9 °C

Dostoyevski üzerine bin sayfa!

Araştırma ve yazım süreci yirmi altı yıl süren Dostoyevski: Çağının Bir Yazarı, gerek entelektüel kapsamı, gerekse içeriği ve yöntemiyle diğer biyografilerden ayrılıyor.

Dostoyevski üzerine bin sayfa!

Edebiyatçı ve kültür tarihçisi Joseph Frank'in eseri Dostoyevski: Çağının Bir Yazarı, Everest Yayınları'nın biyografi dizisi dahilinde raflardaki yerini aldı. Yaklaşık bin sayfa uzunluğundaki yapıt, eleştirmenlerce büyük yazarın en iyi biyografisi olarak nitelendiriliyor. Joseph Frank'in bir ömür süren emeğinin ürünü olan, en kapsamlı yazar biyografileri arasında yer alan ve biyografi yazınının yanı sıra kültürel, sosyal tarihi ve edebiyat tarihini de harmanlayan eser, Dostoyevski'nin gelişimini yaşamöyküsel bir izlek içerisinde anlatmakla kalmıyor, başyapıtlarını, tarihsel ve ideolojik bağlamı içerisinde ele alarak değerlendiriyor.

Araştırma ve yazım süreci yirmi altı yıl süren Dostoyevski: Çağının Bir Yazarı, gerek entelektüel kapsamı, gerekse içeriği ve yöntemiyle diğer biyografilerden ayrılıyor. Yaşamöyküsü kadar edebiyat incelemesi olarak da öne çıkan Dostoyevski: Çağının Bir Yazarı, merkezine büyük yazarın başyapıtlarını alarak Yeraltından Notlar, Suç ve Ceza, Budala, Cinler ve özellikle de Karamazov Kardeşler gibi eserlerin ardındaki kişisel, sosyal, kültürel, tarihsel, edebi ve felsefi arkaplanı veriyor.

Bir biyografiden öte 19. yüzyıl Rusya'sının kültürel tarihi olarak da okunabilecek Dostoyevski: Çağının Bir Yazarı, böylece hem yazarın yaşadığı zengin dünyanın ayrıntılı bir resmini gözler önüne seriyor, hem de romanlarını, yaratıldıkları dünyanın kültürel ve tarihsel bağlamı içine yerleştirerek onlara şekil veren ideolojik tartışmaları ayrıntılı bir şekilde aktarıyor. Kitap, bu yönüyle, edebiyattarihininendeğerlieserlerine en ince ayrıntısına kadar nüfuz eden bir kaynak haline geliyor.

Stanford ve Princeton üniversitelerinde "Slav Dilleri ve Edebiyatı" ve "Karşılaştırmalı Edebiyat" Bölümleri Onursal Profesörü olan Joseph Frank (1918-2013) uzun süren yaşamını âdeta Dostoyevski: Çağının Bir Yazarı adlı eserine vakfetmiş.

İlk olarak beş cilt halinde yayımlanan bu eser, Princeton Üniversitesi'nin teklifiyle tek cilt haline getirilmiş. Aralarında Nobel Edebiyat Ödülü sahibi J. M. Coetzee, René Girard, David Foster Wallace'ında yer aldığı birçok yazar ve düşünür tarafından başyapıt kabul edilen Dostoyevski: Çağının Bir Yazarı, aralarında National Book Critics Circle, En İyi Biyografi Ödülü, Los Angeles Times, En İyi Kitap Ödülü, Modern Language Association, James Russell Lowell Ödülleri, Christian Gauss Ödülleri, St. Petersburg, Avrupa Üniversitesi, Etkind Ödülü'nün de bulunduğu belli başlı birçok ödül kazanmış. Kapsamı, yaklaşımı ve üslûbu açısında bir edebiyat tarihi incelemesi olarak da okunabilecek bu biyografik yapıtı, Dünya Kitap Çeviri Ödülü sahibi Ülker İnce Türkçeleştirmiş…

Dostoyevski, Çağının Bir Yazarı, Joseph Frank, Türkçesi: Ülker İnce, Everest Yayınları, 997 s.

Ne dediler?

Kitapla ilgili dünya basınından kimi değerlendirmeler şöyle:

Stanford ve Princeton Üniversiteleri, Slav Dilleri ve Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü Onursal Profesörü Joseph Frank, tüm kariyerini adadığı bu önsezili yazarın etrafında kaynayan siyasal, dinsel meseleleri bütünüyle kavramış. 26 yıllık bir çalışmanın ürünü olan bu eser, Dostoyevski'nin hayatının, eserlerinin ve yaşadığı dönemin bütünsel bir çetelesi niteliğinde.
Judith Armstrong, The Age

Dostoyevski: Çağının Bir Yazarı, entelektüel dinamikler ve büyük yazarın tutkulu, fikir güdümlü romanının sanatsal yönü üzerine en esaslı çalışma... Dostoyevski'nin karanlık öngörülerini, o vahşi yergisini yahut Karamazov Kardeşler arasındaki bir tartışmayı anlamak için okur sadece metne değil ideolojik bağlama da hâkim olmalıdır, işte bu iki hususta Joseph Frank'ten iyi kılavuz yoktur.
Michael Dirda, Wall Street Journal

Joseph Frank'in, Dostoyevski'nin yazdığı ortama -bir yanda kişisel, bir yanda sosyal, kültürel, tarihsel, edebi ve felsefi ortama- ışık tutma çabası zaferle sonuçlanıyor.
J. M. Coetzee, The New York
Review of Books

Bu kitap, Joseph Frank'in gelmiş geçmiş en büyük romancılardan biri olan Dostoyevski'nin başlıca biyografi yazarı olduğunun kanıtıdır.
David Foster Wallace

Bu sıradışı biyografi ironiyi de büyük fikirleri de okurlar için capcanlı ve anlaşılır kılmayı başarıyor. Büyük bir yapıt, araştırma açısından da, sanatsal olarak da…
M. A. S. Byatt

Anıtsal bir eser.
René Girard

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.