5 °C

'ABD bölgedeki dostlarının yanında'

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, ABD'nin dostlarının yanında duracağını, fakat daha fazla diplomasinin işlediğini de görmek istediklerini söyledi.

'ABD bölgedeki dostlarının yanında'

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ülkesinin İran ile Suudi Arabistan arasındaki krizle ilgili olarak, "Diplomasinin işlediğini görmek istiyoruz. Bölgenin en son ihtiyaç duyduğu şey daha fazla ihtilaftır. Biliyorum ki Suudi Arabistan da aynı görüşte" dedi.

Londra’da Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr ile görüşmesinin ardından Kerry, Suudi Arabistan ile İran arasındaki gerilimle ilgili değerlendirmede bulundu.

"ABD bölgedeki müttefiklerinin ve dostlarının yanında duracaktır ve duruyor da" ifadesini kullanan Kerry, "Fakat diplomasinin işlediğini de görmek istiyoruz. Daha fazla ihtilafa düşmeden bazı problemleri çözmenin yolu var mı görmeye çalışmak isteriz. Bölgenin en son ihtiyaç duyduğu şey daha fazla ihtilaftır. Biliyorum ki Suudi Arabistan da aynı görüşte" diye konuştu.

Suudi Arabistan ile ABD’nin ittifakının ve dostluğunun Ortadoğu’daki gayretleri bakımından merkezi bir rolü olduğuna işaret eden Kerry, “Çok fazla ihtilaf var. Hepimiz hiçbir ülkenin bir diğerinin işlerine karışmadığı istikrarlı, güvenli ve müreffeh bir bölge görmek istiyoruz” dedi.

Suudi bakan El-Cubeyr de bölgedeki sorunların çözümünde ABD ile ittifak halinde hareket etmenin kendileri için en etkin yol olduğunu gördüklerini söyledi.

El-Cubeyr bir gazetecinin “Suriye destek grubunda İran ile işbirliğinizi canlandırmaya hazır mısınız?” şeklindeki sorusuna, şu yanıtı verdi:

“Suriye destek grubu toplantısını hiç terk etmedik. İran ile ilişkimiz, Suriye işbirliği grubu açısından başka herkes ile olan ilişkilerimizden ayrıdır. Amacımız Viyana’da başlayan sürecin işletilip birinci Cenevre görüşmeleri, Viyana görüşmeleri ve en yakın tarihli Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları temelinde barışçıl bir çözüme ulaşılmasıdır.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.