Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan, Türk siyasetçi, Adalet ve Kalkınma Partisinin genel başkanı, Türkiye'nin 12. ve günümüzdeki cumhurbaşkanıdır. 2003-2014 yılları arasında 11 yıl Türkiye başbakanlığı yapan Erdoğan, Cumhurbaşkanını halkın seçmesini onaylayan anayasa değişikliği referandumu sonrasında 2014 yılında gerçekleştirilen seçimle doğrudan halk oyuyla seçilen ilk cumhurbaşkanı olmuştur.

27 Mart 1994'teki yerel seçimlerde İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı adaylığı için Refah Partisi; Erdoğan, Ali Coşkun, Nevzat Yalçıntaş, Temel Karamollaoğlu ve Veysel Eroğlu için kamuoyu araştırması yaptırmıştı. 15 Ocak 1994 günü parti başkanı Necmettin Erbakan tarafından Erdoğan'ın İstanbul büyükşehir belediye başkanı adayı olacağı açıklandı. Seçimlerde Erdoğan %25,19 oy oranı alarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçildi. Belediye başkanlığı döneminde 4 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Kentin trafik ve ulaşım açmazına karşı 50'den fazla köprü, geçit ve çevre yolu inşa edildi.

Erdoğan'ın milletvekili seçilmesinin ardından başbakan Abdullah Gül, Erdoğan'ın başbakan olması için Cumhurbaşkanı Sezer'e istifasını sundu. Sezer bu kez hükûmeti kurma görevini Erdoğan'a verdi ve genel seçimlerden yaklaşık üç ay sonra Erdoğan başkanlığında 59. Hükûmet kuruldu. 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan 23. Dönem Milletvekili Seçimlerinde %46,6 oy alarak 341 milletvekili çıkaran Adalet ve Kalkınma Partisi, Recep Tayyip Erdoğan'ı başbakanlık koltuğuna ikinci kez taşıdı. 12 Haziran 2011 tarihinde 24. Dönem Milletvekili Seçimlerinde oy yüzdesini %49,83'e çıkarmış ve Türkiye genelinde 21.399.082 oy alarak toplamda 327 milletvekili ile üçüncü kez hükûmet kurma yetkisini kazanmıştır.

2007 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminde seçilen Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresi 2014 yılında dolduğundan, 2007 Türkiye anayasa değişikliği referandumu gereği Türkiye'de ilk kez cumhurbaşkanı halk tarafından doğrudan seçilmiştir.İlk turu 10 Ağustos 2014 tarihinde olacak bu seçim için Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi çatı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu'nu, HDP ise Selahattin Demirtaş'ı adayları olarak belirlemiştir. 1 Temmuz 2014 tarihinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, AK Partili bütün milletvekillerinin imzası alınarak Cumhurbaşkanı adaylarının Recep Tayyip Erdoğan olduğunu açıkladı.

Erdoğan'ın açıklamadan sonra olan konuşmasında ilk defa kullanılan Erdoğan logosu, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama'nın 2008 ABD başkanlık seçimlerinde kullandığı logoya benzetilmiştir. Seçim kampanyasında kullanılan slogan ''Milletin Adamı Erdoğan'' şeklinde oldu. Seçimde Erdoğan %51,79 oy oranıyla birinci sırada, İhsanoğlu %38,44 oy oranıyla ikinci sırada ve Demirtaş %9,76 oy oranıyla üçüncü sırada yer aldı.

Erdoğan, 28 Ağustos 2014'te yemin etti ve Türkiye'nin on ikinci cumhurbaşkanı olarak göreve başladı.

İki lider Ege ve Suriye'de istikrarın önemini konuştu
ABD'den Biden-Erdoğan görüşmesiyle ilgili açıklama Asgari ücret yeniden değerlendirilecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan Guterres ile telefonda görüştü Herzog’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür Cumhurbaşkanı’ndan asgari ücret artışına yeşil ışık 2023'ün ilk çeyreğinde doğalgazı sistemimize aktaracağız Tüm memurların ek göstergelerinde 600 puanlık artış yapılacak Erdoğan: Türkiye bu yanlış gidişe dur deme gayreti içinde Bir kısmı zırcahil, bir kısmı hain Yoklama kaçağı gençlere 'bedelli askerlik' getirildi 'Kolombiya'yla ilişkilerimizi stratejik ortaklık seviyesine yükselttik' Türkiye ile Cezayir arasında 15 anlaşma imzalandı Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kusura bakmasınlar yorulmasınlar Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na 500 bin liralık tazminat davası Konut finansmanında 3 yeni paket Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macron’la telefonda görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu adam Türkiye'nin Soros'uydu Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin ile görüşecek Biden'ın açıklamasının bizim için hiçbir hükmü yoktur Cumhurbaşkanı Erdoğan: Öğrenci burslarını 25’inde yatıracağız Erdoğan: 3600 ek göstergeyi yıl sonuna kadar neticelendireceğiz Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog'la görüştü İki lideri buluşturma çabamız sürüyor Erdoğan: Ülkemizi kadına şiddet ve kadın cinayeti ayıbından kurtarmakta kararlıyız İhracata dönük yatırımlara ve turizm firmalarına finansman desteği Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüksekova'da Mehmetçikle iftar yaptı Erdoğan: Türkiye Avrupa'da öğretmen maaşlarını en çok iyileştiren ülkedir 'Fahiş fiyat artışları sadece bizim sorunumuz değil'