9 °C

'Ebola'yı kaynağında durdurmalıyız'

ABD Başkanı Barack Obama, "Ebola'dan korumanın en iyi yolunun, onun kaynağında durdurmak" olduğunu söyledi. Obama, hastalığın yenilmemesi halinde yayılacağına dikkat çekti

'Ebola'yı kaynağında durdurmalıyız'

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, "Ebola'dan korumanın en iyi yolunun, onun kaynağında durdurmak" olduğunu söyledi.  

Obama, Beyaz Saray'da Ebola virüsüne karşı mücadele veren sağlık çalışanları ve ulusal güvenlik ekibini ağırladı. 

Toplantının ardından Obama, sağlık çalışanlarıyla birlikte basın açıklaması yaptı. Obama, Batı Afrika'da bu salgınla mücadele için olağanüstü çabalar veren ve ön cephelerde savaşan sağlık çalışanlarına yönelik takdirlerini iletti. 

Bu sağlık çalışanlarından bazılarının ABD'ye geri dönerken, bazılarının da gitmeye hazırlandığını hatırlatan Obama, bu sağlık çalışanlarının kendilerinden çok görevlerini ön plana koydukları için "Amerikan'ın kahramanları" olduğunu kaydetti.   

Obama, doktorlara ve sağlık çalışanlarına seslenerek, "Sizler hayat kurtarmak için bu meslekte okudunuz, dünyanın size şimdiye kadarkinden çok daha ihtiyacı var" dedi.   

"Liberya'da güven ortamı arttı" 

Batı Afrika'da ABD'nin Ebola ile mücadele ünitesinin belirlenen takvimden bile önce kurulmakta olduğunu da dile getiren Obama, tıbbi tedarik yolunu da artırdıklarını bildirdi. 

Obama, bu yeni düzenlemelerin de hastalığın tanı ve tedavisini hızlandırmaya başladığını ve Çin gibi diğer ülkelerin adımlarını da artırdığını belirterek, ayrıca Liberya'da güven ortamının yükseldiğini, insanların bununla mücadele edilebileceğine inanmaya başladığını anlattı. 

Tüm bunların Amerika'nın liderliği sayesinde olduğuna işaret eden Obama, "Bundan gurur duymalıyız" dedi. 

Obama, yine de bu ülkelerde ciddi düzeyde görülen bu salgınla mücadelenin zaman alacağına da dikkati çekti. 

"Yerinde halledemezsek buraya gelir" 

Ancak bu işin sadece yardım değil yapılması gereken bir sorumluluk olduğunu kaydeden Obama, "Eğer bu problemi orada halledemezsek, buraya gelir. Eğer Batı Afrika'da sonlandıramazsak, önümüzdeki haftalar ve aylarda bireysel vakalar görmeye devam ederiz" ifadesini kullandı. 

Obama, hastalığın yerinde önlenmemesi halinde karantinalar, seyahat yasakları bile getirilse bunun yayılmasının önüne geçilemeyeceğini dile getirerek, 

Amerikalıları Ebola'dan korumanın en iyi yolunun, onun kaynağında durdurmak olduğunu vurguladı. 
 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.