tüm aşklara armağan

Kırk yıldır edebiyatla yoğrulan, başkalarının hayatını geçici olarak ödünç alan ve bizi farklı kimliklerle tam da onların durdukları yerde tanıştıran İnci Aral, bu kez yeni kitabı Aşkın Güzelliği ile okurlarıyla buluştu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İnci Aral, yıllar önce kendisiyle yapılan bir söyleşide ("İnsanlar yeniden edebiyata yönelecek", Dünya Gazetesi, Faruk Şüyün, 22 Haziran 2009) romancılığını anlatırken şöyle diyordu:

"Ben, hep şunu düşünürüm: Bir romancı olarak senin işin insanların canını sıkmak değil. İnsanlar, eğlenmek, vakit geçirmek için roman okuyorlar. Ama o arada o güne kadar farkına varmadıkları ya da üzerinde hiç düşünmedikleri şeyleri de görebilmeliler.

Aslında her okur, kendi birikimine, düzeyine göre okur kitabı. Bir tanesi örneğin 'Mor'u bir aşk ve cinayet romanı diye okur. Nitekim hayatında hiç kitap okumamış insanların o kitabı bir gecede okuduklarını biliyorum, bu iyi bir şey. Ama onların asıl anlatmak istediklerimin veya satır aralarında gizli olanların farkına vararak okuduğunu düşünemeyiz. Ama bir başka okur daha farklı bir açıdan bakar, oradaki evlilikle ilgili ikiyüzlülükleri, kaçamakları, sıkıcılıkları görür. Herkes kendi birikimi ne kadarsa o kadar alır o romandan, ki böyle de olmalıdır diye düşünüyorum."

Kırk yıldır edebiyatla yoğrulan, başkalarının hayatını geçici olarak ödünç alan ve bizi farklı kimliklerle tam da onların durdukları yerde tanıştıran İnci Aral, bu kez yeni kitabı Aşkın Güzelliği ile okurlarıyla buluştu. Aral, aşkın her evresini, geçici hevesleri, uçucu mutlulukları, yıkımları, coşkuyu, özlemi anlattığı yeni kitabı için şunları söylüyor:

"Kalbimin ritmini en çok sevgiler, aşklar yükseltti. Ben de herkes gibi geçici hevesler, uçucu mutluluklar, kırılma ve yıkım anları yaşadım. En güzel yıllarımı, mektuplar yazarak geçirdim. Sözcüklerin bin bir anlam taşıyan yankısının, coşku ve özlemlerin yakıcı gelgitlerinin, kuşkular, suçlama ve çaresizliklerin sabırla satırlara döküldüğü uzun geceler yaşadım.

Sonraları, aşk üzerine çok şey söyledim, aşkın türlü görünümlerini, yaşanma biçimlerini anlatan romanlar, öyküler yazdım. Hayal ettiğim ya da yeniden kurguladığım her aşk sözcüklere dönüşürken gerçeği aştı ve yeni bir gerçeklik kazandı.

Aşk, kendi imgemizi yeni baştan yarattığımız, kendimize yeni ve anlamlı bir varoluş aradığımız bir süreç. Benzersiz güzellik ve zenginlikte bir olgu. Başka biriyle bütünleşmeye yönelik derin, evrensel bir arzu. Bir başkaldırı ve özgürlük eylemi olduğu kadar imkânsız bir sonsuzluk rüyası.

Bu kitap benim aşk üzerine düşünme ve yazma deneyimlerimden doğdu. Yazdıklarımdan örneklerle ilerlerken aşka dair bildiğim ne varsa içine aldı. Dilerim, yaşanmakta olan, yaşanıp bitmiş ya da yaşanacak tüm aşklara bir ayna ve armağan olur. "

AŞKIN GÜZELLİĞİ, İnci Aral, Kırmızı Kedi Yayınları, 176 s.