6 °C

'IŞİD ABD'yi tehdit edecek güçte değil'

Terör örgütü IŞİD'in ABD'nin varlığını tehdit edecek çapta bir örgüt olmadığını belirten ABD Başkanı Obama,, "Fakat bizim, insanımızın ve ailelerimizin canını acıtabilir" açıklamasında bulundu.

'IŞİD ABD'yi tehdit edecek güçte değil'

ABD Başkanı Barack Obama, terör örgütü IŞİD'in ABD'nin varlığını tehdit edecek çapta bir örgüt olmadığını belirterek, "Fakat bizim, insanımızın ve ailelerimizin canını acıtabilir" dedi.

Noel tatili dolayısıyla Hawaii'de bulunan Obama, kamu yayın kurumu NPR radyosuna gündem hakkında değerlendirmeler yaptı ve IŞİD'e karşı verilen mücadele hakkında bilgi verdi.

Obama, IŞİD'in varlığının Amerikan halkı üzerinde yarattığı endişeyi anladığını belirtti ancak "IŞİD, ABD'yi ortadan kaldıracak bir örgüt değil ya da üzerimizde çok büyük bir etki yapacak sanayisi yok fakat bizim insanımızın ve ailelerimizin canını acıtabilir" diye konuştu.

'Mücadele ABD değerleriyle uyumlu olmalı'

IŞİD'e karşı Suriye ve Irak'ta verilen mücadelede ayrım gözetmeksizin bombardıman yapılmasını isteyen çevrelere yanıt veren Obama, mücadelenin "ABD değerleriyle uyum içinde yapılması gerektiğini" vurguladı.

Özellikle Paris'i kana bulayan 13 Kasım'daki terör saldırılarının ardından medyanın düzenli olarak bu konu üzerinde oluşturduğu gündemden bahseden Obama, "Medya izlenme oranlarına bakıyor ve bu haberlerin verilmesi bu açıdan bakıldığında meşrudur" dedi. 

Ancak Obama, "Bence Paris saldırıları sonrasında bu korkunç olayla ilgili haberler doyma noktasına ulaştı. IŞİD ahlaksızlığını medya operasyonlarıyla iyi birleştiriyor. Bunun sonucunda da örneğin geçtiğimiz ay televizyon seyrettiyseniz gördüğünüz ve duyduğunuz tek şey 'maskeli siyah bayraklı bu adamlar sonunda beni de öldürecekler' mesajıdır" ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.