recep tayyip erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan, Türk siyasetçi, Adalet ve Kalkınma Partisinin genel başkanı, Türkiye'nin 12. ve günümüzdeki cumhurbaşkanıdır. 2003-2014 yılları arasında 11 yıl Türkiye başbakanlığı yapan Erdoğan, Cumhurbaşkanını halkın seçmesini onaylayan anayasa değişikliği referandumu sonrasında 2014 yılında gerçekleştirilen seçimle doğrudan halk oyuyla seçilen ilk cumhurbaşkanı olmuştur.


27 Mart 1994'teki yerel seçimlerde İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı adaylığı için Refah Partisi; Erdoğan, Ali Coşkun, Nevzat Yalçıntaş, Temel Karamollaoğlu ve Veysel Eroğlu için kamuoyu araştırması yaptırmıştı. 15 Ocak 1994 günü parti başkanı Necmettin Erbakan tarafından Erdoğan'ın İstanbul büyükşehir belediye başkanı adayı olacağı açıklandı.

Seçimlerde Erdoğan %25,19 oy oranı alarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçildi. Belediye başkanlığı döneminde 4 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Kentin trafik ve ulaşım açmazına karşı 50'den fazla köprü, geçit ve çevre yolu inşa edildi.


Erdoğan'ın milletvekili seçilmesinin ardından başbakan Abdullah Gül, Erdoğan'ın başbakan olması için Cumhurbaşkanı Sezer'e istifasını sundu.

Sezer bu kez hükûmeti kurma görevini Erdoğan'a verdi ve genel seçimlerden yaklaşık üç ay sonra Erdoğan başkanlığında 59. Hükûmet kuruldu. 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan 23. Dönem Milletvekili Seçimlerinde %46,6 oy alarak 341 milletvekili çıkaran Adalet ve Kalkınma Partisi, Recep Tayyip Erdoğan'ı başbakanlık koltuğuna ikinci kez taşıdı.

12 Haziran 2011 tarihinde 24. Dönem Milletvekili Seçimlerinde oy yüzdesini %49,83'e çıkarmış ve Türkiye genelinde 21.399.082 oy alarak toplamda 327 milletvekili ile üçüncü kez hükûmet kurma yetkisini kazanmıştır.

2007 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminde seçilen Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresi 2014 yılında dolduğundan, 2007 Türkiye anayasa değişikliği referandumu gereği Türkiye'de ilk kez cumhurbaşkanı halk tarafından doğrudan seçilmiştir.İlk turu 10 Ağustos 2014 tarihinde olacak bu seçim için Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi çatı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu'nu, HDP ise Selahattin Demirtaş'ı adayları olarak belirlemiştir.

1 Temmuz 2014 tarihinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, AK Partili bütün milletvekillerinin imzası alınarak Cumhurbaşkanı adaylarının Recep Tayyip Erdoğan olduğunu açıkladı.Erdoğan'ın açıklamadan sonra olan konuşmasında ilk defa kullanılan Erdoğan logosu, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama'nın 2008 ABD başkanlık seçimlerinde kullandığı logoya benzetilmiştir. Seçim kampanyasında kullanılan slogan ''Milletin Adamı Erdoğan'' şeklinde oldu. Seçimde Erdoğan %51,79 oy oranıyla birinci sırada, İhsanoğlu %38,44 oy oranıyla ikinci sırada ve Demirtaş %9,76 oy oranıyla üçüncü sırada yer aldı.

Erdoğan: Fiyatlar uygun, gayet mutluyum
Erdoğan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Paskalya mesajı
Yörex, TOBB tarafından Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü Lojistik Köy projesi ödüllendirildi Erdoğan: Bahçeli ile ortak mitingler de yapacağız Erdoğan: Döviz düşmeye başladı "Sanatın siyasetteki sertlikleri yumuşatacağı kanaatindeyim" 13. büyük ekonomi haline geldik Erdoğan, Maduro ile telefonda görüştü AK Parti 14 adayını açıklayacak 'Türkiye-Paraguay ilişkileri giderek güçleniyor' Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi ile görüştü Erdoğan: Türkiye ve Katar kara gün dostudur Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Başkanvekilliğine atama Erdoğan ile Bahçeli bir araya geldi Erdoğan Mahmud Abbas'la telefonda görüştü "Terörle mücadele Avrupa milletlerinin güvenliğinin gereği" Erdoğan: Suudi Kral'ın öldürme emri verdiğine inanmam Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusu Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu toplandı Erdoğan: Anlaşılan bize Münbiç'te fazla iş bırakmayacaklar Erdoğan, Kanada Başbakanı Trudeau ile görüştü Ekonomi Politikaları Kurulu toplandı Varlık Fonu Yönetim Kurulu ikinci kez toplandı Erdoğan, Muhammed bin Selman'la görüştü Erdoğan'dan Kaşıkçı ailesine taziye telefonu Erdoğan'dan 'Cumhur İttifakı' açıklaması Kalın: Beklentimiz ABD'nin yaptırımları kaldırması Erdoğan: Yeniden diriliş, şahlanış döneminin arefesindeyiz