17 °C

“Temmuz ayı inşaat ve bağlantılı girdi sektörleri için oldukça iyi geçti”

Ekonomide ortaya çıkan iyileşme sinyallerinin inşaat sektöründe de görülmeye devam ettiğini kaydeden THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, haziran ayından sonra temmuz ayının da inşaat ve bağlantılı girdi sektörleri açısından oldukça iyi geçtiğini söyledi.

“Temmuz ayı inşaat ve bağlantılı girdi sektörleri için oldukça iyi geçti”

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2020 Temmuz Ayı Raporu’nu açıkladı. Rapora göre haziran ayında faaliyet tarihi zirveyi gördükten sonra temmuz ayı da olumlu geçti.

Hazır Beton Endeksi 2020 Temmuz Ayı Raporu’nun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Konut kredi faizindeki düşüş konuta olan ilgiyi üst seviyeye çıkardıktan sonra inşaatlar hız kesmeden yoluna devam ediyor. Beklenti Endeksi’nin pozitif tarafta yer aldığı görülüyor ancak Güven Endeksi’nde bir önceki ay gördüğümüz yükseliş temmuzda yerini düşüşe bıraktı. Faaliyet ve Beklenti Endeksleri’nin eşik değerin üzerinde olması, temmuz ayının her anlamda inşaat sektörü açısından olumlu geçtiğini ortaya koymaktadır.” dedi.

Kredili konut satışı temmuzda 10 kat arttı

Ekonominin neredeyse tüm göstergelerinde ortaya çıkan iyileşme sinyallerinin inşaat sektöründe de görülmeye devam ettiğini belirten Yavuz Işık, haziran ayından sonra temmuz ayının da inşaat ve bağlantılı girdi sektörleri açısından oldukça iyi geçtiğine dikkat çekti.

TÜİK’in temmuz ayı konut satış verileri henüz açıklanmadığını, ancak Hazır Beton Endeksi'nin temmuz ayında da inşaat sektörünün hız kesmeden faaliyetlerine devam ettiğini gösterdiğini söyleyen Işık, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın paylaştığı kredili konut satış verileri de bu hareketliliği işaret ediyor. Bakanlık verilerine göre, 2020 temmuz ayında ülke genelinde kredili konut satışları geçen yılın temmuz ayına göre 10 kat artarak toplamda 141 bin 434 konut kredili olarak satıldı. Kredi faizlerinin düştüğü 1 Haziran'dan itibaren gerçekleşen kredili konut satışı ise 250 bin 792'ye ulaştı. Önümüzdeki dönemde konut satışlarının devam etmesini beklemekle birlikte pandemiyle mücadelede yeni alınabilecek tedbirler gibi ekonomiyi etkileyebilecek belirsizlikler Güven Endeksi’mizde aşağı yönlü bir harekete neden oldu.” değerlendirmesini yaptı.

İnşaat sektöründeki yükselişin ekonomiye katkısına dikkat çeken Yavuz Işık, “600 bin kişilik ilave istihdam kapasitesi ile birlikte düşünüldüğünde inşaat sektöründeki ivmenin devam etmesi yalnızca sektör açısından değil Türkiye ekonomisinin genelindeki büyüme ve istihdam açısından da önemli.” diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap