22 °C

Şimşek: Doların değeri daha da artabilir

ABD'den gelen işaretlerin doların daha fazla değer kazanmasına yol açacağına işaret eden Şimşek, bunun gelişmekte olan ülkeler için kötü bir gelişme olacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “ABD’de görülen bazı karma veriler, doların değer kazanacağını gösteriyor. Bu durum da gelişen pazarlar için kötü haber demek” dedi. 

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, İsviçre’nin Davos kentinde devam eden Dünya Ekonomik Forumu’nda Türkiye’yi temsil ediyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşma gerçekleştiren Şimşek, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yatırımcıların Türkiye’ye olan güvenini kaybettiğine dair soruyu yanıtlayarak, çeşitli somut önlemlerin alındığını bildirdi. Eğitimin gündemin ilk maddelerinden olduğunu kaydeden Şimşek, kadınların toplumun en önemli parçasından biri olduğunu sözlerine ekledi. Şimşek 2007 yılından bu yana 8.2 milyon iş imkanı sağlandığını bildirdi.

Korumacılığın küresel ekonomi için iyi olmadığını dile getiren Şimşek, ticaret ve küreselleşmenin küresel büyümenin motoru olduğunu dile getirdi.

ABD’den gelen belirtilerin doların daha da güçleneceği ve gelişen pazarlar için “kötü haber” olacağını kaydederek, “ABD’de görülen bazı veriler karışık olsa da, doların değer kazanacağını gösteriyor. Bu durum da gelişen pazarlar için kötü haber demek” ifadesini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Türkiye için Avrupa Birliği, ABD’den 10 kat daha önemli bir ticari partner." dedi.

"Türkiye’nin ekonomideki dayanıklılığı devam ediyor"

Türkiye’nin 3 milyon sığınmacıya ev sahipliği yaptığını anımsatan Şimşek, Türkiye'nin kişi başı gelir, nüfus, iç piyasa boyutu gibi alanlarda iyi durumda olduğunu, coğrafyasının da yakın zamanda daha önemli bir değere ulaşacağını söyledi.

Şimşek, Türkiye’nin son birkaç yıldaki travmatik deneyimlerine rağmen, ekonomideki dayanıklılığının devam ettiğini, son 14-15 yılda büyüme ortalamasının neredeyse yüzde 6’ya ulaştığını, küresel krizin yaşandığı 2008 yılından beri ise ortalama büyümesinin yüzde 5 civarında olduğunun altını çizdi.

Türkiye’de kapsayıcı büyüme konusunda iş eğitimi, KOBİ’lerin finansman ihtiyacına destek, yeni işe başlayanlara vergi muafiyeti gibi pratik çözümler sunulduğunu kaydeden Şimşek, Türkiye’nin 2007’den beri 7,2 milyonluk yeni iş alanı yarattığını ifade etti.

"Türkiye zor yoldan geçiyor ama bu durum uzun sürmeyecek"

Şimşek, Türkiye'nin ekonomisiyle ilgili, "Türkiye zor bir yoldan geçiyor ama bu durum fazla uzun sürmeyecek. Türk ekonomisi güçlü temellere dayanıyor ve bu ekonomik temellerdeki sağlamlık değişmedi." yorumunu yaptı. Küresel ekonomik duruma değinen Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Ticaret ve küreselleşme, büyümenin motoru oldu. Korumacılığın, küresel ekonomi ve gelişen ekonomiler için kötü olduğu görüşüne katılıyorum." ifadelerini kullandı.

Şimşek Türkiye'nin dış ticaretine ilişkin, "Türkiye için Avrupa Birliği, ABD’den 10 kat daha önemli bir ticari partner. Türkiye, ihracatının yüzde 50’sini AB’yle yüzde 5'ini ABD’yle yapıyor. Bu durumda bizim için Avrupa Birliği, ABD’den daha önemli." diye konuştu.

Gümrük Birliği

AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği konusuna değinen Şimşek, "AB Komisyonu Türkiye ile Gümrük Birliği güncelleştirmesine yeşil ışık yaktı. Güncelleştirmeyle, Gümrük Birliğinin kapsamı tarım, hizmetler ve kamu alımları alanlarına da genişleyecek. Gümrük Birliği güncelleştirmesi, önümüzdeki 10 yılda karşılıklı ticaret hacmini 2 kat artırarak 150 milyar dolar seviyesinden 300 milyar dolara çıkarabilir. Bu hem AB hem Türkiye için olumlu olur." dedi.

Şimşek'in konuşma yaptığı oturumda, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Arjantin Hazine Bakanı Nicolas Dujovne, Güney Afrika Maliye Bakanı Pravin Gordhan da yer aldı.

20 Ocak'a kadar sürecek foruma, 100'den fazla ülkeden 3 bine yakın iş adamı, siyasetçi, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katılıyor.

Şimşek: Reform belirsizliği kalkınca toparlanma süreci başlayacakŞimşek: Reform belirsizliği kalkınca toparlanma süreci başlayacak

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap
  • ERDOĞAN COŞGUN merhaba ,hassas dönemlerde bakanımızın açıklamasına seçtiğiniz başlık cımbızla olumsuzu seçip yazmışsınız...kısa vadede dolar düşecek bence.3,66 ya kadar....olumsuzluklar fiyatlara yansıdı....1 ay sonra dolar yeniden yukselebilir.