6 °C

bilginin laneti!

İşte Bu Fikir Tutar'ın yazarları Chip ve Dan Heath; "Yapışkan Fikirlerin Altı İlkesi" ile tanıştırıyor.

bilginin laneti!

Neden bazı fikirler tutuyor da bazıları başarısız oluyor? İşte Bu Fikir Tutar'ın yazarları Chip ve Dan Heath; öğretmenlerden reklamcılara, pazarlamacılardan köşe yazarlarına, politikacılardan sivil toplum gönüllülerine kadar fikirlerle çalışan herkesin sürekli yanıtını aradığı bu yaşamsal soruyu masaya yatırıyorlar.

Kolay anlaşılıp hatırlanacak, kalıcı bir etki oluşturacak ve duyanların görüş ve davranışlarını değiştirecek fikirler nasıl tasarlanır? Kitap, bu sorunun yanıtı olarak okuyucuyu "Yapışkan Fikirlerin Altı İlkesi" ile tanıştırıyor. Chip ve Dan Heath bu altı ilkeyi bir denetim listesi biçiminde sıralıyorlar:

1. Basitlik: Fikrinizi anlamsız bir slogana çevirmeden, onun özünü nasıl ifade edebilirsiniz?

2. Beklenmedik Olmak: İnsanların dikkatini nasıl ele geçirecek ve nasıl elinizde tutacaksınız?

3. Somutluk: İnsanların fikrinizi anlamasını ve uzun zaman sonra bile hatırlamasını nasıl kolaylaştırırsınız?

4. Güvenilirlik: İnsanların fikrinize inanmasını nasıl sağlarsınız?

5. Duygular: İnsanların fikirlerinizi benimsemesini nasıl sağlarsınız?

6. Hikâyeler: İnsanların fikirlerinizi hayata geçirmesini nasıl sağlarsınız?

Bu ilkeleri uygulamak kolaydır, diyor yazarlar; ancak "Bilginin Laneti" bunu engelliyor. Ne kadar çok bilirseniz, bildiklerinizi başkalarına anlatmanız o kadar zorlaşıyor! İşte bu kitap okuyucuya aynı zamanda fikirlerinizi dönüştürerek "Bilginin Laneti"- ni alt etmenin yolunu da gösteriyor. Basit, beklenmedik, somut, güven uyandıran bir duygusal hikâye. Ne kadar kolay gibi görünüyor, değil mi? Ne var ki, okul sıralarında veya önemli sunumlar ve iş toplantıları esnasında veya toplumsal mesajlar verilirken sık sık esnediğimize ve sonra da aklımızda hiçbir şey kalmadığına göre, kalıcı ve etkili mesajlar oluşturmak hiç de o kadar kolay bir şey değil gibi. Evet değil, çünkü birincisi, bilgi denizinde kaybolma eğilimi taşıyoruz. Bütün bildiklerimizi paylaşmaya kalkıyoruz. Ve ikincisi, sunuma odaklanıyor, mesaja özen göstermeyi ikinci plana atıyoruz. Ve tabii başka tuzaklar da var.

İŞTE BU FİKİR TUTAR!, Chip Heath & Dan Heath, Türkçesi: Elif Özsayar, Sola Yayınları, 320 s.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap