Yetiştiricilerden yem desteği talebi

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, küçükbaş hayvancılık için yem desteği verilmesi talebinde bulundu.

DÜNYA Haber Merkezi | AA |

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan'ı ziyaret ederek küçükbaş hayvancılık sektörüne ilişkin görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmeye ilişkin yaptığı değerlendirme yapan Çelik, Bakan Yardımcısı Gürcan'ın sektörün sorunlarına karşı oldukça duyarlı davrandığını, kendilerinin de bazı taleplerini iletme fırsatı bulduğunu söyledi.

Yem başta olmak üzere girdi maliyetlerinin oldukça arttığını görüşmede dile getirdiğini aktaran Çelik, "Küçükbaş hayvanlarımız için ek bir kararname ile hibe yem desteği verilmesi ve verilecek desteğin kayıtlı tüm hayvanları kapsaması talebinde bulundum. Özellikle Tarım ve Orman Bakanlığımızın bütçe konusunda desteklenmesini, Küçükbaş Soy Kütüğü ve Ön Soy Kütüğü Bilgi Sistemi (SOYBİS), Halk Elinde Hayvan Islahı Projesi ile sürü büyütme ve yenileme ile anaç koyun keçi destek miktarlarının günümüz şartlarına göre artırılması hususlarındaki taleplerimizi dile getirerek bir rapor sundum. Genellikle her yıl mayıs ayı sonu veya haziran ayını bulan destekleme ödemelerinin bundan böyle nisan ayı içerisinde yapılması konusunda yetiştiricilerimizin talepleri olduğunu aktardım." şeklinde konuştu.

Destekleme bütçesi içerisinde küçükbaş hayvancılığın payının artırılması gerektiğine işaret eden Çelik, küçükbaş hayvan et üretiminin toplam kırmızı et üretimi içerisindeki payının yüzde 25 olduğunu aktardı.

Geçen yıl 480 bin ton küçükbaş hayvan eti üretildiğini bildiren Çelik, "Bu miktarın daha fazla artırılmasının tüketime de olumlu yansıyacağını ve kırmızı et açığımızın kapatılabileceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla Hazine ve Maliye Bakanlığımızca hayvancılık destek bütçesinde küçükbaş hayvancılığın payının en az yüzde 25 olması gerektiği talebinde bulundum." ifadesini kullandı.

Meral Akşener: Ben hangisiyim karar verin Erdoğan: Hedefimiz 85 milyonu bu güvenli şemsiye altına almak Kılıçdaroğlu: Bankaların kârı yüzde 400’ü aştı Motorine zam geldi CHP'den Erdoğan'a Suriye tepkisi Destici: Adaylık Kılıçdaroğlu'nun hakkı