türkiye

Türkiye Cumhuriyeti ya da kısaca Türkiye, topraklarının büyük bölümü Anadolu'da, küçük bir bölümü ise Balkan Yarımadası'nın güneydoğu uzantısı olan Trakya'da yer alan ülke. Kuzeybatıda Bulgaristan, batıda Yunanistan, kuzeydoğuda Gürcistan, doğuda Ermenistan, İran ve Azerbaycan'ın ekslav toprağı Nahçıvan, güneydoğuda ise Irak ve Suriye komşusudur. Güneyini Kıbrıs adası ve Akdeniz. Batısını Ege Denizi ve kuzeyini Karadeniz çevreler. Marmara Denizi ise İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı ile birlikte Anadolu'yu Trakya'dan yani Asya'yı Avrupa'dan ayırır. Türkiye, Avrupa ve Asya'nın kavşak noktasında yer alması sayesinde önemli bir jeostratejik güce sahiptir.

Türkiye, idari açıdan üniter bir yapıya sahiptir ve bu durum Türk kamu yönetimine şekil veren en önemli etkenlerdendir. Devletin temel işleyişindeki üç güç olan yasama, yürütme ve yargı dikkate alındığında, yerel yönetimlerin hemen hemen herhangi bir gücü yoktur. İllerin ve diğer birimlerin yönetimi, merkezi yönetimden sonra gelir. Yerel yönetimler yalnızca bulundukları yerde hizmet vermek amacıyla kurulmuşlardır. İllerin başında valiler, ilçelerin başında kaymakamlar yönetici olarak görevlidir. Vali ve kaymakamın yanı sıra, merkezi yönetimi ve belediye başkanları tarafından atanan diğer üst düzey yetkililer de vardır. Türkiye'nin başkenti Ankara'dır. Ülkenin en büyük idari birimleri illerdir ve 81 il vardır. Bu iller ilçelere ayrılmıştır, toplamda 973 ilçe mevcuttur. Ayrıca ülke coğrafi, demografik ve ekonomik koşullar göz önüne alınarak 7 bölge ve 21 alt bölgeye ayrılmıştır ancak bu bölgeler herhangi bir idari yapıyı temsil etmemektedir.

1923 ile 2018 yılları arasında Türkiye, parlamenter temsilî demokrasinin uygulandığı bir ülkeydi. 2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumunun sonucunda başkanlık sistemi kabul edildi; yeni sistem 2018 yılında cumhurbaşkanlığı seçimiyle yürürlüğe girdi ve Cumhurbaşkanı'na kararname verme, kendi kabinesini atama, bütçeyi hazırlama, seçim çağrısında bulunarak parlamentoyu lağvetme ve bürokrasiyle mahkemelere siyasi atamalar yapabilme yetkisi de dahil olmak üzere yürütmenin tam kontrolünü verdi. Başbakanlık makamı yürürlükten kaldırılmış ve yetkileri (Bakanlar Kurulu ile birlikte) devlet başkanı olan ve doğrudan seçimle beş yıllık bir süre için seçilen Cumhurbaşkanı'na devredilmiştir. Recep Tayyip Erdoğan, 2014'te ülkenin halk oylamasıyla seçilen ilk cumhurbaşkanıdır. Türkiye'nin anayasası, ülkenin yasal sistemini ortaya koyar. Hükûmetin temel ilkelerini içerir ve üniter bir merkezi devlet olarak Türkiye'yi tanımlar.

Yürütme yetkisi Cumhurbaşkanı tarafından uygulanırken yasama yetkisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi olan tek meclis parlamentosuna verilir. Yargı, yürütme ve yasama organından doğal olarak bağımsızdır; ancak 2007, 2010 ve 2017 yıllarındaki referandumlarda yürürlüğe giren anayasal değişiklikler, hakim ve savcıların atanması veya görevden alınması için Cumhurbaşkanı ve iktidar partisine daha büyük yetki vermiştir. Anayasa Mahkemesi, yasaların ve anayasanın kararnamelerinin uygunluğu hakkında karar almakla suçlanmaktadır. Danıştay idari davalar için son başvurucunun mahkemesi ve diğer tüm kişiler için Yüksek Temyiz Mahkemesidir.

Her iki cinsiyet için genel oy hakkı, 1933 yılından bu yana Türkiye genelinde uygulanmaktadır ve 18 yaşına girmiş her Türk vatandaşı seçme hakkına sahiptir. Türkiye'de 85 seçim bölgesi vardır ve bu seçim bölgelerinden aday olan 18 yaş üstü kişilerden 600 tanesi beş yıl aralıklarla liste usulü çoğunluk seçim sistemi yoluyla milletvekili olarak seçilir. Anayasa Mahkemesi, laiklik karşıtı veya ayrılıkçı gördüğü siyasi partilerin kamu finansmanını veya tamamen varlıklarını ortadan kaldırma hakkına sahiptir. Ülkede %10 seçim barajı uygulaması vardır.

Dr. Erman Ilıcak, Japonya’nın en yüksek devlet nişanını aldı
Bakan Nebati, enflasyonla mücadelede STK'lara teşekkür etti Edirne'de bedava ciğer, kimini mutlu etti kimini çıldırttı
Bakanlıktan ithal buğday açıklaması Konya'da 576 kişi hastaneye başvurdu Marmara'da mayıs ayında hamsi sürprizi Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı'na millet bahçesi paylaşımı SADAT, Kılıçdaroğlu'nun iddialarına yanıt verdi Türkiye Kadın Voleybol Takımı şampiyon oldu Gülle: Tedarik zincirindeki kırılmayı en iyi değerlendiren ülkeyiz Türkiye'den 560 milyon TL'lik kaynak KKTC'ye aktarılacak Türk vatandaşlığı için BES'e yatan tutara devlet katkısı verilmeyecek Nebati: Firmalarımız ile eşgüdüm içerisinde olmaya devam edeceğiz Hudut karakoluna yapılan saldırıda bir asker şehit 9 vali görevden alındı, 20 ilin valisi değişti Nebati, EBRD Guvernörler Kurulu Yıllık Toplantılarında temaslarda bulundu Kerevitaş’ın ilk çeyrek konsolide cirosu 2,4 milyar TL oldu Türkiye ile Kazakistan arasında 15 anlaşma imzalandı Penta Teknoloji, konsolide cirosunu yüzde 53 artırdı Ülker'in ilk çeyrek cirosu 5,9 milyar TL'ye ulaştı Fazıl Say'ın babası Ahmet Say vefat etti Müzik yayın saati 01.00'a kadar uzatıldı Şok Marketler yüzde 60 büyüdü Bizim Toptan cirosunu 2,3 milyar TL’ye yükseltti Türkiye ile Azerbaycan'dan mevduat sigortacılığında iş birliği 20 yıllık başkanlığı 20 oyla kaybetti Off-Road tutkunları Düzce'de buluştu Memur-Sen ek gösterge görüşmeleri 10 Mayıs'ta yapılacak İmamoğlu: Abdülkadir Selvi'yi davet etmek istiyorum Nebati: Sıkıntıların her birinin farkındayız