17 °C

'Çipras Rusya'dan para almaya çalışacak'

Rus uzmanlar, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın yarın yapacağı Rusya ziyaretinde, Moskova yönetiminden para isteyeceği konusunda hemfikir.

'Çipras Rusya'dan para almaya çalışacak'

Başbakan Çipras'ın, 4 günlük Rusya ziyareti yarın başlayacak. Çipras, temasları kapsamında Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Dimitri Medvedev ile görüşecek, bir üniversitede konuşma yapacak.

Rus uzmanlar, bu ziyaretin beklentilerini ve Rus-Yunan ilişkilerine yapacağı katkıları değerlendirdi. 

Küreselleşme ve Sosyal Hareketler Enstitüsü Ekonomik Araştırmalar Merkezi Başkanı Vasiliy Koltaşov, Çipras'ın başlıca amacının taktiksel olduğunu savundu.

Koltaşov, Atina yönetiminin 9 Nisan'da IMFye 448 milyon euro ödemesi gerektiğini hatırlatarak, Yunanistan'ın para alacak başka yeri olmadığını ve diğer kredi sağlayıcılarının hepsinin ret cevabı verdiğini söyledi.

Krizde olan Yunanistan'ın yardım alacak başka yeri bulunmadığını ifade eden Koltaşov, şöyle devam etti:

"Çipras, IMF'ye olan borcu ödemek için Rusya'dan para almaya çalışacak. Moskova da yaptırımların kalkması için Yunanistan'la olabildiğince dost ilişkisi kurmaya çalışıyor. Rusya'nın yapacağı en cesur ve rasyonel adım, kendi pazarını Yunan malları için açmak olur. Tabii ki Yunanistan'ın yaptırımları desteklemekten vazgeçmesi şartıyla."  

"Türk akımı, Yunan ekonomisinin kurtuluşu olabilir.

Savements Yatırım Şirketi Analitik Departmanı Başkanı Aleksandr Osin, Yunanistan'ın yaklaşık 7 milyar dolarlık kredi ihtiyacı olduğunu aktararak, Rusya'nın bu miktarın yarısını karşılayabileceğini vurguladı.

Osin, "Geri kalan meblağ, Yunanistan'ın Çin, Arap, Türk finans kurum ve kuruluşlarıyla uzun vadeli işbirliği yaparak karşılanabilir" dedi. 

Enerji Gelişimi Fonu Başkanı Aleksandr Listovskiy da Çipras'ın temaslarında görüşülecek konulardan birinin de "Türk akımı" projesi olacağını belirtti. 

Listovskiy, "Türk akımı, Yunan ekonomisinin kurtuluşu olabilir. Sadece transitten değil enerji dağıtım merkezinden de para kazanacaklar" dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap