6 °C

bir ilk roman: af

Af romanı, Türkiye gündemini her zaman meşgul eden ve son yıllarda özellikle ayyuka çıkan kadına şiddet konusunu iki kadın arkadaş üzerinden ele alıyor.

bir ilk roman: af

Af, kadınların dışarıdan görünene hiç de benzemeyen hikâyelerini iki yakın dostun hayatı üzerinden anlatmayı amaçlıyor.

Af romanı, Türkiye gündemini her zaman meşgul eden ve son yıllarda özellikle ayyuka çıkan kadına şiddet konusunu iki kadın arkadaş üzerinden ele alıyor. Şiddetin sınıfı, yaşı, mesleği olmadığını ve erk sahibinin okumuş, eğitimli olmasının hiçbir şey değiştirmediğini dile getirmeyi hedefliyor.

Köklü bir televizyon kanalında muhabirlik yapan Zuhal ile restoran sahibi arkadaşı Leyla'nın hikâyesinde kariyer sahibi, kendi ayakları üzerinde duran iki kadın, biçim değiştirse de bir şekilde hayatlarımıza farklı yollarla nüfuz eden şiddetin öznesi haline geliyor. Büyükşehir yaşamının gündelik koşturmaları arasında hayatları benmerkezci bir duruşa sürükleyen düzende biri diğerinin başından geçenleri fark etmiyor bile. Ta ki konu ölüm kalım meselesine dönüşene dek.

Zuhal işinden oluyor, alıp başını gidiyor, ama köklerine dönmeden de edemiyor. Şiddet görüyor, tacizle mücadele ediyor ama sonunda başı dik, en kırıldığı yerinden vurulan dostunun yanında yer alıyor.

AF, Ahu Güngör Ağca, Martı Yayınları, 288 s.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap