sihirli değnek: baharatlar

Baharatlar, yaşamımızda ve beslenmemizde başlı başına bir zenginlik, berekettir. Yalın bir yemeği, büyülü bir lezzet şölenine çevirebilecek sihirli değnekleridir her aşçının…

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Şef Maria Ekmekçioğlu, baharatların başrolde olduğu tariflerini, İnkılâp Kitabevi etiketiyle yayınlanan Aşk Kokulu Baharatlar kitabında bir araya getirdi.

Aşk Kokulu Baharatlar, gemiler ve kervanlarla yüzyıllar boyunca Doğu'dan Batı'ya, Batı'dan Doğu'ya doğru hikâyeleriyle, mitleriyle, masallarıyla ve birbirinden güzel tatlarıyla taşınan baharatları kullanmanın püf noktalarına da yer veriyor.

Boğaziçi'nin Kandilli bölgesinde doğan Maria Ekmekçioğlu'nun anne tarafı İstanbullu, baba tarafı ise Safranbolulu. Aile ağacının kökleri 1713 senesine, fırıncılık yapan büyük büyükbabasına uzanıyor. Aile, Soyadı Kanunu çıktığında Ekmekçioğlu soyadını alıyor. Ekmekçioğlu'nun çocukluk yıllarının kışları İstanbul'da, yazları Kandilli ve Adalar'da geçiyor.

Eğitimini tamamlamak için gittiği Selanik'te 13 sene kalarak 2 pastane işletiyor. Alexandros, Apollon ve Pascal adlarında üç oğluyla İstanbul'a dönen Maria Ekmekçioğlu, Etiler'de daha sonra Maria's Restaurant adını alarak devam edecek olan Maria'nın Bahçesi'ni ve Atina'da da Maria's adlı restoranları kuruyor.

Ekmekçioğlu, restoran şefl iğinin yanı sıra Türkiye'de "Lezzet Büyücüsü" ve son beş senedir Yunanistan TV'sinde de "İstanbul'dan Anadolu'ya" programının sunuculuğunu yapıyor. Okan Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Ekmekçioğlu, Mutfak Dostları Derneği ile uluslararası alanda Chaine des Rotisseurs ve Chef's Club üyesi.

Maria Ekmekçioğlu'nun Gökçen Adar'la birlikte hazırladığı Bir O Yaka Bir Bu Yaka, Hatıramdaki Mezeler ve Maria ile Yunanistan kitaplarının yanı sıra Yunanistan'da yayımlanmış 2 yemek kitabı da bulunuyor.

Ekmekçioğlu kitabı için şöyle diyor:

"Baharatlar, yaşamımızda ve beslenmemizde başlı başına bir zenginlik, berekettir. Yalın bir yemeği, büyülü bir lezzet şölenine çevirebilecek sihirli değnekleridir her aşçının… Kapalı bulundukları küçük şişelerinden açık havaya çıktıklarında, mini minnacık olup da yaşama dokunuşu büyük olan her şey gibi, varlıklarını besbelli eder baharat taneleri…"

AŞK KOKULU BAHARATLAR, Maria Ekmekçioğlu, İnkılâp Yayınevi, 160 s.