19 °C

Kerevitaş, konsolide cirosunu yüzde 7,9 artırdı

Kerevitaş, konsolide cirosunu bu yılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,9 artış ile 1.382,3 milyon TL'ye çıkardı.

Kerevitaş, konsolide cirosunu yüzde 7,9 artırdı

Yıldız Holding'in taze dondurulmuş gıda ve margarin şirketi Kerevitaş, 2020 yılının ikinci çeyrek finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi. Buna göre, şirketin konsolide cirosu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,9 oranında artarak 1.382,3 milyon TL olarak gerçekleşti. Şirketin, konsolide brüt kârı 327,4 milyon TL’ye yükselirken, FAVÖK ise 195,2 milyon TL oldu.

Superfresh, yeni ürünlerin desteğiyle pazar payını artırdı

Kerevitaş’ın markalarından SuperFresh ve Besler'e dair bilgilerin de yer aldığı açıklamada, "SuperFresh, yılın ilk yarısında inovatif ürünleriyle büyüme stratejisini sürdürdü ve pazar payını üç puan artırdı. Unlu ürünler segmentinde Türkiye’de ilk ‘Taş Fırın Pizza’ ve ‘Tava Böreği’ alternatiflerini tüketicinin beğenisine sunan SuperFresh’in, tost makinesinde pişen inovatif ürünü Pizza Tost, yerel lezzetlerde Talaş Böreği, tatlı segmentinde ‘Çikolatalı Pasta’ ve dünya mutfağından ‘Falafel’ ürünleriyle öne çıktı. Dondurulmuş sebze segmentinde ise brokoli, brüksel lahanası, karnabahar ve kış türlüsü lansmanları gerçekleştirildi." ifadelerine yer verildi.

Besler, son üç yılın en yüksek pazar payına ulaştı

Açıklamada, Kerevitaş’ın markalarından Besler'in ise ikinci çeyrekte Türkiye’de toplam pazarda yüzde 57, markalı ürünler pazarında yüzde 67 ciro payıyla son üç yılın en yüksek pazar payına ulaştığı bilgisine yer verildi. Pazarın geçen yılın aynı dönemine göre ciroda yüzde 29, Belser'in ise 33 büyüdüğüne dikkat çekilen açıklamada, "Besler’in bu dönemde elde ettiği bu başarının itici gücü, Bizim Yağ ve Teremyağ’ın yüksek performansı oldu. Toplam pazarda ve paket pazarında lider olan Bizim Yağ, bir önceki döneme göre cirodaki payını yüzde 42’ye yükseltirken, kâse margarin pazarının lideri Teremyağ ise ciroda yüzde 49,3’lük paya ulaştı." ifadelerine yer verildi.

"Pazar liderliğimizi koruyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kerevitaş ve Yağ İş Birimi CEO’su Şükrü Çin, “İnovatif ürünlerimiz ve geniş portföyümüzle pazar liderliğimizi koruyoruz.” dedi. 

Çin, Kerevitaş'ın ilk altı aylık performansa ilişkin şunları söyledi: “Pandemi etkilerinin yoğun olarak görüldüğü dönemde, üretim, satış ve dağıtım faaliyetlerimize kesintisiz şekilde devam ettik. Yine bu dönemde ev dışı tüketim ve ihracat pazarlarında konsolide olarak yaşanan ciddi düşüşlere rağmen geçen senenin aynı dönemine göre büyüme elde etmeyi başardık. Özellikle tüketicilerimizin beğenisine sunduğumuz inovatif ürünlerimiz ve markalarımızla pazar liderliğimizi korumayı sürdürdük. Bunların yanı sıra COVID-19 tedbirleri kapsamında alınması gereken tüm önlemleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmemiz sayesinde, Kerevitaş ve Besler fabrikalarımız, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından ‘TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi’ne layık görüldü. Böylece hijyen konusundaki güvenilirliğimizi de bir kez daha kanıtlamış olduk.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap