştir.

Dünya petrol rezervlerinin yaklaşık olarak yüzde 18'i Venezuela^ya aittir. yaklaşık olarak 300 milyar varillik bir petrol varlığına sahip ülkeyi, Suudi Arabistan takip eder. 265 milyar varillik bir petrol varlığı olan Suudi Arabistan'ı ise Alberta'da bulunan devasa petrol yataklarına sahip olan Kanada takip etmektedir ve 170 milyar varillik bu petrol varlığı dünya rezervlerinin yüzde 10'una tekabül etmektedir. Bu ülkeleri sırasıyla İran ve Irak takip etmektedir, İran petrolleri dünya rezervlerinin yüzde 9.5'una ve Irak petrolleri ise dünya rzervlerinin yüzde 8.7'sine denk gelir.

Petrol endüstrisi ve petrol ürünleri pazarlamada (petrol tankerleri ve genellikle boru hatları) taşıma, arama, çıkarma, rafinaj ve küresel süreçler yer almaktadır. Sektörün en büyük hacimli ürünleri fuel oil ve benzindir. Petrol, aynı zamanda ilaç, solventler, gübre, pestisit ve plastik gibi birçok kimyasal ürünler için ham maddedir.

Petrol, birçok sanayi için çok önemlidir ve sanayileşmiş medeniyetler kendisi için önemli olduğunu bilir ve bu nedenle birçok ülke için önemli husustur. Dünyada petrol tüketimi her yıl yaklaşık olarak 30 milyar varildir ve üst petrol tüketicilerini büyük ölçüde gelişmiş ülkeler oluşturur. 2004 yılında tüketilen petrolün %24'ünü Amerika Birleşik Devletleri tüketmişken 2007 yılında bu oran %21'e düşmüştür.

ABD'de, Arizona, California, Hawaii, Nevada, Oregon ve Washington eyaletlerinde, Batılı Devletler Petrol Derneği (WSPA) şirketi, rafineri dağıtım, üretim, taşıma ve petrol pazarlamadan sorumlu kurumdur. kâr amacı gütmeyen bu ticaret kurumu, 1907 yılında kurulmuş olup Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en eski petrol ticaret birliğidir.

Petrolün çok farklı kullanım alanlarına hizmet edebilme şansı vardır, çünkü petrol çok farklı çeşitte ve farklı büyüklükte hidrokarbon zincirlerine ayrılabilir. damıtma işlemi petrol işleme tesislerinde ısıl süreçler ile yapılır ve üç tür ürün ortaya çıkar. İlk sıcaklıklarda çıkan ürünler hafif, ikinci ürünler orta ve son ürünler ağır petrol ürünleridir. Benzin, gaz vb. hafifken, dizel ve gaz yağı orta, fuel-oil, katran ve cila ağır ürünleri oluşturur.

Çoğunu Suudiler ve Ruslar yapacak Petrol fiyatları yatay seyrediyor 261 bin varil Irak petrolü Ceyhan'dan ihraç edildi Petrol fiyatları 61 doların üzerinde Türk lirası petrol baskısı altında Çin-ABD anlaşması petrolü toparladı Petrol fiyatları 60 dolar sınırında Petrol stoklarında artış sürdü, fiyatlar geriledi Petrol fiyatları 61 doların üzerine çıktı Petrol fiyatları 60 dolar sınırında Petrol 60 doların hemen üzerinde ABD'nin petrol stokları bir yılın zirvesinde Irak'tan Kerkük petrolü açıklaması ABD'de petrol sondaj kulesi sayısı arttı Irak'tan petrol sevkıyatı yeniden başladı ABD'de petrol üretiminde yeni rekor Putin: Trump'la petrolü görüştüm Petrolde hızlı düşüş sürüyor OPEC'in petrol üretimi arttı, payı aynı kaldı Akaryakıtta çift fiyat talebi Kerkük petrolü için Türkiye güzergâhı yine öne çıkıyor OPEC üretim kısmayı düşünüyor Petrol fiyatları 70 doların altını test etti Petrol fiyatlarında baskı devam ediyor Petrol fiyatlarının seyri ekonomik göstergeleri destekleyecek Petrol fiyatları 72 doların üzerinde Petrol fiyatları 72 doların altına geriledi Petrol fiyatı 73 doların altına indi Trump, petrol fiyatı konusunda temkinli Küresel petrol piyasasının büyüyen oyuncusu Afrika