inandığı, istediği müziği yapıyor

Deniz Durukan diyor ki: "Vedat Sakman yılmamış. Kestirme yolları tercih etmemiş, önüne çıksa da elinin tersiyle itmiş. Çünkü kendine sözü var: İnandığı ve istediği müziği yapmak, doğru bildiği yolda yürümek."

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Vedat Sakman, pozitif enerji yayan gönül adamı bir müzisyen. Ön plana çıkmayı sevmiyor, ama Türkiye'deki müzisyenler arasında ilk sıralarda yeri. Besteleri, düzenlemeleri ve şarkı sözleriyle Türk müziğine damgasını vurmuş usta bir isim.

Doğu kültürü ile Batı kültürünü içselleştiren, yerelden evrensele ulaşma çabasıyla yola çıkan bir kent ozanı Vedat Sakman. Kırsalda yaşasaydı, bağlamayı eline alır, kendini öyle ifade ederdi. Kentte yaşadığı için gitarıyla kendini anlatmaya çalışıyor. Bu arada şiirler de yazıyor.

hep kitap'tan çıkan Usulca Vedat Sakman/Müzisyen adlı kitap için Deniz Durukan'ın sorularını yanıtlayan duayen müzisyen, tüm hayatını ayrıntılarıyla anlatıyor. Usulca Vedat Sakman/Müzisyen, sadece Vedat Sakman'ın hayatına değil, Türkiye'de ve dünyadaki sosyolojik, teknolojik ve kültürel değişimlerin müziğe yansımalarına da ışık tutmayı hedefliyor.

Vedat Sakman, 1949 yılında Konya'da doğdu. Profesyonel müzik yaşamına, müzisyen bir babanın oğlu olarak, İzmir'de, lise çağlarında başladı. İlk çaldığı enstrüman davul oldu. Daha sonra gitarla tanıştı. 70'li yılların, bir grup oluşumu içinde şarkılar yapma ruhu, müzik yaşantısında belirleyici oldu. Grup Doğuş ile on iki yıllık beraberliği oldu.

Vedat Sakman, 1990-1991 yıllarında Zuhal Olcay'ın "Küçük Bir Öykü" ve "İki Çift Laf" albümlerinin beste, söz yazarlığı ve aranjörlüğünü yaptı. 1998 yılında Zuhal Olcay'ın "İhanet" albümünün ve Leman Sam'ın "İlla" albümünün müzik direktörlüğü ve aranjörlüğünü gerçekleştirdi. Hümeyra'nın "Beyhude"sinde de onun imzası var ve 1997 tarihini taşıyor.

Deniz Durukan, Sakman için şöyle diyor:

"Vedat Sakman elli yılı aşkın süredir sahnede. Sahneye çıktığı ilk günden bu yana müzikal tavrından ödün vermeyen, popüler müzik ortamında olup da popülist anlayışa prim vermeden yolunu çizen gerçek bir müzisyen. Sadece müzikte değil, hayatta da aynı duruşu sergiliyor Vedat Sakman. İçeride neyse dışarıda da o. Müziği neyse kendisi de o. Yalan yok! Onun müzik çizgisi, aynı zamanda hayat çizgisi. Müziği hayat, hayatı müzik olarak kabul etmiş.

Böylesine bir adanmışlıkla, her türlü zorlu mücadeleyi göze alarak yola çıkmış Vedat Sakman. Yılmamış. Kestirme yolları tercih etmemiş, önüne çıksa da elinin tersiyle itmiş. Çünkü kendine sözü var: İnandığı ve istediği müziği yapmak, doğru bildiği yolda yürümek."

USULCA VEDAT SAKMAN/ MÜZİSYEN, Deniz Durukan, hep kitap, 200 s.