Geleneksel ödüller “2016’nın en iyileri”ne 17 Ocak’ta verilecek

Derginiz Dünya Kitap’ın 24 yıldır verdiği gelenekselleşmiş “Yılın En İyileri” ödüllerinin sonuçları belli oldu. Yılın Telif ve Çeviri Kitapları, Yılın Telif Polisiye Kitabı ve Gastronomi Kültürü ödüllerinin 2016 yılı sahipleri açıklandı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Dünya Kitap Yılın Kitabı Ödülleri Seçici Kurulu; Murat Meriç, Kasım Eğit ile Yadigar Eğit ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nı ödüle değer buldu. “Yılın Telif Polisiye Kitabı” ödülüyse bu yıl Armağan Tunaboylu’ya gitti. Bu dalda Harun Candan’a ise “Polisiye Edebiyat Teşvik Ödülü” verilecek. Gastronomi kültürü kitapları arasındaki seçimdeyse “Yılın En İyi Gastronomi Kitabı” ödülüne lâyık kitap bulunamadı. Feyzi Halıcı, yeme-içme kültürüne yıllardır yaptığı katkılar nedeniyle “Gastronomi Kültürü Emek Ödülü”nün sahibi oldu, Sofra Dergisi ise “Gastronomi Kültürüne Katkı Özel Ödülü”ne değer bulundu.

26 yaşına basan Dünya Kitap Dergisi tarafından, 1993'ten bu yana verilen Dünya Kitap Ödülleri’nden “Yılın Telif Kitabı Ödülü” için 2016’da “Ayın Telif Kitabı” olarak belirlenen 14 kitap arasından seçim yapıldı. Başar Başarır, Doğan Hızlan, Faruk Şüyün, İlknur Özdemir, Selim İleri, Yekta Kopan ve Dünya Temsilcisi’nden oluşan seçici kurul, “Yılın Telif Kitabı” ödülünü Murat Meriç’in Ağaçkakan Yayınları’ndan çıkan “100 Şarkıda Memleket Tarihi”ne oy birliğiyle verdi.

“Yılın Çeviri Kitabı” ödülünün sahipleri ise yıl içerisinde “Ayın Çeviri Kitabı” olarak seçilen 14 eser arasından belirlendi. Aynı seçici kurul, ödülün Can Yayınları tarafından basılan Stefan Zweig’ın “Mary Stuart” kitabının çevirmenleri Kasım Eğit ve Yadigar Eğit’e verilmesini oy çokluğuyla kararlaştırdı.

“Yılın Yayınevi” de, aynı toplantıda, aynı seçici kurulca yapılan değerlendirme sonucunda oy birliği ile Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları olarak belirlendi.

Yılın en iyi polisiye kitaplarının değerlendirildiği “Yılın Telif Polisiye Kitabı”nda ise ödül, Armağan Tunaboylu’nun oldu. Erol Üyepazarcı, Faruk Şüyün, Metin Celâl, Seval Şahin ve Sevin Okyay’dan oluşan seçici kurul ödülü, Armağan Tunaboylu’nun Oğlak Yayınları tarafından basılan “Karakol Cinayetleri” isimli yapıtına oy birliğiyle verdi.

Aynı Seçici Kurul, Harun Candan’ın “Yağmur Dinecek Kimse Bilmeyecek” adıyla İletişim Yayınları’ndan çıkan kitabına ise “Polisiye Edebiyat Teşvik Ödülü” verilmesini yine oy birliğiyle kararlaştırdı.

“Yılın En İyi Gastronomi Kültürü Kitabı” ödülüne 2016 yılı için değer kitap bulunamadı. Ahmet Örs, Ali Esad Göksel, Faruk Şüyün, Müge Akgün ve Osman Serim’den oluşan seçici kurul, Feyzi Halıcı’ya “Gastronomi Kültürü Emek Ödülü” verilmesine oy birliğiyle karar verdi. Aynı seçici kurul, Sofra Dergisi’ne ise “Gastronomi Kültürü’ne Katkı Özel Ödülü” verilmesine yine oy birliğiyle karar verdi.

Ödüller, 17 Ocak Salı günü yapılacak törenle sahiplerini bulacak.