8 °C

'BMGK'nın Suriye kararı ciddi bir fırsat'

Arap Birliği Genel Sekreteri Arabi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde Suriye'ye ilişkin alınan kararın, ülkedeki krizinin çözümü için ciddi bir fırsat oluşturduğunu belirtti.

'BMGK'nın Suriye kararı ciddi bir fırsat'

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, yaptığı yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK), Suriye'ye ilişkin alınan karar ile ülkedeki krizin çözümü konusunda ilk kez ciddi fırsat kapılarının açıldığını belirterek, "Arap Birliği, 30 Haziran 2012 tarihli Cenevre Bildirisi sonrasında bu kararın çıkmasını istiyordu" değerlendirmesinde bulundu.

BMGK'nın, Suriye'de ateşkesin sağlanması ve tarafların buna bağlı kalmasını gözetecek uluslararası bir mekanizmayı oluşturmasının gerekliliğine işaret eden Arabi, şunları kaydetti:

"Suriyeli tarafların BMGK'da alınan karara bağlı kalınması ve geçici bir yönetimi teşkil edecek siyasi çözümler için diyalog görüşmelerinin oluşturulmasına yönelik bölgesel ve uluslararası çabaların sürmesi gerekir."

BMGK'da 15 üyenin desteğiyle önceki gün kabul edilen kararda, ocak ayı başında Suriye genelinde ateşkes ve buna paralel olarak siyasi müzakerelerin başlaması çağrısı yapılmıştı. Kararda, sivillere yönelik her türlü saldırı ve varil bombası kullanımına son verilmesi ile ülkenin tüm kesimlerine insani yardım ulaştırılması maddeleri yer alıyor. Daha önceki BMGK kararlarında da bulunan fakat uygulanmayan bu maddelerin bu kez nasıl hayata geçirilebileceğine ilişkin de ayrıntı bulunmuyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.