19 °C

TPF Başkanı Düzgün: Market satışları normal seyrine döndü

Mart, nisan ve mayıs ayında market satışlarının bir önceki yıla göre yüzde 50'nin üzerine çıktığına dikkati çeken Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Ömer Düzgün, satışların ağustos itibarıyla normal seyrine döndüğünü söyledi.

TPF Başkanı Düzgün: Market satışları normal seyrine döndü

Sosyal izolasyon süreciyle birlikte normalleşme sürecindeki market satışlarını değerlendiren Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Ömer Düzgün, 80 bine yakın personel, 4 bini aşkın satış noktasıyla hizmet veren TPF üyelerinin sosyal izolasyon sürecinde vatandaşların temel gıda maddelerine, temizlik ürünlerine ve tüm ihtiyaçlarına güvenle ulaşmalarını sağlamak için Sağlık Bakanlığı ile İç İşleri Bakanlığı’nın talimat ve tavsiyeleriyle marketlerde üst düzey önlem aldıklarını söyledi.

"Sosyal izolasyonda satışlar yüzde 50'nin üzerinde arttı"

Mart, nisan ve mayıs ayında satışların bir önceki yıla kıyasla yüzde 50'nin üzerine çıktığına dikkati çeken Ömer Düzgün, "Vatandaşlarımızın en fazla talep gösterdiği dönem mart ayında gerçekleşti. Nisan ayında taleplerde azalma yaşandı. Haziran ayı başına kadar satışlarda bir önceki yıla kıyasla yüzde 50'nin üzerinde bir artış yaşandı." dedi.

Düzgün, sosyal izolasyon sürecindeki en çok satan 10 ürünü ise bakliyat, bulaşık temizlik ürünleri, ev yüzey temizleyicileri, kâğıt ürünleri, kişisel hijyen, makarna, sıvı-katı sabun, un, yağ ve sebze-meyve olarak sıraladı.

"Satışlar, büyükşehirlerde düşerken, Anadolu'daki ilçe ve köylerde arttı"

Normalleşme adımlarının atılmasıyla birlikte satışların yaz ayı normallerine döndüğünü belirten Ömer Düzgün, sektörün, haziran ayına mayıs ayına kıyasla yükselişle başladığını aktardı. Temmuz ayında ise satışların ilk iki haftada önceki aylara kıyasla daha az olduğunu söyleyen Düzgün, "Kurban Bayramı döneminde ise geçen yıla göre, satışlar yüzde 30 arttı. Ağustos ayından itibaren cirolar hızla düşüşe geçti. Çünkü vatandaşlarımız ya tatil bölgelerine ya da akrabalarının, sevdiklerinin yanına memleketlerine tatile gitti. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyükşehirlerde satışlar düşerken, tatil bölgeleri ile Anadolu'daki ilçe ve köylerde satışlar arttı. Artış daha çok sebze-meyve ve şarküteri ürünleri üzerine oldu. İnsanlarımız et tüketmeyi, yumurta tüketmeyi, yaz döneminde karpuz, peynir, sebze ve meyve tüketmeyi seviyor.” ifadelerini kullandı.

"Tehlike geçmedi, önlemleri esnetmeyelim"

COVID-19 riskinin geçmediğini, alışveriş esnasında bulaşma riskini en aza indirmek için Sağlık Bakanlığı'nca açıklanan kurallara uymaları konusunda vatandaşlara çağrıda bulunan Ömer Düzgün, şunları kaydetti: "İnşallah mart ayı başındaki süreci bir daha yaşamayız. Tehlike geçmedi, önlemleri lütfen esnetmeyelim. 4 bini aşkın perakende satış noktamız, 80 bine yakın personelimiz ile vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını en sağlıklı ve eksiksiz biçimde karşılanması için çalışmaya devam ediyoruz. Vatandaşlarımızdan da alışverişleri esnasında maske takmalarını, sosyal mesafelerini korumalarını, paketli olmayan ürünlere dokunmamalarını, meyve sebze gibi açık ürünleri seçerken marketlerimizde yer verdiğimiz tek kullanımlık eldivenleri mutlaka kullanmalarını, marketlerimize konumlandırdığımız el antiseptiğini kullanmalarını önemle rica ediyoruz."

Düzgün, 2020 yılının devamında mart ve nisan ayında yaşanan endişeli alımın gerçekleşmeyeceğini, satışların eylül ayında artacağını ve yılın geri kalanının 2019 ile paralel seyredeceğini aktardı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap