7 °C

kitaplı kalın...

FARUK ŞÜYÜN

kitaplı kalın...

"Sen ağaçların aptalı / Ben insanların / Seni kandırır havalar / Beni sevdalar/Bir ılıman hava esmeye görsün / Düşünmeden gelecek karakış / Açarsın çiçeklerini" diye başlıyor "Arkadaşım Badem Ağacı" şiirine Aziz Nesin.

Gerçekten de biraz güneşi görünce bizim bahçedeki badem, sokaklardaki mimozalar çıldırmışçasına açtı. Doğa, uykusundan uyanmış "günaydın" diyor, yaşama sevinci ile karşılıyor yeni günleri… Biz kitap sevdalılarına gelince, gözümüz başka bir şey görmediği için, kar yağmışçasına beyazlamış dalların arasına kitaplar serpiştirdik Nermin Sayın'ın çektiği kapak fotoğrafına…

Çiçeklerin baharı müjdelediği şu günlerde çiçeği burnunda yazarlara, daha doğrusu onların yayınevlerine de bir müjde var:

26.08.2017 tarihli ve 30166 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Edebiyat Eserlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik" kapsamında yayıncılara "ilk eser" desteği veriliyor. İlk eser niteliği taşıyan edebiyat eserlerini yayımlayacak yayınevlerine, bu yönetmelikte belirlenen esaslara göre maddi destek sağlanıyor.

Buna göre yeni yazarların eserlerini daha profesyonel şartlarda ve yayınevlerinin desteği ile yayımlamalarını amaçlayan bu proje kapsamında, yayın desteği için yayınevleri yılda iki kez (şubat ve ağustos aylarında) başvuruda bulunulabiliyor. Yayıncı, başvuru yapılacak ay içinde en fazla 3 eser için müracaat edebiliyor. Destek verilen yayınevi, sağlanan desteğin yüzde 35'ini yazara ödemekle yükümlü oluyor.

Yayıncılık sektörünün en büyük düşmanı, korsan yayınlar… YAYBİR telif hakları ihlallerine karşı 2018 yılında da güvenlik güçleriyle işbirliği ve koordinasyon içinde çalışmalarını sürdürdü. Kültür, akademik, ithal ve fotokopi başlıkları altında gerçekleştirilen 231 baskında 1 milyon 7 bin 712 adet korsan materyal ele geçirildi.

İzinsiz fotokopi ile mücadele kapsamında en fazla korsanı yakalanan kitap ve yayınevi sıralaması; Palme (Biyoloji Soru Bankası), Callan Method (Callan For Kids Stage 2-3-4), Cambridge (Touchstone), Pearson (My Grammar Lab.), Kaynak (Çağdaş Türkiye'nin Oluşumu ve Demokrasi), Maya Akademi (Öğretim İlke ve Teknikleri) şeklinde oldu.

Akademik kitapların (fotokopi dışı) korsanına karşı yürütülen mücadelede ise bu liste şu şekilde oluştu: Sabotto (İnsan Anatomisi Atlası İç Organlar), ÖABT (KPSS Eğitim Bilimleri 20 Çözümlü Soru Bankası), Filozof Yayıncılık (2016 KPSS Konu Anlatımlı Soru Bankası), Tek Önder (LYS 3 Edebiyat Coğrafya Beş Deneme).

Kurgu/kurgu dışı kitapların korsanına karşı yürütülen mücadelede en fazla korsanı yakalanan kitap ve yayınevi sıralamasını baktığımızda Esma Yayınları – Pratik Arapça, Doğan Yayıncılık – Gölgeler – Zülfü Livaneli, Everest Yayınları – Kördüğüm – Ayşe Kulin, Altın Kitaplar – İhanet Noktası – Dan Brown, Can Yayınları – Charlie'nin Çikolata Fabrikası – Roald Dahl ilk sıraları paylaştı.

İthal kitapların korsanına karşı yürütülen mücadelede en fazla korsanı yakalanan kitap ve yabancı yayınevi sıralamasının ilkleri ise şöyle: Cambridge (Face 2 Face Intermediate Workbook), Oxford (Directions Türkiye A1 Student's Book), Pearson Education (Speakout Upper Intermediate Student's Book), Macmillan (Global Elementary Coursebook), National Geographics Learning (Life Intermediate Workbook), Express Publishing (Prime Time Workbook).

Ak kitapların kara korsanlar için olmadığı kitaplı günler dileğiyle, daima kalın…

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap