istanbul'un yangın kuleleri

Eski bir itfaiyeci ve eski itfaiye müdürü olan Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç; ilk itfaiye teşkilatının kurulmasından günümüze kadar, başta yangın kuleleri olmak üzere "İstanbul ve Yangın" tarihini anlatıyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İstanbul, hiçbir şeyden çekmez yangından çektiği kadar. Görkemli saraylar, uzun çarşılar, ahşap konaklar, hanlar; içlerindeki oymalı mobilyalar, elyazması kitaplar, nadide eserler ve anılarla birlikte şehrin hafızası da büyük yangınlarla yitirilir.

Poyrazlı ve lodoslu günlerde hızla yayılan, bazen bütün bir semti kaplayan İstanbul yangınları sadece yapıları küle çevirmek ve can almakla kalmaz aynı zamanda siyasal sonuçlar da doğurur. Yangın nedeniyle yeniçeri ağaları sürgüne gönderilir, sadrazamlar görevlerinden alınır, padişahlar indirilmek istenir…

Eski bir itfaiyeci ve eski itfaiye müdürü olan Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç; büyük bir yangında padişah ne yapardı, baltacıların görevi neydi, yeniçeriler ayaklanırken neden yangın çıkarırdı, kulelerden yangın nasıl duyurulurdu gibi merak edilen soruların cevaplarının yanı sıra ahşap mimarinin yangınla ilişkisini, itfaiyeciliğin mahalli ve gönüllülük esasını, zamanla devlet sistemi içerisine nasıl yerleştiğini kendi tecrübeleri ve araştırmaları ışığında, İstanbul Yangın Kuleleri ve Çığırtkanları'nda ayrıntılarıyla ortaya koyuyor.

İSTANBUL YANGIN KULELERİ VE ÇIĞIRTKANLARI, Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, YEM Yayın