11 °C

'Fed en az 3 kez faiz artıracak'

Bank of America Merrill Lynch, yatırımcıların büyük bölümünün Fed'in faizleri önümüzdeki 12 ay içerisinde en az üç kez artıracağını düşündüğünü bildirdi.

'Fed en az 3 kez faiz artıracak'

Aralık ayı BofA Merrill Lynch Fon Yöneticisi Araştırması’na göre, yatırımcıların büyük bölümü (yüzde 58) ABD Merkez Bankası'nın (Fed)  faizleri önümüzdeki 12 ay içerisinde en az üç kez artıracağını  düşünüyor.

BofA Merrill Lynch'ten yapılan açıklamada şöyle denildi:
    
"Araştırmaya katılan şirketlerin yarıdan fazlası (yüzde 53) ABD dolarının "en kalabalık işlem" olduğu görüşünde. Bu oran, Kasım ayında yüzde 32 seviyesindeydi.
    
Katılımcıların yüzde 35'i, ABD dolarında boğa piyasasını sonlandırması en muhtemel olayın Fed'in faiz artırma döngüsünü bitirmesi olduğunu düşünüyor.

Risk iştahı düşüşte
    
Risk iştahında düşüş var. Portföylerde nakit oranı geçtiğimiz ayki net yüzde 4,9'dan 5,2'ye yükseldi.
    
Bölgesel fon yöneticilerinin net yüzde 43'ü, Çin ekonomisinin 2016'da zayıflayacağı görüşünde. Bu oran, geçtiğimiz ay yüzde 4 seviyesindeydi.
    
Çin'in 2018 yılı için ağırlıklı ortalama GSYİH büyüme tahminleri Kasım ayındaki net yüzde 5,9 seviyesinden yüzde 5,5'e geriledi.
    
Portföylerinde emtiada gösterge altına inen varlık yöneticilerinin oranı Kasım ayındaki net yüzde 23 seviyesinden net yüzde 29'a yükseldi. Yatırımcılar ABD hisse senetlerinde gösterge altı konumlarını sağlamlaştırırken, 2016 yılında gösterge üzerine çıkmak istedikleri bölgelerin başında Avrupa ve Japonya geliyor.

Yatırımcıların gözdesi yüksek getirili hisse senetleri 
    
Yatırımcılar kalitenin önemine vurgu yapıyor: Katılımcıların yüzde 65'i, 2016 yılında yüksek getirili hisse senetlerinin düşük getirili hisse senetlerinden daha yüksek performans göstereceği görüşünde.
    
BofA Merrill Lynch Küresel Araştırma Yatırım Baş Stratejisti Michael Hartnett, bu ayki sonuçlara ilişkin şu değerlendirmede bulundu: "Tüm varlıklar ile bölge ve sektör bazındaki tüm tahsislerde güçlü doların izlerini görmek mümkün. 2016 yılında dolara ilişkin bu sağlam görüşün tersine dönmesi ancak Fed'in son derece ılımlı bir tutum sergilemesi ve ABD'de şirket kazançlarının düşük gerçekleşmesi ile mümkün olabilir."
    
Avrupa Hisse Senedi ve Kantitatif Stratejisti James Barty ise, "Avrupa Merkez Bankası'nın aldığı kararın yarattığı hayal kırıklığına rağmen, Avrupa hisse senetleri popülerliğini koruyor," şeklinde konuştu." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.